Czarodziejska miłość

Czarodziejska miłość
El Amor brujo
Gatunekdramatyczny, muzyczny
Rok produkcji1981
Data premiery23 marca 1986
Kraj produkcjiHiszpania
Językhiszpański
Czas trwania100 minut
ReżyseriaCarlos Saura
ScenariuszCarlos Saura
Antonio Gades
MuzykaManuel de Falla
ZdjęciaTeo Escamilla
PoprzednikCarmen

Czarodziejska miłość – hiszpański film muzyczny z 1986 roku, bazujący na balecie skomponowanym przez Manuela de Falla. Film jest częścią trylogii taneczno-muzycznej Carlosa Saury, na którą składają się też: Krwawe gody (1981) oraz Carmen (1983)[1].

Fabuła

Akcja trylogii rozgrywa się w środowisku romskim. Zgodnie ze starym zwyczajem rodzice José i Candeli postanawiają, że dzieci w przyszłości się pobiorą. Rozmowę w tej sprawie podsłuchuje mały Carmello. Gdy przychodzi czas ślubu, na uczcie weselnej José zostaje zabity ciosem noża, a podejrzanym zostaje Candello, który podkochiwał się w Candeli. Zostaje on aresztowany. Candela nocą, w miejscu zabójstwa spotyka się z duchem małżonka. Carmelo po wyjściu z więzienia zostaje odrzucony przez Candelę i udaje się po pomoc do wiedźmy. Ta odprawia bezskuteczne czary przy ognisku (ważna scena z tańcem ognia). Carmelo wpada więc na pomysł, by namówić kochankę José, Lucię, by udała się na spotkanie z duchem zamiast Carmeli. W finale dzieła José i Lucia odchodzą, a Carmello i Candela pozostają raem nie nękani przez widmo z zaświatów. Miłość staje się więc w tym kontekście sprawą czarodziejską[2].

Obsada

  • Antonio Gades - Antonio
  • La Polaca - Candelas
  • Rafael de Córdoba - Diego Sánchez
  • Morucha - Lucía
  • Nuria Torray - Soledad
  • José Manuel Martín - Lorenzo
  • Fernando Sánchez Polack - ojciec de Candelas

Krytyka

Cały tryptyk został wysoko oceniony przez krytykę, jednak cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem widowni, prawdopodobnie z uwagi na nietypowość i niską atrakcyjność komercyjną[2].

Film wnosi do kina osiągnięcia baletowe Antonio Gadesa i jego szkoły w interpretacji Saury. Reżyser, wykorzystując swe doświadczenia z fotografii ukazuje jak powstaje spektakl baletowy. W dziele zawarta jest dwoistość spojrzenia: jest to film o sztuce oraz o tym jak ta sztuka powstaje i przebiega. Saura udowadnia w obrazie, że taniec może dorównać słowu w filmie, a nawet je przewyższyć. Aleksander Halka-Ledóchowski stwierdził, że formuła Saury pozwala w sposób umotywowany, zarazem zgodny z naturą tańca wydobyć to, co jest tak trudne do ujawnienia innymi środkami – magię, mistycyzm i fatalizm[2].

Przypisy

  1. Czarodziejska miłość (1986) - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2018-05-05] (pol.).
  2. a b c Aleksander Ledóchowski, Taniec ognia, w: Film na Świecie, nr 347-348/1987, s. 8-12

Linki zewnętrzne