Dan Bălan

Dan Bălan
Ilustracja
Dan Bălan (2009)
PseudonimCrazy Loop
Data i miejsce urodzenia6 lutego 1979
Kiszyniów
Instrumentygitara
Gatunkidance, disco, pop
Zawódpiosenkarz, kompozytor
Aktywnośćod 1998
PowiązaniaO-Zone
Współpracownicy
Radu Alexei Sârbu, Arsenie Todiraş
Zespoły
O-Zone (1998-2005)
Balan (2005)
Strona internetowa

Dan Bălan, pseud. Crazy Loop (ur. 6 lutego 1979 w Kiszyniowie) – mołdawski piosenkarz, producent, kompozytor i autor tekstów. Były członek zespołu O-Zone, z którym wylansował m.in. przebój „Dragostea din tei”. Lider zespołu Balan. Zdobywca wielu muzycznych nagród, m.in.. MTV Video Music Awards.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się 6 lutego 1979 jako syn mołdawskiego dyplomaty, ambasadora Mołdawii w Izraelu i szefa Służby Informacji i Bezpieczeństwa Republiki Mołdawii Mihaia Bălana i prezenterki telewizyjnej Ludmiły Bălan[1][2]. Ma młodszą siostrę, Sandę. Przez pierwsze trzy lata życia mieszkał z babcią we wsi Trebujeni. Klasy 1–8 spędził w szkole nr 10 w Kiszyniowie. W 1993 podjął naukę w Liceum „Gheorghe Asachi”, a rok później wyjechał z rodzicami do Izraela, gdzie jego ojciec został ambasadorem. W Izraelu chodził do szkockiego liceum „Tabeetha school”. W 1996 powrócił do dawnej szkoły. W 1994 rozpoczął naukę w szkole muzycznej „A. Stircea”, w klasie akordeonu, później uczył się w szkole muzycznej „S. Neagra”[3]. Po ukończeniu szkoły średniej został przyjęty na wydział prawa Uniwersytetu w Kiszyniowie, którego nie ukończył, ponieważ w trakcie studiów zdecydował postawić na karierę muzyczną[4].

Kariera

Dan Balan, 2012
Wczesne lata

Karierę muzyczną rozpoczął w 1997, występując w rockowym zespole Inferialis. Założył go jeszcze w szkole[5]. Kapela grała w stylu gothic metalowym. W 1995 r. zagrał wraz ze swoim zespołem pierwszy koncert w jednej z fabryk Kiszyniowa. Odszedł z zespołu i pod koniec 1998 roku rozpoczął karierę solową. Jego debiutanckim singlem była piosenka „De la mine”. Porzucił więc metalowy styl i tworzył piosenki w popowym nurcie.

O-Zone

W tym samym roku wraz z Petru Jelihovskim, bliskim przyjacielem i wokalistą zespołu Inferialis, założył grupę muzyczną O-Zone. Ich pierwszą płytą studyjną był album pt. Dar unde esti, który zagwarantował im popularność wśród mołdawskich i rumuńskich słuchaczy[6]. Płyta składała się z 10 piosenek, z których siedem doszło na szczyty popularności mołdawskich radiostacji. Balan został też producentem popularnego telewizyjnego programu Tanti Ludmila Show, który prowadziła jego matka. Nagrał również piosenkę do czołówki tego programu. Niedługo z zespołu odszedł Jelihowski, który wybrał karierę solową. W 2001 do zespołu dołączyli Arsenie Todiraş i Radu Alexei Sârbu. W nowym składzie nagrali płytę Number 1, a w 2003 – płytę pt. DiscO-Zone, która pokryła się złotem i platyną w wielu krajach na świecie. Piosenka „Numai tu”, do której zespół nagrał teledysk, nie stała się przebojem, ale zapewniła im nagrodę za najlepszy wideoklip w konkursie MTV Romania Music Awards 2002. Następną piosenką była „Despre tine”, która stanowiła świeży powiew na muzycznej mapie Rumunii. Eksperyment z nowymi muzycznymi rozwiązaniami był udany, ponieważ piosenka z miejsca zajęła pierwsze miejsce na rumuńskiej liście przebojów. Pierwsze miejsce zajmowała przez 17 tygodni[7] oraz zapewniła zespołowi dwie kolejne nagrody w kategorii "Najlepsza piosenka" i "Najlepszy utwór taneczny" na MTV Romania Music Awards 2003, była także nominowana do tytułu najlepszej rumuńskiej piosenki na MTV Europe Music Awards. W następnym roku grupa znowu zdobyła nagrodę w kategorii "Najlepszy utwór taneczny" i drugi raz z rzędu była nominowana jako Best Romanian Act na MTV Europe Music Awards. W 2003 wylansowali przebój „Dragostea din tei”, której producentem i autorem był Balan. Piosenka dotarła na pierwsze miejsce list przebojów w ponad 30 krajach i rozeszła się w nakładzie 12 mln w wielu krajach, pokrywając się złotem i platyną, a także okazała się najlepiej sprzedającą się piosenką w 2003 i 2006 w Europie i Japonii[8]. Jest to jedna z najlepiej sprzedających się piosenek na świecie[9]. Piosenka znalazła się na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. W 2004 wydał z zespołem piosenkę „Ce de plang chitarele”, będącą coverem utworu popularnego w latach 70. mołdawskiego zespołu Noroc. Wkrótce potem włoska wytwórnia płytowa Time Records nawiązała kontakt z zespołem. W 2005 zespół otrzymał nagrodę Echo Award 2005, niedługo potem rozpadł się. Ich ostatnim koncertem był rumuński festiwal Cerbul de aur.

