Cztery święte miasta judaizmu

Cztery święte miasta judaizmu
Ilustracja
Mapa "czterech świętych miast judaizmu". W prawym górnym rogu jest Jerozolima, poniżej jest Hebron. W lewym górnym rogu jest Safed, poniżej jest Tyberiada. W ilustracji każdego miasta umieszczono wizerunki świętych miejsc, a także miejsca pochówku rabinów i innych świętych.
Państwo Izrael
MiejscowościJerozolima, Hebron, Safed, Tyberiada

Cztery święte miasta judaizmu (hebr. ארבע ערי הקודש) jest określeniem występującym w judaizmie i odnoszącym się do Jerozolimy, Hebronu, Safedu i Tyberiady.

Te cztery miasta były głównymi ośrodkami życia żydowskiego po podboju osmańskim Palestyny w 1517 roku. Jednak określenie "cztery święte miasta judaizmu" zostało wprowadzone przez historyków i nigdy nie odnosiło się do rzeczywistego stanu w judaizmie. W tradycji żydowskiej tylko Jerozolima była uznawana za święte miasto.

Historia

Koncepcja tzw. "świętych miast judaizmu" powstała około 1640 roku. Początkowo termin ten odnosił się do trzech miast w Ziemi Izraela - Jerozolimy, Hebronu i Safedu. W owym czasie, żydowskie społeczności istniejące w tych miastach zorganizowały stowarzyszenie na rzecz zbierania funduszy (halukka) w diasporze. Wcześniej fundusze takie były zbierane przez różne stowarzyszenia, teraz ustalono, że z Ziemi Izraela będą wysyłani specjalni emisariusze (z każdej z tych miejscowości jeden wysłannik). W 1740 roku do tych trzech miast dołączyła Tyberiada. Wszystkie te cztery miasta były najważniejszymi ośrodkami życia żydowskiego po podboju osmańskim Palestyny w 1517 roku. System zbierania funduszy nie utrzymał się długo, gdyż w pierwszej połowie XIX wieku nastąpiło mocne osłabienie społeczności żydowskiej w Palestynie. Będąc osłabionymi i nielicznymi, palestyńscy Żydzi nie mogli wymusić już scentralizowanego systemu zbierania funduszy. Określenie "cztery święte miasta judaizmu" było używane przez historyków - nigdy nie odnosiło się do rzeczywistego stanu w judaizmie. W tradycji żydowskiej tylko Jerozolima była uznawana za święte miasto[1].

Znaczenie religijne miast

Od XVI-XVII wieku znaczenie świętości Ziemi Izraela zostało prawie w całości przeniesione do czterech miast - Jerozolimy, Hebronu, Safedu i Tyberiady[2].

  • Jerozolima jest najświętszym miejscem judaizmu i od X wieku p.n.e. duchowym centrum narodu żydowskiego. W trakcie panowania króla Dawida miejsce to zostało wybrane jako lokalizacja Świątyni Jerozolimskiej, w której składano ofiary wymagane przez Torę[3].
  • Hebron jest miejscem pochówku patriarchów i ich żon: Abrahama i Sary, Izaaka i Rebeki oraz Jakuba i Lei. Są oni pochowani w jaskini Makpela. Z tego powodu Hebron jest drugim najświętszym miejscem dla Żydów. Historycznie była to pierwsza stolica króla Dawida.
  • Safed zyskał wyjątkowe znaczenie po wydaniu w 1492 roku edyktu o wygnaniu Żydów z Hiszpanii. Do Safedu napłynęli wówczas hiszpańscy Żydzi, którzy uczynili z miasta centrum żydowskiego mistycyzmu koncentrującego się wokół kabały.
  • Tyberiada odegrała znaczącą rolę w żydowskiej historii. Po zniszczeniu w 70 roku Świątyni Jerozolimskiej, w Tyberiadzie osiedliło się wielu uczonych rabinów. Masoreci ustalili tutaj tekst masorecki Tanachu i spisali jerozolimski Talmud. W XVIII i XIX wieku w mieście osiedliło się wielu rabinów, dzięki którym Tyberiada stała się centrum żydowskiej nauki

Zobacz też

Przypisy

  1. Geoffrey Wigoder: The Encyclopedia of Judaism. Macmillan, 1989, s. 768.
  2. Joseph Jacobs, Judah David Eisenstein: Palestine, Holiness Of (ang.). W: Jewish Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2013-09-05].
  3. Yeruchem Eilfort: Why Do Jews Love Jerusalem? (ang.). W: Chabad [on-line]. [dostęp 2013-09-05].

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Star of David.svg
Gwiazda Dawida, symbol żydowskiego narodu i wiary.
Four holy cities plaque.jpg
Holy Cities Plaque (Palestine, nineteenth century). Depicting the four Holy Cities of the Holy Land, this plaque is divided into four quadrants, with Jerusalem occupying by far the largest area in the upper right quadrant. Below Jerusalem, is Hebron. Dividing the drawing roughly down the center is the Jordan River. In the top left quadrant -- higher even than Jerusalem -- is Safed; and directly below it, we find Tiberias. Each of the four cities includes representations of the sacred shrines, as well as the graves of sainted rabbis and holy men.