Dżinsy
Dżinsy lub jeansy (ang. jeans) – rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co.)[1] z myślą o górnikach i farmerach. Jest to amerykański typ spodni roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej typu dżins, wykonanej w splocie skośnym.
Kolor
Najczęściej koloru niebieskiego (blue jeans), gdzie barwnikiem jest pigment indygo, dawniej pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego, od końca XIX w. produkowany głównie syntetycznie. Roczna produkcja niebieskich dżinsów wynosi ok. miliard sztuk[2]. Współcześnie tkanina, z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dzisiaj[3] (istnieją jednak również wersje zmodyfikowane). Dżinsy dziś, tak jak kiedyś, mają zwykle 4 kieszenie (dwie z przodu i dwie aplikowane zewnętrznie z tyłu spodni) oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną poniżej paska, ponad kieszenią prawą przednią.
Zastosowanie
Spodnie te ze względu na swoją wytrzymałość, praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój, zyskiwały, począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku, szerokie uznanie wśród młodzieży, stając się najczęściej spotykanym elementem garderoby tej grupy wiekowej[3].
Ze względu na swoją ponadpokoleniową popularność, dżinsy zyskały status jednej z ikon popkultury XX wieku[3].
Modele
Wyróżniamy trzy podstawowe fasony[4]:
- Regular (straight) – prosty, klasyczny krój.
- Slim – dopasowane, przylegające do ciała
- Loose (relaxed) – szerokie i luźne spodnie
Wyróżnia się również różne fasony nogawek, np.:
- Tapered/Narrow – zwężane ku dołowi
- Straight – proste
- Bootcut (flarecut) – rozszerzane poniżej kolan
Znani producenci dżinsów
Przypisy
- ↑ Patent-US139121 dla Leviego Straussa[1]
- ↑ Elmar Steingruber: Indigo and Indigo Colorants. W: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Wiley, 2004. DOI: 10.1002/14356007.a14_149.pub2.
- ↑ a b c 185. lat temu urodził się Oscar Levi Strauss, założyciel najstarszej fabryki jeansów (pol.). forsal.pl. [dostęp 2014-02-26].
- ↑ Michał Kędziora , Rzeczowo o modzie męskiej, Kraków: SQN, 2017, s. 131, ISBN 978-83-8129-051-7 .
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
Przykładowa para dżinsów