Cywilizacja nuragijska

Nurag – megalityczna budowla charakterystyczna dla cywilizacji nuragijskiej
Nuragijski wojownik – figurka z brązu

Cywilizacja nuragijska (Nuragijczycy, Nuragowie, kultura nuragijska, kultura nuorska, cywilizacja nuorska) – starożytna cywilizacja, zamieszkująca tereny położone w dzisiejszych Włoszech (przede wszystkim Sardynię) od około XVII wieku przed naszą erą do około II wieku p.n.e.

Charakterystyka

Pochodzenie Nuragijczyków nie jest jasne. Był to pasterski lud podzielony na plemiona składające się z rodzinnych struktur klanowych. Władza zarówno polityczna, jak też religijna i wojskowa spoczywała w rękach patriarchy klanu, będącego rodzajem króla-pasterza. Społeczność nuragijską tworzyli słudzy-pasterze, rzemieślnicy, rolnicy i przypuszcza się, że także niewolnicy. Osobną klasę o dużym znaczeniu stanowili kapłani i kapłanki[1].

Cywilizacja nuragijska znana jest głównie ze wznoszonych przez jej przedstawicieli największych europejskich megalitycznych budowli, od których wzięła sama nazwę – nuragów[1]. Ich liczba wynosi około 7000[2]. Budowle te – świątynie ze źródłami świętej wody – oraz grobowce i około 500 figurek z brązu o różnorakim przeznaczeniu stanowią materiał badawczy do poznania cywilizacji i jej zwyczajów[1]. Ruchome zabytki społeczeństwa nuragijskiego znajdują się w muzeum w Cagliari[2].

Hipotetyczna identyfikacja

Istnieją teorie, że ludy Szerden wymieniane wśród Ludów Morza to Sardowie z tego okresu. Teoria ta została wsparta faktem odnalezienia fenickiej inskrypcji z IX w p.n.e. z Nora, gdzie Sardynia występuje jako „Shardan” (be-shardan)[3][4].

Potencjalna Atlantyda na Sardynii

Włoski dziennikarz Sergio Frau wysuwając amatorską hipotezę w książce „Kolumny Herkulesa”[2] z kulturą nuragijską łączy platońską Atlantydę[2]. Twierdzi on też, że Słupy Heraklesa z opisu Platona mogły leżeć nie przy Cieśninie Gibraltarskiej, lecz między Tunezją i Sycylią, zaś czas od zalania Atlantydy do narodzin Platona nie wynosił dziewięć tysięcy, a jedynie dziewięćset lat. Wówczas to upadła także kultura minojska na Krecie, co miało związek ze zmianami do jakich doszło po wybuchu wulkanu na greckiej wyspie Santoryn. Informacje te na początku sierpnia 2009 podało także amerykańskie czasopismo „Independent”.

Hipoteza o umiejscowieniu Atlantydy, jeśli naprawdę istniała, dziewięć stuleci przed Platonem ma swoich zwolenników także w świecie nauki, a potężne budowle cywilizacji nuragijskiej istotnie mogą przywoływać skojarzenia ze świetnością kultury Atlantów. Jednak w odniesieniu do umiejscowienia Atlantydy na Sardynii jest ona stosunkowo nowa. Dodatkowo wysunięta przez osobę spoza świata nauki, nadal wymaga ewentualnych badań. Równocześnie wielu badaczy nie przyjmuje dzisiaj takiego wyjaśnienia kwestii Atlantydy. Jest ono jednak warte odnotowania ze względu na kulturę nuragijską, do której nawiązuje[5].

Przypisy

  1. a b c Anna Kłossowska: Włochy jakich nie znacie. Warszawa: National Geographic, s. 345 (objaśnienie przypisu trzeciego). ISBN 978-83-7596-520-9.
  2. a b c d Alicja Dąbrowska: Sardynia - wyspa tysiąca twarzy. 13.04.2009. [dostęp 2013-08-01].
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Marcin Pietrzyk. Ludy Morza w kontekście źródeł archeologicznych i historycznych. „Starożytności”. 1, s. 5–18, 2011. [dostęp 2017-08-19]. 
  4. Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji R.D. Barnett: The Sea Peoples. W: The Middle East and the Aegean Region, c. 1380–1000 BC. I.E.S. Edwards, C.J. Gadd, N.G.L. Hammond, E. Sollberger. Wyd. 3. Cambridge University Press, 2008, s. 369, seria: The Cambridge Ancient History. Wolumin 2, część 2. DOI: 10.1017/CHOL9780521086912.017. ISBN 978-1-139-05427-0. (ang.)
  5. Tadeusz Oszubski: Atlantyda na Sardynii. 26.10.2009. [dostęp 2013-07-31].

Bibliografia

  • Anna Kłossowska: Włochy jakich nie znacie. Warszawa: National Geographic, s. 345. ISBN 978-83-7596-520-9.

Media użyte na tej stronie

Closed Access logo alternative.svg
Autor: Jakob Voß, influenced by original art designed at PLoS, modified by Wikipedia users Nina and Beao, Licencja: CC0
Closed Access logo, derived from PLoS Open Access logo. Alternative version.
Bronzetto 20.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Shardan (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Sardinia, Nuragic civilisation: Bronze archer.

  • Bronzetto nuragico: arciere. Cagliari - Italy - Museo Archeologico Nazionale
  • Own work --Shardan 16:46, 14 September 2007 (UTC)
Nuraghe Ruju.jpg
Autor: M4rvin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Nuraghe Ruju

Nuraghe near Chiaramonti along the state road to Sassari.

Made from 20 fz8 pics with hugin, light/color correction with photoshop.