Copa Libertadores 1968
IX edycja | |||
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Liczba drużyn | 21 | ||
---|---|---|---|
Mistrz | Estudiantes La Plata (1. tytuł) | ||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 93 | ||
Strzelone gole | 230 (2,47 na mecz) |
W dziewiątej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każdy kraj wystawił po 2 kluby, a ponadto do półfinału bez gry awansował obrońca tytułu. Zwycięzcą został argentyński klub Estudiantes La Plata, który pokonał w finale brazylijski klub SE Palmeiras.
W pierwszym etapie uczestnicy podzieleni zostali na 5 grup po 4 kluby – z każdej grupy do następnej rundy awansowały dwa kluby. W następnej, ćwierćfinałowej rundzie, 10 klubów podzielono na 3 grupy – pierwsza i trzecia liczyła 3 drużyny, a druga 4 drużyny. Do półfinału awansowali zwycięzcy grup oraz obrońca tytułu Racing Club de Avellaneda.
W półfinale grano systemem przegrywający odpada, przy czym liczyła się głównie różnica punktów. Jeśli oba kluby zdobyły w dwumeczu taką samą liczbę punktów, rozgrywano mecz dodatkowy. Jeśli pomimo dogrywki stan pojedynku wciąż był remisowy, o awansie do finału decydowała liczba zdobytych bramek.
Znakomicie spisał się peruwiański klub Club Sporting Cristal, który w 12 meczach nie poniósł żadnej porażki.
1/8 finału
Grupa 1 Argentyna, Kolumbia
- Wobec jednakowej liczby punktów rozegrano mecz dodatkowy:
06.03 CA Independiente - Deportivo Cali 3:2
|
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Estudiantes La Plata | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 12 | 3 |
CA Independiente | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 8 | 10 |
Deportivo Cali | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 6 | 10 |
Millonarios FC | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | 9 |
Grupa 2 Boliwia, Peru
24.01 Club Always Ready - Universitario Lima 0:3
|
24.01 Club Jorge Wilstermann - Club Sporting Cristal 0:1
|
28.01 Club Always Ready - Club Sporting Cristal 1:4
|
28.01 Club Jorge Wilstermann - Universitario Lima 0:0 |
04.02 Club Jorge Wilstermann - Club Always Ready 3:0
|
15.02 Universitario Lima - Club Sporting Cristal 1:1
|
19.02 Club Sporting Cristal - Club Jorge Wilstermann 2:0
|
22.02 Universitario Lima - Club Jorge Wilstermann 5:1
|
24.02 Club Sporting Cristal - Club Always Ready 1:1
|
27.02 Universitario Lima - Club Always Ready 6:0
|
02.03 Club Sporting Cristal - Universitario Lima 2:2
|
03.03 Club Always Ready - Club Jorge Wilstermann 0:1 walkower
|
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Universitario Lima | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 17 | 4 |
Club Sporting Cristal | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 11 | 5 |
Club Jorge Wilstermann | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 8 |
Club Always Ready | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 2 | 18 |
Grupa 3 Chile, Ekwador
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CD Universidad Católica | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 11 | 7 |
Emelec Guayaquil | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 5 | 4 |
CD El Nacional | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 6 |
Club Universidad de Chile | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | 10 |
Grupa 4 Paragwaj, Urugwaj
02.02 CA Peñarol - Club Nacional de Football 1:0 |
02.02 Club Guaraní - Club Libertad 2:0
|
06.02 Club Nacional de Football - Club Guaraní 2:2
|
07.02 CA Peñarol - Club Libertad 4:0
|
10.02 Club Nacional de Football - Club Libertad 4:0
|
12.02 CA Peñarol - Club Guaraní 2:0
|
16.02 Club Libertad - Club Guaraní 1:1
|
16.02 Club Nacional de Football - CA Peñarol 0:0 |
20.02 Club Libertad - CA Peñarol 1:0
|
21.02 Club Guaraní - Club Nacional de Football 2:1
|
24.02 Club Guaraní - CA Peñarol 1:1
|
25.02 Club Libertad - Club Nacional de Football 0:2
|
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CA Peñarol | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 8 | 2 |
Club Guaraní | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 8 | 7 |
Club Nacional de Football | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 9 | 5 |
Club Libertad | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 2 | 13 |
Grupa 5 Brazylia, Wenezuela
21.01 Galicia Caracas - Portugués Caracas 2:0
|
21.01 Náutico Recife - SE Palmeiras 1:3 |
27.01 Portugués Caracas - Náutico Recife 1:1 |
31.01 Galicia Caracas - Náutico Recife 2:1
|
04.02 Galicia Caracas - SE Palmeiras 1:2
|
07.02 Portugués Caracas - SE Palmeiras 1:2
|
11.02 Náutico Recife - Galicia Caracas 1:0
|
14.02 Náutico Recife - Portugués Caracas 3:2
|
18.02 SE Palmeiras - Galicia Caracas 2:0 |
22.02 SE Palmeiras - Portugués Caracas 3:0 |
03.03 SE Palmeiras - Náutico Recife 0:0 |
03.03 Portugués Caracas - Galicia Caracas 1:0
|
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
SE Palmeiras | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 12 | 3 |
Portugués Caracas | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 11 |
Náutico Recife | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | 8 |
