Cynamonowa Płyta
Cynamonowa Płyta – skała na wzniesieniu Birów w Podzamczu, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Znajduje się w grupie skał, na których wybudowano Gród na Górze Birów[1]. W internetowym portalu wspinaczkowym jest opisana jako Wielki Filar I[2]. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].
Cynamonowa Płyta znajduje się w północnej grupie skał Birowa pomiędzy Wielkim Murem i Filarem Birowa. Zbudowana jest z twardych wapieni skalistych, ma wysokość do 20 m, ściany pionowe lub przewieszone. Uprawiana jest na niej wspinaczka skalna[1].
Drogi wspinaczkowe
Pierwsze drogi wspinaczkowe powstały w latach 80. XX wieku. W 2020 r. jest 10 dróg i dwie możliwości. Drogi mają trudność od V+ do VI.3 w skali Kurtyki. 5 z nich ma zamontowane stałe punkty asekuracyjne w postaci ringów (r) i stanowisk zjazdowych (st), na pozostałych możliwa jest wspinaczka tradycyjna. Wśród wspinaczy skała jest bardzo popularna[1].
- Prostowanie piczy; V+?
- Możliwość
- Możliwość
- Sklepy cynamonowe; VI.3, 6r +st
- Sedymentacja muflonów; VI.2, 5r + st
- Picza z Drohobycza; VI-
- Pytajnik; VI.1+, 2r + st
- Sanatorium pod klepsydrą; VI.4, 8r + st
- Dziędziel z przytupem; VI.3
- Na Dziędziela; VI.1
- Kolargol; IV
- Uszatek; IV+?[1].
Przypisy
- ↑ a b c d Grzegorz Rettinger , Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy, wyd. 3, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-3-5 .
- ↑ Baza topo portalu wspinaczkowego [dostęp 2020-07-02] .
- ↑ Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skały pod grodem Birów - Cynamonowa Płyta
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skały pod grodem Birów - Cynamonowa Płyta