Dłutowanie metodą Fellowsa

Dłutowanie metodą Fellowsa – obwiedniowa metoda wykonywania kół zębatych poprzez nacinanie zębów w procesie dłutowania.

Narzędziem wykorzystywanym w tej metodzie jest nóż dłutowniczy w kształcie koła zębatego, tworzący z przedmiotem przekładnię technologiczną. Metoda Fellowsa umożliwia wykonywanie kół o zębach prostych bądź śrubowych o uzębieniu wewnętrznym, zewnętrznym lub przedzielonych wąskim kanałem. Dłutowanie metodą Fellowsa jest efektywniejsze niż metodą Maaga ze względu na ciągły charakter pracy[1][2]. W innych metodach, wykorzystujących noże dłutownicze do obróbki uzębień kół zębatych, przeznacza się pewien czas na przesunięcie narzędzia (metoda Sunderlanda) lub przedmiotu obrabianego (metoda Maaga) do położenia początkowego. W metodzie Fellowsa ze względu na kształt narzędzia nie jest to konieczne. Kolejną zaletą tak ukształtowanego narzędzia jest możliwość nacinania kół o uzębieniu wewnętrznym[3]. W przypadku nacinania zębów śrubowych jest konieczność wykorzystywania specjalnych narzędzi i krzywki prowadzącej. Wadami metody jest używanie trudnych do wykonania i ostrzenia narzędzi wieloostrzowych[1][3]. Obróbkę przeprowadza się na dłutownicy Fellowsa[2].

Do obróbki wykorzystuje się znormalizowane noże o kształcie koła zębatego współpracującego z obrabianym przedmiotem. Wyróżnia się noże[1]:

  • płaskie,
  • garnkowe,
  • z gwintem,
  • trzpieniowe.


W obróbce tą metodą wyróżnia się następujące ruchy[4]:

  • obrotowy ruch narzędzia,
  • obrotowy ruch przedmiotu obrabianego,
  • posuwisto-zwrotny ruch roboczy narzędzia,
  • pomocniczy ruch dosuwający narzędzie do przedmiotu (lub przedmiot do narzędzia),
  • pomocniczy ruch odsuwający narzędzie od przedmiotu (lub przedmiot od narzędzia).

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Jacek Tomczak (strona prywatna): Opis metody Fellowsa (pol.). fabisiak.ps.pl. [dostęp 2011-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-26)].
  2. a b Jan Żółtkowski: Podstawy konstrukcji maszyn. Przekładnie. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2004.
  3. a b Marek Dietrich: Podstawy konstrukcji maszyn. Tom 3.. Warszawa: WNT.
  4. Arkadiusz Krzempek: Obróbka kół zębatych walcowych na frezarce obwiedniowej typu 5B310P (pol.). Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, 2004. s. 2-4. [dostęp 2011-03-06].

Linki zewnętrzne