Dälek

Dälek
ilustracja
Rok założenia

1998

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

hip-hop, noise

Strona internetowa

Dälek – grupa hiphopowa pochodząca z Newark (New Jersey, USA). W jej skład wchodzą: MC Dälek (Will Brooks) – teksty i produkcja, The Oktopus (Alap Momin) – produkcja, i Still (Hsi-Chang Lin) – turntablizm.

Dälek (nazwa pochodzi od dialect (ang.) – dialekt) reprezentuje współczesny nurt innowacyjnego hip-hopu, razem z zespołami takimi jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. Muzyka Däleka jest mroczna i intensywna; jej podstawą są mocne beaty, noise, i rap. Beaty są old-schoolowe, a produkcja stroni od efekciarstwa; jest szorstka i bezpośrednia.

Dälek nawiązuje do tradycji zaangażowanych politycznie zespołów hip-hopowych takich jak Public Enemy, Company Flow, czy Boogie Down Productions. Teksty grupy często odnoszą się do problemów społecznych. Tak jak w muzyce Public Enemy, w kawałkach Däleka ważny jest noise. Sample i dźwięki – wbrew konwencji hiphopowej – nie pochodzą z funku czy soulu, lecz często przypominają eksperymentalną muzykę elektroniczną. Dälek wprowadza też inne nurty muzyczne do swoich kawałków; takich jak rock, jazz czy muzykę etniczną.

W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu.

Dälek nawiązał szereg współprac z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournée z rockowymi zespołami takimi jak The Melvins czy Isis, tymczasem również grając koncerty z legendami hip-hopu Prince'em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition, grind-corowym zespołem The Dillinger Escape Plan, i z hiphopowymi zespołami The Pharcyde i The Roots. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust, i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal.

Debiutem Däleka jest płyta Necro Negro Nekros, wydana w roku 1998 na wytwórni płytowej Gern Blandsten. Po wydaniu płyty zespół odbył długi tournée, koncentrując się na wschodnim wybrzeżu USA – co jest nietypowe dla zespołów hiphopowych. Następnie grupa przeniosła się na niezależną wytwórnię płytową Mike’a Pattona, Ipecac Recordings. W roku 2002 wychodzi płyta From Filthy Tongues of Gods and Griots, która rozszerzyła brzmienie zespołu. Jej następnik, wydany w 2005 Absence, jest najbardziej mroczną i przytłaczającą płytą Däleka, na której są po raz pierwszy kawałki ambientowe.

Zespół w Polsce

W dniu 27 października 2007 roku Dälek u boku The Young Gods wystąpił w warszawskiej Progresji[1], natomiast 10 i 11 listopada 2009 r. zagrał kolejno w Warszawie, w klubie Proxima i wrocławskim Firleju[2].

Dyskografia

Albumy

  • Necro Negro Nekros (Glen Blandsten, 1998)
  • From Filthy Tongues of Gods And Griots (Ipecac, 2002)
  • Faust vs. Dälek: Derbe Respect Adler (Staubgold, 2005)
  • Absence (Ipecac, 2005)
  • Abandoned Language (Ipecac, 2007)
  • Deadverse Massive vol.1 Dälek Rarities 1999-2006 (Hydra Head, 2007)
  • Gutter Tactics (Ipecac, 2009)
  • Untitled (Latitudes, 2010)
  • Asphalt for Eden (Profound Lore Records, 2016)

EP, 12”, single

  • Dälek & Techno Animal: Megaton (Matador, 2000)
  • Kid606 vs Dälek: Ruin It (Tigerbeat6, 2002)
  • Dälek vs Velma: Desolate Peasants/Rouge (Namseiko, 2003)

Edycje Limitowane

  • Dälek vs Dälek
  • Zu Remix (Ad Noiseam, 2002)
  • Streets All Amped (Ad Noiseam, 2006)

Przypisy

  1. rockmetal.pl: Rock Against Rock (The Young Gods i Dalek), Warszawa „Progresja” 27.10.2007. 2011-03-03.
  2. Artur Kasprzyk: Dalek w Polsce! w: StacjaKultura.pl. 2011-03-03. [dostęp 2011-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-13)].

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Dälek @ Leoncavallo.jpg
Autor: sargassi / cg v, Licencja: CC BY 2.0
Dälek, at the cultural center Leoncavallo (Milan), in 2008. MC Dälek at the microphone, The Oktopus in the background.