Galicia Caracas | 6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 5 | 7 |
1/4 finału
Grupa 1
14.03 Universitario Lima - Estudiantes La Plata 1:0
|
21.03 Universitario Lima - CA Independiente 0:3 |
28.03 CA Independiente - Estudiantes La Plata 1:2
|
04.04 Estudiantes La Plata - CA Independiente 1:0
|
09.04 Estudiantes La Plata - Universitario Lima 1:0 |
11.04 CA Independiente - Universitario Lima 3:0 |
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Estudiantes La Plata | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 4 | 2 |
CA Independiente | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | 3 |
Universitario Lima | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 7 |
Grupa 2
16.03 Portugués Caracas - CA Peñarol 0:3 |
17.03 Emelec Guayaquil - Club Sporting Cristal 0:2
|
20.03 Emelec Guayaquil - CA Peñarol 0:1 |
20.03 Portugués Caracas - Club Sporting Cristal 1:1
|
24.03 Emelec Guayaquil - Portugués Caracas 2:0
|
25.03 Club Sporting Cristal - CA Peñarol 0:0 |
28.03 Club Sporting Cristal - Portugués Caracas 2:0
|
31.03 CA Peñarol - Portugués Caracas 4:0
|
01.04 Club Sporting Cristal - Emelec Guayaquil 1:1
|
04.04 CA Peñarol - Emelec Guayaquil 1:0 |
10.04 CA Peñarol - Club Sporting Cristal 1:1
|
10.04 Portugués Caracas - Emelec Guayaquil 2:0
|
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CA Peñarol | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 10 | 1 |
Club Sporting Cristal | 6 | 2 | 4 | 0 | 8 | 7 | 3 |
Emelec Guayaquil | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 3 | 7 |
Portugués Caracas | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 3 | 12 |
Grupa 3
13.03 CD Universidad Católica - Club Guaraní 4:1
|
17.03 Club Guaraní - CD Universidad Católica 3:1
|
21.03 SE Palmeiras - CD Universidad Católica 4:1
|
24.03 Club Guaraní - SE Palmeiras 2:0
|
31.03 CD Universidad Católica - SE Palmeiras 0:1
|
04.04 SE Palmeiras - Club Guaraní 2:1 |
Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|
SE Palmeiras | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 7 | 4 |
Club Guaraní | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | 7 |
CD Universidad Católica | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | 9 |
Obrońca tytułu
Racing Club de Avellaneda jako obrońca tytułu awansował do 1/2 finału bez gry. |
1/2 finału
Racing Club de Avellaneda - Estudiantes La Plata 2:0 i 0:3, dod. 1:1 (dog) 1 18.04 1968 Humberto Maschio, Roberto Perfumo |
SE Palmeiras - CA Peñarol 1:0 i 2:1 1 18.04 1968 Tupãzinho |
FINAŁ
Estudiantes La Plata - SE Palmeiras 2:1 i 1:3, dod. 2:0 |
2 maja 1968 La Plata Estadio La Plata (35 000) Estudiantes La Plata - SE Palmeiras 2:1 (0:1) |
7 maja 1968 São Paulo Estádio do Pacaembu (40 000) SE Palmeiras - Estudiantes La Plata 3:1 (1:0) |
16 maja 1968 Montevideo Estadio Centenario (55 000) Estudiantes La Plata - SE Palmeiras 2:0 (1:0) |
Klasyfikacja
Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.
Poz | Klub | Mecze | Zw | Rem | Por | Pkt | BrZd | BrStr |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Estudiantes La Plata | 16 | 11 | 2 | 3 | 24 | 25 | 12 |
2 | SE Palmeiras | 15 | 11 | 1 | 3 | 23 | 26 | 13 |
3 | CA Peñarol | 14 | 7 | 4 | 3 | 18 | 19 | 6 |
4 | Racing Club de Avellaneda | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 |
5 | Club Sporting Cristal | 12 | 5 | 7 | 0 | 17 | 18 | 8 |
6 | CA Independiente | 11 | 5 | 1 | 5 | 11 | 18 | 15 |
7 | Club Guaraní | 10 | 4 | 3 | 3 | 11 | 15 | 14 |
8 | Universitario Lima | 10 | 4 | 3 | 3 | 11 | 18 | 11 |
9 | CD Universidad Católica | 10 | 5 | 1 | 4 | 11 | 17 | 16 |
10 | Emelec Guayaquil | 12 | 3 | 4 | 5 | 10 | 8 | 11 |
11 | Portugués Caracas | 12 | 3 | 2 | 7 | 8 | 8 | 23 |
12 | Club Nacional de Football | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 9 | 5 |
13 | CD El Nacional | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 6 |
14 | Club Jorge Wilstermann | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 8 |
15 | Deportivo Cali | 7 | 2 | 1 | 4 | 5 | 8 | 13 |
16 | Náutico Recife | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | 8 |
17 | Galicia Caracas | 6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 5 | 7 |
18 | Millonarios FC | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | 9 |
19 | Club Universidad de Chile | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | 10 |
20 | Libertad Asuncion | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 2 | 13 |
21 | Club Always Ready | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 2 | 18 |
Podsumowanie: 93 mecze, w tym 20 remisów, 230 bramek - 2.47 bramki/mecz |
Bibliografia
- Copa Libertadores 1968 (rsssf)
- Copa Libertadores 1968 (conmebol.com). conmebol.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-21)].
- Copa Libertadores 1968 (historiayfutbol). historiayfutbol.obolog.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-13)].
- Copa Libertadores 1968 (terra.com)
- Copa Libertadores 1968 (bolanaarea)
- Copa Libertadores 1968 (soccermond). soccermond.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-20)].
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki