Cyryk i Julita

Święci
Cyryk i Julita
męczennicy
Ilustracja
Data i miejsce śmierciok. 305
Tars
Czczeni przezKościół katolicki, Cerkiew prawosławną
Wspomnienie16 czerwca (kat.),
15/28 lipca (praw.)

Cyryk i Julita (zm. ok. 305 w Tarsie) – męczennicy chrześcijańscy, święci katoliccy i prawosławni. Cyryk (również Kwiryk, Cyr, Cyriak)[1] był synem Julity.

Święci Cyryk i Julita oraz historia ich życia na XVII-wiecznej ikonie.

Życie

Julita ze swoim trzyletnim synem Cyrykiem i dwoma służącymi uciekli przed prześladowaniami z Ikonium do Tarsu.[2] Jednak tam zostali zidentyfikowani jako chrześcijanie.[2] W związku z wyznawaną wiarą, Julitę poddano torturom, a w tym czasie Cyryka na kolanach trzymał gubernator Tarsu.[2] Dziecko podrapało twarz gubernatora oraz wyznało wiarę chrześcijańską[3], co tak rozgniewało gubernatora, że rzucił Cyrykiem o schody, powodując jego śmierć.[2] Następnie Julita została ścięta.[2] Ciała Julity i Cyryka wyrzucono poza miasto, na stertę ciał należących do przestępców. Jednak w tajemnicy dwie służące odnalazły ich zwłoki i pochowały na pobliskim polu.[1]

Kult

Wspomnienie liturgiczne świętych Cyryka i Julity w Kościele katolickim obchodzone jest 16 czerwca.[4] Kościoły wschodnie wspominają męczenników 15 lipca[3][5], tj. 28 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii święci Cyryk i Julita często przedstawiani są razem podczas męczeństwa. Cyryk przedstawiany jest jako małe dziecko rzucone na ziemię.[1]

Istnieją miejsca nazwane na cześć Cyryka w Europie i na Bliskim Wschodzie – Cyryk to Saint-Cyr występujący w wielu francuskich toponimach. Kult tych świętych był silny we Francji po tym, jak św.Amator biskup Auxerre, sprowadził ich relikwie z Antiochii w IV wieku.

Przypisy

  1. a b c Św. Cyryk z Iconium. [dostęp 2019-03-23].
  2. a b c d e Martyr Julita (Ulita) of Tarsus (ang.). Orthodox Church in America. [dostęp 2019-03-23].
  3. a b Męcz. Julita. cerkiew.pl. [dostęp 2019-03-23].
  4. J.P. Kirsch: Sts. Quiricus and Julitta (ang.). The Catholic Encyclopedia. New Adven. [dostęp 2019-03-23].
  5. podwójne datowanie

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Le martyre de Sainte Julitte (2ème moitié du XVIIe, anonyme,.jpg
Le martyre de sainte Julitte (tableau anonyme de la 2ème moitié du XVIIe siècle situé dans l'église Saint-Cyr-et-Sainte-Julitte de Villejuif). Son fils saint Cyr est également représenté sur le tableau.
QuricusJulietIconLife.jpg
The life of Saint Quiricus and Saint Juliet. Russian icon.