Cudowna podróż (film 1955)

Cudowna podróż
Заколдованный мальчик, Zakołdowannyj malczik
Gatunekfilm animowany
Rok produkcji1955
Kraj produkcjiZSRR
Językrosyjski
Czas trwania45 minut
ReżyseriaWładimir Połkownikow, Aleksandra Snieżko-Błocka
ScenariuszMichaił Wolpin, Selma Lagerlöf
Główne roleWalentina Spierantowa, Anatolij Kubacki, Erast Garin
MuzykaWładimir Jurowski
ZdjęciaMichaił Drujan
ScenografiaRoman Kaczanow,
Grażyna Braszyszkitie,
Lew Milczin
WytwórniaSojuzmultfilm

Cudowna podróż (ros. Заколдованный мальчик, Zakołdowannyj malczik) – radziecki średniometrażowy film animowany z 1955 roku w reżyserii Władimira Połkownikowa i Aleksandry Snieżko-Błockiej. Film jest adaptacją powieści pod tym samym tytułem autorstwa Selmy Lagerlöf. W filmie połączono dramatyzm, emocjonalność, humor i liryzm. Dzieło scenarzysty Michaiła Wolpina, artystów Lwa Milczina, Roman Kaczanowa, Grażyny Braszyszkitie, kompozytora Władimira Jurowskiego oraz aktorów Walentiny Spierantowej, Anatolija Kubackiego i Erasta Garina[1].

Fabuła

W małej szwedzkiej wiosce mieszka chłopak imieniem Nils. Pewnego dnia, pod nieobecność rodziców w jego domu pojawia się gnom. Nils postanawia wykorzystać Gnoma do rozwiązywania zadanych mu w szkole rachunków matematycznych oznajmiając przy tym, że go uwolni. Gnom jest oburzony zachowaniem chłopca. Po odzyskaniu wolności zmienia Nilsa w małego gnoma. Od tej chwili zaczynają się przygody chłopca. Przelatujące stado gęsi, w którym Nils rozpoznaje swego przyjaciela, gąsiora ze stada swojej matki, Marcina, zabiera go ze sobą do Laponii. Na drugi dzień, do odpoczywających gęsi skrada się lis i porywa gąsiora. Nils biegnie mu na ratunek. W podzięce wódz stada pozwala Nilsowi wędrować ze stadem dalej na północ. Zanim jednak chłopak wróci do domu, czeka go wiele niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

Animacja

Fiodor Chitruk, Tatjana Taranowicz, Lew Pozdniejew, Boris Czani, Boris Butakow, Giennadij Nowożyłow, Igor Podgorski, Rienata Mirienkowa, Faina Jepifanowa, Konstantin Czikin, Władimir Krumin, Wadim Dołgich, Lew Popow, Boris Miejerowicz

Obsada głosowa

Wersja polska

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyseria: Seweryn Nowicki
Operator dźwięku: Zdzisław Siwecki
Udział wzięli:

Źródło:[2]

Przypisy

Bibliografia