Czerwony Trójkąt

Czerwony Trójkąt
Ilustracja
Wieża w ciągu budynków fabryki
Państwo

 Rosja

Siedziba

Sankt Petersburg, kanał Obwodowy nr 138

Data założenia

1860

Forma prawna

spółka akcyjna

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Czerwony Trójkąt”
59,906845°N 30,284157°E/59,906845 30,284157
Strona internetowa

Czerwony Trójkąt (ros. Красный Треугольник) – jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Petersburgu, który specjalizuje się w produkcji produktów gumowych. Znajduje się na nabrzeżu kanału Obwodowego (Обводный канал).

Historia

„Trójkąt” był pierwszą fabryką gumy w Rosji. Została założona w 1860 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Ferdynanda Krauzkopfa, jako Stowarzyszenie Rosyjsko-Amerykańskich Manufaktur Gumy (ros. Товарищество российско-американской резиновой мануфактуры, w skrócie TRARM). Od symbolu w kształcie trójkąta przyjęła się nazwa „trójkąt”. Fabryka otrzymała od Cara tytuł Dostawcy Trybunału Jego Cesarskiej Mości. Sztandarowym produktem fabryki były modne wówczas kalosze. W 1918 roku zmieniono nazwę na „Czerwony trójkąt”. W 1932 roku fabryka rozpoczęła produkcję kauczuku syntetycznego.

Fabryka sponsorowała drużynę piłkarską "Czerwony Trójkąt". W 1931 r. swoją zawodową karierę rozpoczął w niej piłkarz Oleg Oszenkow.

Od września 1938 r. do sierpnia 1941 zastępcą dyrektora fabryki był Daniił Pawluczenko.

Obecnie

W 2000 roku Federalna Policja podatkowa przejęła majątek spółki. W maju 2001 r. w stosunku do „Czerwonego Trójkąta” został wniesiony wniosek o upadłość. W lipcu tego samego roku zadłużenie spółki wynosiło 260 milionów rubli. W maju 2002 roku decyzją trybunału arbitrażowego firmy ogłoszono upadłość. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone w 2005 roku.

Strefa przemysłowa przy kanale Obwodowym ma stać się centrum kultury. Sale do produkcji kaloszy mają zostać przeznaczone na sale wystawowe i koncertowe, muzea, teatry oraz kluby. Organizatorzy projektu planują zmienić zaniedbany obszar centrum miasta, pozostawiając historyczną nazwę „Trójkąt”.

Obecnie na terytorium dawnej fabryki działają firmy należące do ZAO „Muzeum” i firmy PSG-SPB „Czerwony Trójkąt”. Oprócz obszaru przemysłowego, istnieje obszar biznesowy, restauracja i kawiarnia. Na terenie dawnych zakładów pracuje kilka firm, lecz produkcja gumowych butów jest niewielka. Wiele firm przestawiło się na produkcję plastiku.

Na początku 2011 r. otwarto klub muzyczny "Bajkonur", a od 2014 r. działa studio znanego blogera Dimitra "Goblina" Puczkowa. Na terenie fabryki realizowano film "Stalingrad" z 2013 r.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Реклама товарищества резиновой мануфактуры, 1899.jpg
Реклама ТРАРМ, "Весь Петербург", 1899 год.
Tower on Red Triangle building (Saint Petersburg).jpg
The tower on the «Red Triangle» factory's building at Obvodny Canal's embankment in Saint Petersburg. March 6, 2008.
Треугольникъ-1914.jpg
Poster imaging shoes manufactured on Treugolnik Factory. Russian Empire, the early XXth century.