Kariera solowa

Po rozpadzie zespołu Dan i Arsenie zagrali kilka koncertów w Japonii. Balan rozpoczął karierę solową. Na początku 2006 przyjechał do Los Angeles, aby tworzyć nowe piosenki. Dołączył do producenta muzycznego Jacka Josefa Puiga. W tym czasie nagrał cover utworu „Dragostea din tei” razem z Lucasem Pratą. W USA nagrał nowy album, ale nie został on wydany[10]. Po powrocie z Ameryki w ciągu kolejnych tygodni założył nowy zespół o nazwie Balan. W skład zespołu weszli: Igor Buzurnic (gitara), Alex Calancea (gitara basowa) i Ghena Barbu (bębny).

W 2007 pod pseudonimem Crazy Loop nagrał kilka solowych przebojów, takich jak „Crazy Loop (Mm-ma-ma)”, „Johanna (Shut-Up)”, „Chica Bomb” czy „Justify Sex”. Śpiewał on falsetem i dlatego zdecydował się na przybranie nowego przydomka. Singiel „Crazy Loop (Mm-ma-ma)” osiągnął pierwsze miejsce na liście przebojów Rumunii i był popularną piosenką w Europie, która dotarła na czołowe miejsca w rankingu Euro Hot 200[11]. W grudniu wydał album pt. The Power of Shower, zawierający niektóre piosenki, nad którymi Balan pracował jeszcze w USA. Drugi singiel, „Johanna, Shut Up!”, został wydany w sierpniu 2008 i doczekał się teledysku, który nagrano w Los Angeles. Trzeci singiel sygnowany był już prawdziwym imieniem i nazwiskiem piosenkarza. Nagrał także utwór „Despre Tine Cant (Part 2)”, który dotarł na szczyt list przebojów w Rumunii i Mołdawii[12]. Był nominowany do nagrody Grammy za najlepszy rumuński przebój 2008[13]. W następnym roku został nominowany do nagrody Grammy jako współtwórca tekstu piosenki „Live Your Life” wraz z Rihanną i T.I. Utwór dotarł na szczyty zestawienia Billboard Hot 100, a dodatkowo pokrył się czterokrotną platyną dzięki sprzedaży w ponad 4,5 mln egzemplarzy w USA[14]. Dalan został pierwszym Mołdawianinem nominowany do tej nagrody. W 2009 wznowił wydawanie albumu The Power of Shower, który pojawił się na rynku pod nazwą Crazy Loop Mix. Znalazły się na nim hity z poprzedniego krążka i nowa piosenka „Chica Bomb”. W tym samym roku został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Mołdawii, Mihaia Ghimpiu, za wybitne dokonania artystyczne. Solowy album Balana Chica Bomb został wydany w 2010. Tytułowa piosenka ogniosła sukces w Europie, gdzie była popularna w takich krajach jak Niemcy, Austria czy Wielka Brytania, gdzie dotarła do siódmego miejsca na liście Dance Charts. Była to najczęściej grana piosenka w radiu bułgarskim i rumuńskim[15][16]. Teledysk do Chica Bomb nagrał Hype Williams. Po sukcesie utworu nagrał wspólnie z Eleni Fureirą grecką wersję piosenki. Pierwszy raz zaprezentowali ją wspólnie na MAD Video Music Awards 2010 w Atenach. Następnie zaproszony został jako gość specjalny na rozdanie nagród rosyjskiej stacji muzycznej Muz TV. W lipcu 2010 zaprezentował na moskiewskim festiwalu The Europa Plus Live nową piosenkę – „Justify Sex”, która również stała się przebojem.

