Barwa czerwona

czerwony
 
Ilustracja
Odcienie czerwieni
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo)
  1. FF0000
RGB [0-255]

(255, 0, 0)

CMYK [0–100%]

(0, 100%, 100%, 0)

HSV [°, %, %]

(0°, 100%, 100%)

1dla większości barw są to tylko dane orientacyjne
Czerwona tkanina w XIX-wiecznej spódnicy podhalańskiej.

Barwa czerwona (czerwień) – jedna z addytywnych barw podstawowych. Na kole barw dopełnia barwę cyjanową.

Niegdyś była uważana za jedną z barw podstawowych w metodzie subtraktywnej i stosowana w poligrafii jako jedna z podstawowych barw farb drukowych, obecnie w tej metodzie jest barwą czystą składającą się z żółtego i magenty. W palecie RGB używanej w telewizorach i monitorach komputerowych czerwony jest jednym z trzech kanałów (oznaczonym literą R).

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko. Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest dla człowieka niewidzialne.

Nazwa

Nazwa koloru czerwonego w języku polskim pochodzi od nazwy czerw, określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego uzyskiwano koszenilę służącą do barwienia tkanin na kolor czerwony[1].

Historia i symbolika

Czerwień w niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”[2].

Barwa czerwona w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie, zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby. .

Pozytywne konotacje czerwieni to te kojarzone z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzona z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem.

To także symbol rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z wojną, rewolucją, śmiercią, walką.

Wpływ na człowieka

Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem[3]. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład korytarz, pokój do ćwiczeń czy kuchnia.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że promocje, czy „okazje” są często zaznaczane na czerwono.

Dodatkowe wiadomości

W kulturze

W Japonii kolor czerwony jest symbolem i atrybutem bohaterstwa.

W Chinach i w Feng shui, czerwień jest symbolem mocy, bogactwa, szczęścia, pomyślności.

W koncepcji Yin i yang, czerwień jest symbolem Yang[4], czyli siły, ciepła, gęstości, jasności, energii.

W hinduizmie czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.

Powiedzenia związane z czerwienią

  • być czerwonym ze złości
  • zaczerwienić się ze wstydu
  • czerwony jak burak
  • ang. to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku)

Farby czerwone i purpurowe w malarstwie

Niektóre minerały o kolorze czerwonym

Zobacz też

Przypisy

  1. Antoni Mączak. Gdy czerwiec polski barwił Europę. „Mówią Wieki”, 2011. ISSN 1230-4018. 
  2. Katarzyna Sokołowska. Krew, ogień, pożądanie – kulturowa historia czerwieni. „Arkana Kosmetologii”. 15 (1), 2012. ISSN 2081-5204. 
  3. Krzysztof Jurek. Znaczenie symboliczne i funkcje koloru w kulturze. „Kultura, media, teologia”, s. 76, 2011. Warszawa: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. ISSN 2081-8971. OCLC 830898896. [dostęp 2015-06-26]. Cytat: Szczęście czerwień ma przynieść także polskim maturzystom, bowiem najsilniej stymuluje ludzką psychikę, jest barwą życia, władzy i uczuć. (pol.). 
  4. Taegeuk, Asia Society [dostęp 2021-06-27] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
Frequency vs. wave length.svg
(c) Benjamin ABEL, CC BY-SA 3.0
Frequency (ν) and wave length (λ) have an inverse relation. (Illustrative drawing, waveform obviously not to scale.)
Color icon red.svg
Nine different shades of red. Intended use: to illustrate the look and scope of the color red.
Spodnica goralska czerwona tkanina.jpg
Autor: Polimerek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tkanina na tradycyjnej spódnicy z Chochołowa, Podhale. Własność Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Nr. inw. E/1991/MT. Nabyta w 1887 r.
Sunset with funnel clouds.jpg
Autor: unknown, Licencja: GFDL 1.2
Lightmatter flamingo2.jpg
Autor: Aaron Logan, Licencja: CC BY 1.0
Flamingo