Człowiek w labiryncie

Człowiek w labiryncie
The Man in the Maze
Autor

Robert Silverberg

Typ utworu

fantastyka naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1969

Wydawca

Sidgwick & Jackson

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1973

Wydawca

Iskry

Przekład

Zofia Kierszys

Człowiek w labiryncie (tytuł oryg. ang. The Man in the Maze) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Roberta Silverberga, opublikowana w 1969 r. przez wydawnictwo Sidgwick & Jackson. W Polsce wydana w 1973, w serii Fantastyka-Przygoda wydawnictwa Iskry, w tłumaczeniu Zofii Kierszys.

Książka zajęła 2. miejsce w ogłoszonym na łamach Expressu Wieczornego w maju 1976 przez Ogólnopolski Klub Miłośników Fantastyki i Science Fiction plebiscycie czytelników na najciekawszą, najlepszą i najbardziej wartościową książką SF wydaną w Polsce Ludowej[1][2].

Fabuła

Były kosmonauta Muller, odrzucony przez ludzkość po obdarzeniu przez Obcych darem niekontrolowanego emitowania swych uczuć, zaszywa się w niedostępnym labiryncie na odległej planecie. Kiedy Ziemia natrafia na gatunek, który niszczy kolonie ludzkie, nie uważając Ziemian za istoty myślące, jego zdolność może okazać się decydująca w ocaleniu gatunku ludzkiego. Na Lemnos przybywa wyprawa, która ma za zadanie wywabić Mullera z jego kryjówki i przekonać do podjęcia niebezpiecznej misji.

Fabuła jest inspirowana klasycznym dramatem Sofoklesa Filoktet, a postacie Mullera, Boardmana i Rawlinsa odpowiadają Filoktetowi, Odyseuszowi i Neoptolemosowi. Także akcja rozgrywa się na planecie Lemnos, podobnie jak dramat Sofoklesa na wyspie o tej samej nazwie[3].

Przypisy

  1. Literatura SF na świecie, w: Nurt, nr 8 z 1976, s. 28
  2. Literatura SF na świecie, w: Nurt, nr 2 z 1977, s. 25
  3. Neil Gaiman: The Wound that Never Heals: an Introduction. Neil Gaiman site, 2002-06. [dostęp 2019-07-30]. (ang.).