Następnie skupił się na rynku muzycznym Europy Wschodniej i nagrał kilka rosyjskojęzycznych piosenek, np. „Lepestkami slez” w duecie z Wierą Breżniewą. Utwór stał się najczęściej oglądaną rosyjską piosenką w serwisie YouTube[17]. Nominowany został do muzycznej nagrody RU.TV 2011. Otrzymał także Złoty Gramofon przyznawany przez rozgłośnię Russkoje Radio, ponadto znalazł się na liście rumuńskich artystów pretendujących do nagrody za najlepszy rumuński przebój na MTV Europe Music Awards 2010[18]. Jego następnym utworem był Freedom, do którego nakręcił teledysk w Saint Tropez. W 2011 wydał jeszcze jedną piosenkę, „Lisz do utra”. W kwietniu 2012 wydał następną piosenkę w języku rosyjskim – „Lubi”, utrzymają w klimacie popowo-rockowym. Do utworu nakręcił teledysk na Korsyce, a gościnnie zagrała w nim Ekaterina Wilkowa[19]. Utwór był popularny w Rosji i Ukrainie. Za „Lisz do utra” otrzymał dwa Złote Gramofony w kategorii najlepszy artysta i najlepsza piosenka. W 2013 wydał solowy album pt. Freedom. Part 1, który uzyskał status złotej płyty[20]. Następnie nagrał piosenkę „Lendo Calendo”, w której gościnnie zaśpiewali też Tany Vander i Brasco. Na potrzeby nagrania piosenki częściowo po hiszpańsku podjął naukę języka w Barcelonie. Utwór zyskał dużą popularność w Rosji i Rumunii , sam Balan został nominowany do nagrody RU.TV w kategorii najlepszy piosenkarz. Otrzymał także nagrodę Musicbox za wygraną w kategorii „Najlepszy artysta” i Złoty Gramofon za utwór „Lubi”[21]. W 2014 ogłosił pracę nad nowym albumem, nad którym pracował w londyńskich studiach: «Abbey Road», AIR Studios, RAK Studios, Strongroom Studios i Sarm Studios. We wrześniu wydał kolejny rosyjskojęzyczny utwór – „Domoj”[22] W październiku 2015 wydał utwór „Funny Love”. W 2017 na dwa koncerty w Kiszyniowie i Bukareszcie zjednoczył się z zespołem O-Zone. W 2018 wydał singiel „Allegro Ventigo”, który nagrał w sztucznym języku, zawierającym także słowa po rumuńsku, hiszpańsku czy włosku, a także w duecie z Marleyem Watersem nagrał piosenkę „Numa Numa 2”.

Dyskografia

Solo

Single

  • Crazy Loop (Mm-ma-ma)
  • „Johanna (Shut Up)”
  • Chica Bomb
  • Justify Sex
  • Freedom
  • „Tango”
  • „The 24th letter”
  • „17”
  • „The Power of Shower” (2007)
  • „Crazy Loop Mix” (2009)
  • „Chica Bomb” (2010)
  • „Justify Sex” (2010)
  • „Lepestkami slioz” (2010)
  • „Freedom” (2011)
  • „Lisz do utra” (2011)
  • „Lubi” (2012)
  • „Lendo Calendo” (2013)
  • „Domoj” (2014)
  • „Funny Love” (2015)
  • „Płacz” (2015)
  • „Hold on Love” (2017)
  • „Nasze lieto” (2017)
  • „Allegro Ventigo” (2018)
  • „Numa Numa 2" (2018)
  • „Balzam” (2019)

Z zespołem O-Zone

Albumy studyjne

  • Dar unde esti (2000)
  • Number 1 (2001)
  • DiscO-Zone (2003)

Single

Przypisy

  1. Ojciec Dana Balana. [dostęp 2019-02-21].
  2. Kariera ojca. [dostęp 2019-02-21].
  3. Szkoła muzyczna. [dostęp 2019-02-21].
  4. Studia. [dostęp 2019-02-21].
  5. Inferialis. [dostęp 2019-02-21].
  6. [1]
  7. The O Zone - Chart history | Billboard, www.billboard.com [dostęp 2019-02-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-26] (ang.).
  8. Hit data dostępu = 2019-02-21.
  9. Dragodtea din tei. [dostęp 2019-02-21].
  10. Ameryka. [dostęp 2019-02-21].
  11. Crazy Loop. [dostęp 2019-02-21].
  12. Despre tina cant Part 2. 2010. [dostęp 2019-08-31].
  13. Gil Kaufman: Americans Katy Perry, Britney Spears, Kanye West, 30 Seconds To Mars Dominate 2008 MTV EMAs. 2008. [dostęp 2019-08-31].
  14. Gary Trust: Live your life. 2015. [dostęp 2019-08-31].
  15. Chica bomb. 2010. [dostęp 2019-08-31].
  16. Chica bomb. 2010. [dostęp 2019-08-31].
  17. Lepiestkami slez. 2012. [dostęp 2019-08-31].
  18. Best romanian act. [dostęp 2019-08-31].
  19. Elina Sarhacheva: Lyubi. 2012. [dostęp 2019-08-31].
  20. Złota płyta. [dostęp 2019-08-31].
  21. Julia Posz: Złoty gramofon. [dostęp 2019-08-31].
  22. Domoy. 2014. [dostęp 2019-08-31].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie