Czesław Lang

Czesław Lang
Ilustracja
Czesław Lang w trakcie Tour de Pologne 2018
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1955
Kołczygłowy

Kariera seniorska
LataDrużyna
1982–83Gis Gelati
1984–85Carrera – Inoxpran
1986–88Del Tongo
1989Malvor – Sidi
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Igrzyska olimpijskie
srebroMoskwa 1980kolarstwo
(Start wspólny)
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
srebroValkenburg 1979Druż. na czas
brązSan Cristóbal 1977Druż. na czas
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Odznaka Honorowa „Bene Merito”
Czesław Lang
Kopia medalu i autografu w Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie
Gwiazda w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

Czesław Stanisław Lang (ur. 17 maja 1955 w Kołczygłowach) – polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, Kaszub[1]. Po zakończeniu kariery sportowej działacz sportowy oraz organizator Tour de Pologne UCI World Tour, Tour de Pologne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team oraz Tauron Lang Team Race.

Kariera

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1977 roku, kiedy wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w San Cristóbal. W tej samej konkurencji Polacy w składzie: Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz i Czesław Lang zdobyli srebrny medal podczas mistrzostw świata w Valkenburgu w 1979 roku. Ponadto wywalczył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. W zawodach tych wyprzedził go jedynie reprezentant gospodarzy, Siergiej Suchoruczenkow. Na tych samych igrzyskach zajął także czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Jest też wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne w 1980.

Był pierwszym zawodowcem w polskim kolarstwie (włoskie kluby GIS Gelati-Campagnolo i Del Tongo). Został także pierwszym prywatnym animatorem kolarstwa polskiego. Z podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, który długo był w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej Tour de Pologne, która po latach doświadczeń i sukcesów awansowała do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (UCI World Tour).

Zawodnik LZS Baszty Bytów (1974-1976) i Legii Warszawa (1977-1981).

Ważniejsze zwycięstwa i sukcesy

Odznaczenia i nagrody indywidualne

Życie prywatne

Urodził się i wychował na Kaszubach, w pomorskiej wsi Kołczygłowy[1]. Ma żonę Elżbietę[8] i córkę Agatę (ur. 1980)[9][10]. Ze względów zdrowotnych w 2011 przeszedł na weganizm[8][11][12].

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[13].

Wraz z żoną mieszka w Barnowie, gdzie prowadzi gospodarstwo ekologiczne Eko Folwark[14].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cycling (road) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Cycling (road). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Poland 2.svg
Obramowana flaga Polski w interpretacji szeroko popieranej przez Polskich wikipedystów (więcej niż 85% za). Biały pasek jest koloru "white", a czerwony koloru "crimson" (nazwy HTML - biały i karmazynowy). Należy zwrócić uwagę, że nie jest to wersja wzorcowa. Polska ustawa mówi o tym, że flaga powinna wyglądać inaczej (zobacz: Image:Flag of Poland.svg), chociaż nie precyzuje wprost jak flaga powinna wyglądać w przestrzeni pl:RGB (sRGB).
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Gwiazda Czesław Lang.JPG
Autor: Lukasz2, Licencja: CC0
Gwiazda w Alei Gwiazd sportu we Władysławowie
Czeslaw Lang medal & autograph.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC0
Czeslaw Lang medal & autograph in Avenue of Sport Stars Dziwnów
POL Odznaka Honorowa Bene Merito BAR.svg
Baretka Odznaki Honorowej "Bene Merito".
POL Medal Stulecia Odzyskanej Niepodl BAR.svg
Baretka: Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.