Czesław Budzyński

Czesław Budzyński w Tatrach

Czesław Budzyński (ur. 23 lipca 1932 w Kiczkach, zm. 10 grudnia 2010 w Warszawie) – polski poeta i powieściopisarz, członek Związku Literatów Polskich, w latach 1988-1991 dyplomata w Ambasadzie RP w Nikaragui.

Twórczość literacka

Powieści

Działalność literacką rozpoczął w latach licealnych, publikując pierwsze utwory poetyckie w gazetce szkolnej. Pierwszą książką autora była historyczna powieść „W masywie Chontales”, wydana w 1994 roku przez Księgarnię św. Jacka w Katowicach. Jest to opowieść o działalności polskiego kapłana – o. Józefa Nieborowskiego w Ameryce Łacińskiej. Autor umieścił swoich bohaterów w świecie zgodnym z historią burzliwych czasów i warunkami, w których żyli i działali[1].

W 2003 roku, nakładem Domu Wydawniczego "Benkowski" z Białegostoku ukazała się opowieść o polskiej „Ambasadzie na Las Sierritas”, położonej na jednym ze wzgórz managuańskich o tej samej nazwie. Jest ona kontynuacją wątku nikaraguańskiego w twórczości Budzyńskiego. Jej akcja rozgrywa się w okresie transformacji ustrojowej Nikaragui, zbrojnego sprzeciwu opozycji i ustąpienia sandinistów, w okresie w którym także Polska jest w przededniu zmian ustrojowych, co odbija się na działalności placówki i komplikuje intrygi dyplomatów powiązanych ze służbami specjalnymi. Funkcjonowanie placówki jest zasadniczym elementem fabuły powieści[2].

W późniejszym czasie wydał jeszcze dwie powieści - "Sny Wdowy Salomei" oraz "Po śladach rodowej pamięci". Ostatnia, "Emilia", nie została ukończona.

Poezja

W 2009 roku ukazał się zbiorek wierszy pt. „Kto my i jacy, polska historiozofiada poetycka” Przez pojęcie „historiozofiady” Budzyński rozumiał "fragmentaryczny przegląd polskiej historiozofii poetyckiej, czyli uogólnienie postawy historycznej różnych grup Polaków, głównie wobec spraw publicznych"[3].

Oprócz tego ukazał się także zbiór poezji erotycznej "Bukiet Jesieni" (Warszawa 1996) oraz "W naporze fal i uniesień" (Warszawa 2009)

Publicystyka

W trakcie pobytu w Nikaragui nawiązał współpracę z ogólnokrajowym dziennikiem „El Nuevo Diario”. Zajmował się na jego łamach promocją kultury polskiej i informacją prasową. W dziale „Para todos” ("Dla wszystkich") opublikował kilkadziesiąt hiszpańskojęzycznych opracowań i informacji o dziejach Polski, jej kulturze i obyczajach, a także dokonującej się w kraju transformacji ustrojowej. Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera E-18-9)[4].

Przypisy

  1. Z Tej Ziemi – Śląski Kalendarz Katolicki, Rok 1995
  2. „Gazeta Współczesna”, 23-25 lipca 2004
  3. "Kto my i jacy", Warszawa 2009, "Wstęp"
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

CzeslawBudzynski.jpg
Autor: Budzor, Licencja: CC BY-SA 4.0
CZesław Budzyński, poeta i pisarz, w Tatrach