Dōjinshi

Dōjinshi (jap. 同人誌), właściwie dōjin-zasshi (jap. 同人雑誌 dosł. „magazyn tak samo myślących")japoński termin dla samopublikowanych prac, najczęściej magazynów, mang i powieści. Poza Japonią jest często utożsamiany z pojęciem fan fiction.

Charakterystyka

Fragment stworzonego przez fana komiksu o Wikipe-tan

Są to komiksy, które opierają się najczęściej na naśladowaniu oryginalnych dzieł. Dōjinshi może opowiadać historię tych samych bohaterów w nieco inny sposób, rozwinąć fabułę po zakończeniu oryginału, przedstawić tę samą historię z perspektywy innych osób lub opowiadać nową historię, zachowując tych samych bohaterów[1]. Dōjinshi nie jest zwykłą kopią – twórca tego typu dzieła musi dodać coś specyficznego, odróżnić swą pracę od oryginału.

Pomimo naruszania prawa autorskiego przez część dōjinshi, twórcy mang zwykle nie podejmują starań o zlikwidowanie ich rynku[2].

Dōjinshi w Polsce

W Polsce wydawaniem dōjinshi zajmowało się wydawnictwo Studio JG, odpowiedzialne także za wydawanie magazynuOtaku”. Jego nakładem ukazało się kilka dōjinshi poświęconych bohaterom takich serii jak Death Note, Naruto i Harry Potter.

Przypisy

  1. Słownik Mangi i Anime (pol.). Magazyn Arigato. [dostęp 2014-04-08].
  2. Ian Condry, „Cultures of Music Piracy: An Ethnographic Comparison of the US and Japan.” International Journal of Cultural Studies 2004; 7; s. 354.

Media użyte na tej stronie

Wikipe-tan manga page1.jpg
Autor: Kasuga , Licencja: CC BY-SA 3.0
pixiv より

http://www.pixiv.net/member_illust.php?mode=medium&illust_id=14285549

二年ぐらい昔に、後輩の合同誌で描いたウィキペたん漫画。
(「ウィキペたん」が何か知らない人は、ウィキペディアで検索だ)
こんなもん再利用する人はいないと思いますが、
「クリエイティブ・コモンズ 表示-継承 3.0」のライセンスで配布してます。
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.ja

しかし、この子ってこういうキャラだったんだね。