Daniel Akaka

Daniel Akaka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 września 1924
Honolulu

Data i miejsce śmierci

6 kwietnia 2018
Honolulu

Młodszy senator Stanów Zjednoczonych z Hawajów
Okres

od 16 maja 1990
do 3 stycznia 2013

Przynależność polityczna

Demokratyczna

Poprzednik

Spark Matsunaga

Następca

Mazie Hirono

podpis

Daniel Kahikina Akaka (李碩) (ur. 11 września 1924 w Honolulu, zm. 6 kwietnia 2018 tamże[1]) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, który od 1990 do 2013 roku reprezentował rodzinny stan Hawaje w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przedtem zasiadał szereg lat w Izbie Reprezentantów.

Senator Akaka był pierwszym amerykańskim senatorem rdzennie hawajskiego pochodzenia. Posiadał również chińskich przodków.

Wczesne lata

Urodził się w Honolulu. Tam też ukończył szkoły publiczne (szkoła średnia: Kamehameha School for Boys, ukończona w 1942). Pod koniec II wojny światowej i jakiś czas po jej zakończeniu (1945–1947) służył w jednostkach inżynieryjnych US Army w takich miejscach, jak Saipan czy Tinian.

Ukończył studia na uniwersytecie hawajskim w 1952 w zakresie nauk edukacyjnych. W latach 1953–1960 był nauczycielem. W 1960 wicedyrektorem, a w okresie od 1963–1971 dyrektorem szkoły, zawsze na terenie rodzinnego stanu.

Życie rodzinne

Rodzicami przyszłego senatora byli Kahikina Akaka i Annie Kahoa.

Od roku 1948 był żonaty z Mary Mildred Chong, z którą miał pięcioro dzieci: córkę Millannie, po mężu Mattson, oraz czterech synów (Daniel K., Jr., Gerard K., Alan L. i Nicholas K.).

Państwo Akaka mieli ponadto 14 wnucząt i czworo prawnucząt.

Kariera przed wejściem w skład Senatu

Senator Daniel Akaka

W latach 1971–1974 Daniel Akaka pełnił funkcję dyrektora Hawajskiego Urzędu ds. Równych Szans w Gospodarce. W okresie 1975–1976 był specjalnym asystentem gubernatora Hawajów.

Senator Akaka w czasie przemówienia

Został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w listopadzie 1976, jako reprezentant 2. okręgu wyborczego. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Spark Matsunaga, który w wyniku tych samych wyborów objął mandat senatorski. Akaka zasiadał w Izbie od dnia 3 stycznia do maja 1990. Wybierano go ponownie, na kolejne dwuletnie kadencje, w 1978, 1980, 1982, 1984, 1986 oraz 1988.

Senator

Po śmierci senatora Matsunaga 15 kwietnia 1990 Akaka został mianowany na jego miejsce, do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Nominowano do 30 kwietnia 1990, a mandat objął 16 maja. Jego następczynią w Izbie została demokratka Patsy Mink. Został wybrany na pozostałe cztery lata mandatu w listopadzie. Na własne, sześcioletnie, kadencje wybierano go w 1994 i 2000 (w tych ostatnich przewagą ponad 70% głosów).

Akaka był autorem tzw. Ustawy Akaki (ang. Akaka Bil;), która przewiduje przyznanie rodowitym Hawajczykom takich samych praw administracyjnych, jak Indianom na kontynencie. Projekt cieszy się poparciem innych reprezentantów Hawajów w Kongresie oraz republikańskiej gubernator Lindy Lingle.

W kwietniu Akaka został nazwany przez wpływowy magazyn Time „jednym z pięciu najgorszych amerykańskich senatorów”, z powodu „mistrzostwa w legislacjach o małym znaczeniu i tych, które zmarły w komitetach”.

Akaka wygrał wybory do senatu w 2006 roku i zdobył kolejną kadencję. Było prawie pewne, iż pokona swoich oponentów zarówno w demokratycznych prawyborach jak i wyborach. Urząd złożył w 2013.

Komitety

Senator Akaka zasiadał w następujących senackich komitetach:

  • Sił Zbrojnych
  • ds. Energii
  • ds. Rządowych i Bezpieczeństwa Narodowego
  • ds. Weteranów
  • ds. Indian
  • etyki

Pozycje polityczne

Senator Akaka był uznawany za jednego z najbardziej liberalnych członków izby wyższej Kongresu (znana strona polityczna www.issues2000.org zakwalifikowała go jako Hard-Core Liberal).

Senator Akaka:

  • Stanowczo popierał prawo kobiet do przerywania ciąży
  • Głosował przeciwko wprowadzeniu poprawki do konstytucji, zakazującej legalizacji związków osób ten samej płci
  • Głosował za zakazem dyskryminacji w pracy ze względu na orientację seksualną
  • Sprzeciwiał się prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych
  • Sprzeciwiał się stanowczo instytucji kary śmierci
  • Był zwolennikiem ograniczeń w prawie do posiadania broni palnej
  • Był jednym z senatorów, którzy w 2002 roku głosowali przeciwko zezwoleniu na interwencję w Iraku

Zobacz też

  • Delegacja Kongresowa z Hawajów

Przypisy

  1. Adam Clymer: Daniel Akaka, Former Democratic Senator From Hawaii, Dies at 93 (ang.). nytimes.com, 2018-04-06. [dostęp 2018-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-08)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Daniel Akaka Signature.svg
Daniel Akaka's signature,
Daniel Akaka official photo (2).jpg
Official Congressional portrait of Senator Daniel Akaka.
US-Senate-UnofficialAltGreatSeal.svg
Unofficial, alternate version of the seal of the United States Senate. The official seal has significant restrictions on its use, and this is often used in its place. This version is just the Great Seal of the United States with a Senate inscription.
Daniel Akaka.jpg
Daniel Kahikina Akaka, a Senator and a Representative from Hawaii; born in Honolulu. From [1].
Daniel Akaka at senate youth program.jpg
Washington, D.C. - February 28, 2005 -- United States Senator Daniel Akaka (Democrat of Hawaii) speaks to the 104 student delegates to the United States Senate Youth Program in Washington, D.C. on February 28, 2005. The United States Senate Youth Program has been privately and completely funded by the William Randolph Hearst Foundation for 43 years.