Daniel (Nushiro)

Daniel
Ikuo Nushiro
主代郁夫
Metropolita Tokio i całej Japonii
Kraj działaniaJaponia
Data i miejsce urodzenia5 września 1938
Toyohashi
Metropolita Tokio i całej Japonii
Okres sprawowaniaod 2000
Wyznanieprawosławne
KościółJapoński Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia Tokio
Śluby zakonne14 listopada 1999
Diakonatlistopad 1969
Prezbiteratstyczeń 1972
Chirotonia biskupia1999
Sukcesja apostolska
Data konsekracji14 listopada 1999
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Objawienia Pańskiego
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Cyryl (Gundiajew), Pitirim (Nieczajew), Arseniusz (Jepifanow), Nifon (Sajkali), Tichon (Jemieljanow), Innocenty (Wasiljew), Aleksy (Frołow), Sawa (Wołkow), Piotr (Arihara)

Daniel, imię świeckie Ikuo Nushiro (jap. 主代郁夫 Nushiro Ikuo; ur. 5 września 1938 w Toyohashi) – zwierzchnik autonomicznego Japońskiego Kościoła Prawosławnego, prawosławny metropolita Tokio.

Życiorys

W 1962 ukończył studia w zakresie literatury francuskiej na Uniwersytecie Aichi. W 1965 ukończył seminarium duchowne w Tokio, zaś w 1968 seminarium św. Włodzimierza w Nowym Jorku. Po powrocie do Japonii przyjął w listopadzie 1969 święcenia diakońskie w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio. W styczniu 1972 przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem parafii św. Mateusza w Toyohashi.

14 listopada 1999 złożył wieczyste śluby mnisze w ławrze Troicko-Siergijewskiej i w tym samym roku objął godność biskupa Kioto, zwierzchnika eparchii Kioto i zachodniej Japonii. Rok później został wybrany na zwierzchnika Japońskiego Kościoła Prawosławnego z tytułem metropolity Tokio i całej Japonii.

Bibliografia

Poprzednik
Teodozjusz (Nagashima)
Metropolita Tokio i całej Japonii
od 2000
Następca
Nadal sprawuje urząd