Człowiek zwany Koniem

Człowiek zwany Koniem
A Man Called Horse
Gatunekwestern
Rok produkcji1970
Data premiery23 kwietnia 1970
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski, siouan, francuski
Czas trwania114 min
ReżyseriaElliot Silverstein
ScenariuszJack DeWitt
Główne roleRichard Harris, Judith Anderson
MuzykaLeonard Rosenman, Lloyd One Star
ZdjęciaRobert B. Hauser, Gabriel Torres
ScenografiaPhilip Barber
KostiumyDennis Lynton Clark
MontażMichael Kahn
ProdukcjaSandy Howard
WytwórniaCinema Center Films
DystrybucjaNational General Pictures (1970 – kina w USA), CBS (1977 – amerykańska premiera TV), Fox Video (VHS w USA), Paramount Home Video (2003 – DVD w USA)
KontynuacjaPowrót człowieka zwanego Koniem

Człowiek zwany Koniem (org. A Man Called Horse) – amerykański western z 1970 roku w reż. Elliota Silversteina na podstawie opowiadania Dorothy M. Johnson z 1950 roku pod tym samym tytułem.

W filmie w szeroki sposób ukazano życie Indian północnoamerykańskich (ich zwyczaje, posługują się oni oryginalnym językiem), co jak podają twórcy filmu w napisach, jest zasługą Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, Smithsonian Institution oraz obrazów i pism George’a Catlina, Carla Bodmera i naocznych świadków z tego okresu.

Opis fabuły

Stany Zjednoczone I połowy XIX w. Angielski arystokrata lord John Morgan, znudzony trybem życia pędzonym w Anglii, podróżuje po amerykańskim Dzikim Zachodzie w towarzystwie grupy najętych zawadiaków, oddając się przyjemnościom polowań. Pewnego dnia na jego obóz napadają Siuksowie, zabijają jego współtowarzyszy, a samego Morgana uprowadzają do ich obozu. Wódz Siuksów – „Żółta Ręka” oddaje Morgana swojej matce „Głowie Bizona” w prezencie jako konia. „Sunka wakan” – „Koń” – tak od tej pory brzmi jego imię. Staruszka oprowadza Anglika po obozowisku na postronku jak zwykłego konia – od tej pory jest jej na wpół zwierzęciem na wpół służącym. Pomimo roli jakiej wyznaczył mu „Żółta Ręka” Morgan nigdy nie traci poczucia dumy i godności, kilkakrotnie próbuje bezskutecznie uciec. Z czasem jednak, obcując z Indianami przekonuje się, że są oni normalnymi ludźmi. Zyskuje również przyjaciela i orędownika w osobie europejskiego jeńca takiego jak on – pół-Francuza, pół-Indianina Batise, który aby przetrwać udaje obłąkanego, tj. osobę zwyczajowo darzoną przez Indian szacunkiem. Pewnego dnia, podczas ataku zwiadowców wrogich Szoszonów Morgan wykazuje się męstwem zabijając dwóch, a skalp jednego z nich zdjęty zgodnie z indiańskim obyczajem zapewnia mu uznanie i szacunek plemienia. Nie obojętna też pozostaje mu piękna siostra „Żółtej Ręki” – „Biegnąca Sarna”. Z czasem Morgan zyskuje coraz większą akceptację Indian i asymiluje się z nimi. Dostępuje zaszczytu rytuału „Przysięgi Słońca”, z którego wychodzi jako mężny wojownik. Z całym indiańskim ceremoniałem poślubia „Biegnącą Sarnę” i zaczyna wieść sielskie życie jako w pełni akceptowany członek indiańskiej społeczności. Pewnego dnia jednak, na obóz napadają wrodzy Szoszoni. Pomimo że działają z zaskoczenia i posiadają przewagę, napastnicy zostają odparci dzięki dowódczym talentom Morgana wyniesionym z okresu służby w angielskiej gwardii. Straty Siuksów są jednak znaczne – ginie brzemienna „Biegnąca Sarna”, „Żółta Ręka” oraz Batise. Morgan nie mając już nikogo opuszcza plemię, serdecznie żegnany przez społeczność Siuksów.

Obsada aktorska

  • Richard Harris – John Morgan
  • Judith Anderson – „Głowa Bizona”
  • Jean Gascon – Batise
  • Manu Tupou – „Żółta Ręka”
  • Corinna Tsopei – „Biegnąca Sarna”
  • Dub Taylor – Joe
  • James Gammon – Ed
  • William Jordan – Bent
  • Eddie Little Sky – „Czarny Orzeł”
  • Michael Baseleon – „Długa Stopa”
  • Lina Marín – „Ciernista Róża”
  • Iron Eyes Cody – Szaman

i inni.

Linki zewnętrzne