Daleki kraj

Daleki kraj
The Far Country
Ilustracja
Plakat do filmu
Gatunekwestern, film przygodowy
Rok produkcji1954
Data premiery22 lipca 1954
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania97 min
ReżyseriaAnthony Mann
ScenariuszBorden Chase
Główne roleJames Stewart
Ruth Roman
Corinne Calvet
Walter Brennan
MuzykaHenry Mancini
ZdjęciaWilliam H. Daniels
ScenografiaBernard Herzbrun
KostiumyJay A. Morley Jr.
MontażRussell F. Schoengarth
ProdukcjaAaron Rosenberg
WytwórniaUniversal Pictures
DystrybucjaUniversal Pictures
Przychody brutto2,5 mln. $ (USA i Kanada)

Daleki kraj (ang. The Far Country) – amerykański western z 1954 roku w reżyserii Anthony’ego Manna.

Opis fabuły

Pogranicze amerykańsko–kanadyjskie końca XIX w. Dwaj przyjaciele – Jeff Webster i Ben Tatem – słysząc o gorączce złota jaka wybuchła nad Klondike, pędzą tam stado bydła celem zyskownej sprzedaży. Jednak w przygranicznym miasteczku Skagway po amerykańskiej stronie, „niechcący” podpadają lokalnemu sędziemu (Gannonowi), który po krótkiej rozprawie (w saloonie przy butelce whisky) konfiskuje ich stado. Jeff i Ben są wolni, jednak nie zamierzają odpuścić. Aby stworzyć pozory, że opuszczają miasto, najmują się jako poganiacze do zmierzającej na drugą stronę granicy wyprawy handlowej pani Castle – lokalnej „bizneswoman”. Na pierwszym popasie, nocą powracają do Skagway i niepostrzeżenie wykradają swoje stado. Ścigani przez ludzi sędziego, szczęśliwie przekraczają granicę z Kanadą, gdzie jurysdykcja Gannona nie sięga. W kanadyjskim Dawson dwaj przyjaciele sprzedają swoje bydło przedsiębiorczej pani Castle (która zamierza otworzyć tam duży saloon) i za zarobione pieniądze kupują złotonośną działkę. Jeff nie wie, że Castle jest wspólniczką Gannona w różnego rodzaju „ciemnych interesach”. Jednym z nich jest wywłaszczanie górników z ich złotonośnych działek, za pomocą gangu zabijaków pod przywództwem rewolwerowca Maddena. Jeff nie chcąc się w to wszystko mieszać, gdy tylko uzyskuje ze swojej działki ilość złota niezbędną do zakupu wymarzonego rancza, decyduje się wraz z przyjacielem niepostrzeżenie opuścić osadę. Wie doskonale, że są oni łatwym celem dla zbirów Gannona, więc postanawia spławić się rzeką za pomocą zawczasu przygotowanej tratwy. Jednak z powodu gadulstwa Bena Gannon dowiaduje się o planie Jeffa i w momencie wodowania tratwy obydwaj przyjaciele zostają napadnięci przez bandę Maddena. W strzelaninie ginie Ben, a Jeff zostaje ranny. Bandyci przekonani, że Jeff nie żyje, odchodzą wraz ze zrabowanym złotem. Ranny w rękę Jeff z trudem powraca do Dawson. Dzięki troskliwej opiece zaprzyjaźnionej Renee szybko dochodzi do siebie, jednak z powodu niedowładu ręki nie może skutecznie przeciwstawić się coraz bardziej panoszącemu się bezprawiu ze strony bandy Gannona. Odmawia propozycji wyjazdu złożonej przez Castle, która od dawna darzy go uczuciem. Gdy Gannon za pomocą kruczków prawnych przejmuje ostatnie działki poszukiwaczy, a im samym każe się wynosić z miasta, Jeff postanawia działać. Udaje się do miasteczka, gdzie w pojedynku zabija Maddena i jednego z oprychów Gannona. Sędzia próbuje zabić Jeffa z ukrycia, jednak dzięki ostrzegawczym krzykom Castle ginie od kul Jeffa. Zanim to następuje, zdradziecki sędzia jest w stanie zastrzelić Castle. W kulminacyjnym momencie, kiedy ku rannemu Jeffowi zmierza reszta bandy Gannona, z pomocą przychodzą mieszkańcy miasteczka, którzy postanowili chwycić za broń. Przestępcy wobec przewagi obrońców przyjmują ich propozycję natychmiastowego opuszczenia miasta.

Obsada aktorska

Ruth Roman (główna rola żeńska) i James Stewart (główna rola męska) w scenie z filmu

i inni.

O filmie

Zdjęcie z planu filmowego. Od lewej: Aaron Rosenberg (producent), James Stewart (odtwórca głównej roli męskiej), Anthony Mann (reżyser), William H. Daniels (zdjęcia)

Daleki kraj był czwartym z kolei (po takich dziełach jak Winchester ’73 z 1950, Zakole rzeki z 1952 i Naga ostroga z 1953) westernem Antonyego Manna – uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców „kina dzikiego zachodu”. Był również kolejnym obrazem reżysersko-aktorskiego duetu Mann–Steward, który ugruntował ich pierwszoplanową pozycję w świecie kina światowego w tym gatunku filmowym[1].

Film okazał się być dość sporym sukcesem finansowym – tylko z rozpowszechnia w kinach USA i Kanady przyniósł w 1955 roku 2,5 miliona dolarów[2]. Samemu Stewardowi, który w kontrakcie miał zagwarantowany procent z zysków, zapewnił 300 tysięcy dolarów[3]. Spodobał się nie tylko widzom, ale również krytykom, którzy chwalili go za „porywającą akcję, wrażliwą grę aktorską i zapierające dech w piersiach krajobrazy”[4]. W rankingu popularnego, filmowego serwisu internetowego „Rotten Tomatoes” obraz posiada obecnie (2021) stuprocentową, najwyższą, pozytywną ocenę „czerwonych pomidorów”[5]

Plenery do filmu ulokowano w Kanadzie na terenie Parku Narodowego Jasper i lodowca Athabasca, który się tam znajduje (sceny zejścia lawiny)[6].

Przypisy

  1. Zbigniew Pitera: Leksykon reżyserów filmowych. Warszawa: Wydawnictwa AiF, 1984, s. 216. ISBN 83-221-0166-X.
  2. Variety (ang.). W: Internet Archive [on-line]. 1956-01-25. [dostęp 2020-08-28].
  3. Philip K. Scheuer. A town called Hollywood. Top Stars Now Share in Profits of Major Pictures. „Los Angeles Times”. 24 lipca 1955. s. d2. 
  4. Film Review: The Far Country, Anthony Mann, 1954 (ang.). W: nativeamerican.co.uk [on-line]. [dostęp 2020-08-28].
  5. The Far Country (ang.). W: Rotten Tomatoes [on-line]. [dostęp 2020-08-28].
  6. The Far Country (ang.). W: AFI Catalog [on-line]. [dostęp 2020-08-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

The Far Country (1954) still 1.jpg
L. to R. : Aaron Rosenberg (producer), James Stewart, Anthony Mann (director) & William H. Daniels (cinematographer) on the set of The Far Country - publicity still
Farcountry trailer 1.jpg
Cropped screenshot of Ruth Roman and James Stewart from the film The Far Country