Cyprian (Sznitnikow)

Cyprian
Aleksiej Sznitnikow
Biskup sierdobolski
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1879
Ostaszków

Data i miejsce śmierci

10 maja 1914
Petersburg

Miejsce pochówku

Monastyr Wałaamski

Biskup sierdobolski
Okres sprawowania

1913-1914

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1903

Prezbiterat

po 1903

Nominacja biskupia

1913

Chirotonia biskupia

10 marca 1913

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

10 marca 1913

Miejscowość

Petersburg

Miejsce

Sobór św. Izaaka

Konsekrator

Grzegorz IV

Współkonsekratorzy

Włodzimierz (Bogojawleński), Sergiusz (Stragorodski)

Grób biskupa Cypriana

Cyprian, imię świeckie Aleksiej Jakowlewicz Sznitnikow (ur. 16 stycznia 1879 w Ostaszkowie, zm. 10 maja 1914 w Petersburgu) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Ukończył seminarium duchowne w Twerze jako najlepszy absolwent w swoim roczniku. Następnie kontynuował naukę teologii na Petersburskiej Akademii Duchownej. Jako student III roku złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Cyprian, dyplom końcowy uzyskał w 1904, a jego dysertację końcową oceniono wyjątkowo wysoko, nadając mu od razu stopień magistra nauk teologicznych. Mnich Cyprian miał kontynuować pracę na uczelni, by zostać profesorem teologii, jednak w 1905 na własne życzenie zrezygnował z pracy akademickiej, by podjąć pracę misyjną w Karelii pod kierunkiem arcybiskupa fińskiego i wyborskiego Sergiusza[1].

Po zapoznaniu się z historią i kulturą Karelów hieromnich Cyprian przystąpił do pracy misyjnej, której było przerwanie procesów fennicyzacji i szerzenia się luteranizmu wśród Karelów. Utworzył Prawosławne Bractwo Karelskie św. Jerzego i sam został jego pierwszym przewodniczącym. W lutym 1908 został głównym synodalnym antyluterańskim misjonarzem (ros. синодальный карельский противолютеранский миссионер) eparchii archangielskiej, pietrozawodskiej i fińskiej. W 1909 otrzymał godność archimandryty. Odbył szereg podróży duszpasterskich po Karelii, otwierał rosyjskie szkoły dla Karelów[1].

W 1913 w ramach eparchii fińskiej i wyborskiej utworzony został wikariat serdobolski, którego zwierzchnik miał być odpowiedzialny za opiekę nad prawosławnymi Karelami w eparchiach fińskiej, archangielskiej i ołonieckiej. Archimandryta Cyprian otrzymał nominację na tę katedrę dzięki rekomendacji arcybiskupa fińskiego Sergiusza. Chirotonię biskupią przyjął 10 marca 1913 z rąk goszczącego w Rosji z okazji uroczystości 300 lat panowania Romanowów patriarchy antiocheńskiego Grzegorza IV, któremu asystowali hierarchowie rosyjscy[1].

Mimo słabego zdrowia biskup Cyprian kontynuował intensywną pracę duszpasterską, wielokrotnie wyjeżdżał do odległych karelskich wsi. W kwietniu 1914, w czasie wyjazdu do Petersburga, doznał silnego ataku nieleczonej wcześniej choroby jelit i po kilku tygodniach zmarł. Został pochowany na terenie Monasteru Wałaamskiego[1].

Przypisy

  1. a b c d Киприан (Шнитников). [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].

Media użyte na tej stronie

Киприан (Шнитников).jpg
епископ Киприан (Шнитников)