Cotswold Olimpick Games

Karta tytułowa Annalia Dubrensia z 1637 r. Robert Dover ukazany na koniu na pierwszym planie

Cotswold Olimpick Games – amatorskie zawody sportowe, rozgrywane co roku w ostatni weekend maja[1] na wzgórzu w pobliżu Chipping Campden w regionie Cotswolds w angielskim hrabstwie Gloucestershire, nawiązujące do tradycji starożytnych igrzysk olimpijskich. Ich historia sięga początku XVII wieku[2].

Dokładna data pierwszych igrzysk jest nieznana[2], przypuszczalnie odbyły się one w 1612 roku[3]. Zorganizował je, za zgodą króla Jakuba I Stuarta, miejscowy prawnik Robert Dover (zm. 1652). Dover był przekonany, że wyćwiczeni fizycznie obywatele będą bardziej przydatni jako żołnierze[2]. Igrzyska odbywały się w czwartek i piątek po Pięćdziesiątnicy[1]. Swoją formą nawiązywały nie tylko do tradycji starożytnej, ale też do średniowiecznych jarmarków, stąd poza sportami towarzyszyły im stragany, szynki czy występy muzyków i pokazy akrobatów. Ich charakter był od początku egalitarny: poza szlachetnie urodzonymi mogli brać w nich udział na równych prawach przedstawiciele niższych stanów. Zorganizowano też konkurencje (np. taneczne i biegowe), do których dopuszczono kobiety[2]. Poza mniej lub bardziej nawiązującymi do antyku dyscyplinami, jak rzut młotem, rzut oszczepem, skoki, zapasy i walki na kije, w programie znalazły się także typowo angielskie sporty, jak shin-kicking, gonitwy konne czy polowania[2]. Na czas igrzysk wznoszono konstrukcję w formie zamku, z której oddawano salwy armatnie na rozpoczęcie imprezy, a na jej zakończenie wystrzeliwano fajerwerki[2].

W 1636 roku wydany został zbiór poezji pod tytułem Annalia Dubrensia, w którym znalazły się wiersze takich autorów jak Michael Drayton, Ben Jonson, Thomas Randolph i Thomas Heywood, zainspirowane igrzyskami w Chipping Campden[2][3].

Igrzyska przerwano po wybuchu angielskiej wojny domowej w 1642 roku, wznowiono je jednak w 1660 roku[2][3]. Kultywowana przez następne dwa wieki impreza była krytykowana przez purytanów, którzy zarzucali jej niemoralność, upowszechnianie pijaństwa i pogańskie korzenie[2]. Ostatecznie w 1852 roku zaprzestano ich organizowania[1][2].

(c) David Stowell, CC BY-SA 2.0
Zawody w shin-kicking na Cotswold Olimpick Games 2007

Próbę wskrzeszenia igrzysk w Chipping Campden podjęto w 1951 roku[1][3]. Po krótkiej przerwie[3], począwszy od 1965 roku są ponownie organizowane corocznie pod auspicjami Robert Dover’s Games Society[2]. Organizatorzy dbają o zachowanie lokalnego i niekomercyjnego charakteru imprezy[2].


Przypisy

  1. a b c d Vassil Girginov, Jim Parry: The Olympic Games Explained. London: Routledge, 2005, s. 37. ISBN 0-415-34604-5.
  2. a b c d e f g h i j k l Judith Swaddling: Starożytne igrzyska olimpijskie. Poznań: Wydawnictwo Axis, 2004, s. 104-106. ISBN 83-912572-2-3.
  3. a b c d e Bill Mallon, Jeroen Heijmans: Historical Dictionary of the Olympic Movement. Lanham: Scarecrow Press, 2011, s. 309. ISBN 978-0-8108-7249-3.

Media użyte na tej stronie

CotswoldGames01.jpg
An old woodcut of the Cotswold Games. Originally published in 1636 as the cover of the book Annalia Dubrensia.
Shin kicking at the Olimpicks.jpg
(c) David Stowell, CC BY-SA 2.0
Two men are attempting to wrestle the other to the ground by kicking his opponent's shins.