D.H. Lawrence

David Herbert Lawrence (1929)

David Herbert Lawrence (ur. 11 września 1885 w Eastwood, zm. 2 marca 1930 w Vence) – angielski pisarz, autor powieści, opowiadań, poezji, sztuk, esejów, książek podróżniczych, obrazów, tłumaczeń, tekstów krytyczno-literackich i korespondencji.

Życiorys

Studiował na University College Nottingham.

Zajmował się głównie tematem dehumanizującego wpływu nowoczesności i industrializacji. Doświadczył cenzury i dobrowolnej banicji z kraju.

Podjął otwartą walkę z pruderią. Opiewał erotyzm, używał wyrazów nieprzyzwoitych – krytycy uważają go za mistrza w opisywaniu przeżyć emocjonalnych, od narodzenia uczucia do jego fizycznego spełnienia i kulminacyjnego duchowego zespolenia. Jego powieść Kochanek lady Chatterley przedstawia jeden z pierwszych w europejskiej literaturze nowożytnej opis doznań kobiety w czasie współżycia z mężczyzną i wspólny orgazm.

Od 13 lipca 1914 do śmierci jego żoną była Frieda von Richthofen Weekley. Łączono go także z Williamem Henrym Hockingiem, Jessie Chambers oraz Alice Dax[1].

Powieści

Przypisy

Media użyte na tej stronie

D H Lawrence passport photograph.jpg
Passport photograph of the British author D. H. Lawrence, enclosed in a letter to Bernard Falk (1882–1960), dated 24 February 1929