Cud na trawie

Cud na trawie (ang. The Miracle on Grass) – potoczne określenie meczu fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii rozegranego 29 czerwca 1950 na stadionie Estádio Independência w Belo Horizonte, pomiędzy reprezentacją Anglii a reprezentacją Stanów Zjednoczonych, w którym to drużyna „Jankesów” sensacyjnie zwyciężyła 1:0[1][2]. W roku 2005 powstał film fabularny Gra ich życia, który przybliżył wydarzenia z tego spotkania.

Przed meczem

Przed drugą kolejką spotkań sytuacja obu drużyn była odmienna – Anglicy pokonali 2:0 Chile, a Amerykanie przegrali 1:3 z Hiszpanią, choć jeszcze 10 minut przed końcem prowadzili 1:0.

Tabela Grupy B przed spotkaniem AngliaStany Zjednoczone przedstawiała się następująco:

Przebieg meczu

Reprezentacja Anglii była zdecydowanym faworytem tego spotkania, atakowała od samego początku – w pierwszych 12 minutach nie wykorzystała sześciu bardzo dobrych sytuacji (m.in. dwukrotnie trafiając w słupek). Znakomite spotkanie rozgrywał bramkarz reprezentacji USA Frank Borghi.

Niespodziewanie w 38. minucie padł gol dla Stanów Zjednoczonych. Na bramkę Berta Williamsa strzelał z daleka Walter Bahr – angielski bramkarz ruszył w stronę piłki, ale Joe Gaetjens dotknął jej głową, czym kompletnie zmylił Williamsa.

W drugiej połowie Anglicy kilka razy byli bliscy wyrównania, domagali się podyktowania rzutu karnego, ale wynik już się nie zmienił.