Dachówka
Dachówka – wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarach, używany do wykonywania pokryć dachowych. Do krycia kalenic i szczytów dachów stosuje się dachówki o odpowiednim kształcie, zwane gąsiorami.
- Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji dachówki dzielą się na:
- dachówki ceramiczne – wykonane z gliny ceglarskiej. Dzielimy je na:
- naturalne – wyrabiane z surowej gliny, mają powierzchnię porowatą i matową. Wskazane do stosowania na obiektach zabytkowych.
- angobowane – pokrywane płynną glinką z dodatkiem barwników w odcieniach czerwieni i miedzi, brązu, żółcienia także niebieskie, zielone i czarne,
- glazurowane – powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem, dzięki temu ich powierzchnia jest lśniąca, mają też najwięcej odcieni.
- dachówki cementowe – wykonane z zaprawy cementowej,
- dachówki szklane – wykonane ze szkła,
- dachówki wykonane z innych materiałów.
- Natomiast ze względu na proces produkcji można wyróżnić:
- dachówki ciągnione,
- dachówki tłoczone.
Obecnie wiele firm produkuje dachówki cementowe z zaprawy barwionej w masie. Mimo że dachówki cementowe są często szersze od ceramicznej (mają szerokość dwóch dachówek), dach wykonany z dachówki cementowej wizualnie niewiele się różni od dachu z dachówki ceramicznej.
Pokrycia dachówkami układa się na dachach stromych, o kącie nachylenia połaci powyżej 31° (kąt zależny jest od typu dachówki, najniższe pochylenie jest dopuszczalne dla karpiówki układanej podwójnie w koronkę, dachówki zakładkowej i marsylskiej, dla pozostałych wymagany kąt nachylenia połaci jest większy). Aby zapewnić bezpieczny i łatwy dostęp do kominów na stromych dachach, montuje się stopnie i ławy kominiarskie.
Zobacz też
- dachówka mnich i mniszka
- dachówka marsylska
- dachówka holenderka
- dachówka karpiówka
- dachówka rzymska
- eternit
- gont
Przypisy
Media użyte na tej stronie
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Pokrycie dachowe typu "mnich i mniszka"
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dachówka z fabryki w Kołomyi wyprodukowana w okresie międzywojennym. Zdjęcie wykonane we Lwowie.