Cyprysy (obrazy Vincenta van Gogha)

Cyprysy
Cypressen
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1889

Medium

olej na płótnie

Wymiary

93,3 × 74,0 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Nowy Jork

Lokalizacja

Metropolitan Museum of Art

Cyprysy (hol. Cypressen, ang. Cypresses) – obraz Vincenta van Gogha namalowany w czerwcu 1889[1] podczas pobytu artysty w miejscowości Saint-Rémy.

Nr kat.: F 613, JH 1746.

Historia

Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul-de Mausole van Gogh namalował serię obrazów przedstawiających cyprysy; ich powykręcane kształty, przypominające płomienie, miały związek ze stanem jego niespokojnego umysłu[2].

Latem 1889 tak pisał on w liście do brata:

Cyprysy pociągają mnie nieodparcie. Będę próbował wykorzystać je jako motyw malując je tak, jak przedtem moje słoneczniki, bo zadziwia mnie, że nikt przedtem nie malował ich tak, jak je widzę. W swoich liniach i proporcjach są tak piękne, jak egipskie obeliski[3].

Opis

W obrazie Cyprysy jedynym tematem są drzewa. Zajmują one niemal całą lewą połowę płótna. Malowane krętymi pociągnięciami pędzla wyciągają swe bujne konary niczym zielone płomienie tak mocno w górę, iż wydaje się, że ramy obrazu nie są w stanie powstrzymać ich nieokiełznanych ruchów – wierzchołek pierwszego cyprysu nie zmieścił się na obrazie.

Czysta natura, siła rośliny, jej ruch i nieugięta energia jawią się tu niczym wydarzenie kosmiczne. W każdym razie zdaje się na to wskazywać sierp księżyca wschodzącego na jasnym nocnym niebie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Vincent van Gogh gallery: The Paintings: Cypresses (ang.). [dostęp 2011-01-06].
  2. D.M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 327. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)
  3. Ingo F. Walther, Peter Glücksam (tłum.): Van Gogh Basic Art Album. s. 71.

Bibliografia

  • Ingo F. Walther, Peter Glücksam (tłum.): Van Gogh Basic Art Album. Taschen, 2001, s. 70–71. ISBN 3-8228-1128-9. (szw.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie