Dętka rowerowa
Dętka rowerowa - komora z elastycznego materiału w kształcie torusa znajdująca się na obwodzie koła, między oponą a obręczą. Do produkcji dętek używa się głównie gumy butylowej lub lateksowej. Po wewnętrznej stronie dętki znajduje się wentyl, który przechodzi przez otwór w obręczy i jest jedynym widocznym elementem dętki w gotowym do jazdy kole. Można spotkać się z trzema rodzajami wentyli: Schradera (samochodowy), Presta lub Dunlopa.
Zadaniem dętki jest wypełnienie opony. Dzięki napompowanej dętce, ciśnienie rozpiera oponę od środka, napina oplot i opona nabiera właściwego kształtu. Odpowiednie ciśnienie dla roweru górskiego to ok. 45 PSI dla 26'' 2.25, rozmiar opony i dętki, masa jej powinna wynosić 180g +/- 5g dla zapewnienia wytrzymałości mechanicznej. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczne i może doprowadzić do uszkodzenia obręczy ale dobrze amortyzuje nierówności, zbyt wysokie ciśnienie zmniejsza komfort jazdy, lecz jest niezbędne dla osób ciężkich i kolarzy. Producenci zwykle podają zalecany zakres ciśnień na bocznych ściankach opon w PSI.
Rozmiary
W rowerach górskich stosowane są dętki o wielkości 26 cali. Z kolei rozmiary dętek szosowych to najczęściej 28 cali. Szerokość dętek waha się między 1 a 2,5 cala[1].
Opony bezdętkowe
W niektórych rowerach stosuje się połączoną oponę z dętką (szytkę), jej zaletą jest niska masa, jednak ze względu na wysokie koszty eksploatacji oraz trudniejszą naprawę, stosowane praktycznie wyłącznie przez sportowców.
Przypisy
- ↑ Rozmiary opon i dętek rowerowych, www.rozmiar.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-05] .
Media użyte na tej stronie
Autor: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Legalnycyklista, Licencja: CC-BY-SA-3.0
zwinięta (prosto z pudełka) dętka rowerowa 28/40-609/630