Czarny Dwór

Czarny Dwór
Wschodnia część falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża

Czarny Dwór (kaszb. Czôrnë Dwòr, niem. Schwarzhof[1]) – nieformalna część Gdańska, w dzielnicy Przymorze Wielkie.

Czarny Dwór jest jednym z czterech dawnych dworów należących do jednostki morfogenetycznej Zaspa, która została przyłączona w granice administracyjne miasta w 1914[2][3]. Czarny Dwór należy do okręgu historycznego Port.

Nazwa

28 marca 1949 r. ustalono urzędową polską nazwę miejscowości – Czarny Dwór, określając drugi przypadek jako Czarnego Dworu, a przymiotnik – czarnodworski[1].

Położenie

Osiedle położone jest na zachodzie dawnej wsi Zaspa i w centralnej części dzielnicy Przymorze Wielkie. Obejmuje rejon skrzyżowania współczesnych ulic Czarny Dwór, Obrońców Wybrzeża i Lecha Kaczyńskiego. Obecnie, jak całą zamieszkaną część dzielnicy Przymorze Wielkie, obszar Czarnego Dworu zajmują bloki mieszkalne, w tym częściowo najdłuższy budynek w Europiefalowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża. Na północny wschód od Czarnego Dworu znajduje się nadmorski park im. Ronalda Reagana.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości. M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225.
  2. Jednostki morfogenetyczne Gdańska - Zaspa. gis.gdansk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-24)]., GIS - System Informacji Przestrzennej Miasta Gdańska [dostęp: 24.07.2015]
  3. Jednostki morfogenetyczne Gdańska - Zaspa - podjednostki. gis.gdansk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-24)]., GIS - System Informacji Przestrzennej Miasta Gdańska [dostęp: 24.07.2015]

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Ulica Dąbrowszczaków w Gdańsku.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gdańsk Przymorze Wielkie (Czarny Dwór), ul. Dąbrowszczaków.