Daniela Mercury

Daniela Mercury
Ilustracja
Daniela Mercury podczas święta niepodległości Wysp Zielonego Przylądka w 2010 r.
Imię i nazwisko

Daniela Mercuri de Almeida

Pseudonim

Królowa axé

Data i miejsce urodzenia

28 lipca 1965
Salvador, Bahia, Brazylia

Typ głosu

mezzosopran

Gatunki

axé
samba-reggae
MPB

Zawód

piosenkarka
tancerka
producentka
aktorka

Aktywność

1986-obecnie

Strona internetowa

Daniela Mercury, właściwie Daniela Mercuri de Almeida (ur. 28 lipca 1965 w Salvadorze) – brazylijska piosenkarka, tancerka, producentka i aktorka.

W swojej solowej karierze, Daniela Mercury sprzedała ponad 20 mln płyt i wydała 24 single, które trafiły do pierwszej dziesiątki hitów w Brazylii, z czego 14 zajęło pierwsze miejsce. Zdobyła nagrodę Latin Grammy za album Balé Mulato – Ao Vivo[1], zdobyła również sześciokrotnie Prêmio da Música Brasileira, trzykrotnie Prêmio Multishow de Música Brasileira oraz dwukrotnie MTV Video Music Brasil za najlepszy klip wideo oraz zdjęcia.

W 1991 r. artystka wydała album Daniela Mercury, a rok później album O Canto da Cidade, który przyniósł sławę w całej Brazylii jej samej oraz muzyce axé, którą reprezentuje. Przez lata swojej kariery, Mercury wydała takie single jak m.in. Swing da Cor, O Canto da Cidade, À Primeira Vista, Rapunzel, Nobre Vagabundo, Ilê Pérola Negra, Mutante, Maimbê Dandá, Levada Brasileira, Oyá Por Nós. Wydała płytę w 25. rocznicę powstania Cirque du Soleil i brała udział w Festival International de Jazz de Montréal. Została zaproszona do nagrania DVD z Alejandro Sanzem oraz do występu wspólnie z Paulem McCartneyem podczas wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo, w Norwegii[2].

W 2009 r. wydała album Canibália i udała się z nim w międzynarodową trasę koncertową. Na tej płycie znalazły się takie hity jak Preta (z udziałem Seu Jorge), Oyá Por Nós (z Margareth Menezes) oraz Sol do Sul. W 2011 r. amerykański kanał telewizyjny CBS obwołał Danielę Mercury Carmen Mirandą nowych czasów. W 2013 r. Daniela wraz ze swoją żoną wydała swoją pierwszą książkę pt. Daniela e Malu: Uma História de Amor (Daniela i Malu: Historia Miłosna).

Życiorys

Daniela Mercuri de Almeida urodziła się 28 lipca 1965 r. w Salvadorze w stanie Bahia. Jej matką jest Liliana Mercuri, pracownica społeczna o włoskim pochodzeniu, a ojcem mechanik António Fernando de Abreu Ferreira de Almeida, z pochodzenia Portugalczyk. Daniela dorastała w Brotas, dzielnicy Salvadoru, jej rodzina należała do klasy średniej. Ma czworo rodzeństwa: Toma, Cristianę, Vânię (która również jest piosenkarką – Vânia Abreu) i Marcosa. Uczęszczała do szkoły Ana Néri oraz do Colégio Baiano[3].

Daniela od dziecka przejawiała silny charakter i dążyła do celu, którym była muzyka i taniec. W wieku 8 lat zaczęła pobierać lekcje baletu, a w wieku 16 lat już sama dawała lekcje, aby móc zapłacić za dalszą naukę tańca i za studia. Gdy miała 19 lat, wyszła za mąż za przyjaciela z dzieciństwa Zalthera Portela Laborda Póvoasa, zaszła w ciążę i w 1985 r. urodziła swojego pierwszego syna Gabriela. Rok później na świat przyszła jej córka Giovana. Daniela mówi, że to dzięki dzieciom została piosenkarką[3]:

Daniela Mercury

Byłam wówczas tancerką i nauczycielką tańca. Ponieważ wcześnie zostałam mamą, musiałam znaleźć dodatkowe sposoby na zarobienie pieniędzy. Moi znajomi mówili, że dobrze śpiewam, a ja im uwierzyłam. Tak zaczęła się moja kariera.

W 2013 r. piosenkarka ogłosiła, że jest biseksualna i 12 października 2013 r. wzięła ślub cywilny z dziennikarką Malu Verçosa. To wydarzenie odbiło się głośnym echem w Brazylii i poza jej granicami. Daniela poinformowała o zawarciu związku poprzez umieszczenie na Instagramie 4 zdjęć i następującego komunikatu: Malu jest teraz moją żoną, moją rodziną i moją muzą. Zdjęcia Danieli z żoną pojawiły się na okładkach wielu pism, a jej świadectwo skłoniło inne osoby do coming outu, co nazwano “efektem Danieli”. Daniela i Malu mają wspólnie trzy córki: Marcię, Anę Alice i Anę Isabel[3].

Kariera

Daniela Mercury przejawiała zainteresowanie i talent muzyczny od najmłodszych lat. Już w wieku 16 lat zaczęła śpiewać w klubach i barach, jednak wówczas jej główną pasją pozostawał taniec. Studiowała taniec na Federalnym Uniwersytecie Bahia[4]. Dopiero po urodzeniu dwójki starszych dzieci wróciła do śpiewania.

Wczesna kariera (1986–1990)

Daniela Mercury podczas karnawału w Salvadorze

W latach 1986–1988 Daniela Mercury była członkinią zespołu Cheiro de Amor oraz wokalem wspierającym zespołu Banda Eva, który wówczas był jeszcze tylko blokiem karnawałowym. Występowała w tej samej roli z Gilberto Gilem[3]. W latach 1988–1990 była wokalistką grupy Companhia Clic, z którą wydała dwa albumy. W 1990 r. zdecydowała się na karierę solową[5].

Rozkwit kariery (1991-1994)

Pierwszym solowym albumem artystki była płyta zatytułowana Daniela Mercury z 1991 r., wydana przez niezależną wytwórnię Eldorado. Singiel Swing da Cor, z udziałem zespołu Olodum, stał się hitem w Brazylii i wprowadził muzykę axé do kanonu muzyki brazylijskiej, obok pagode i sertanejo[6]. Olodum nagrał z Danielą Mercury również drugiego singla z tej płyty, Menino do Pelô, który także dostał się do Top10 na brazylijskich listach przebojów.

Po sukcesie Swing da Cor Daniela Mercury zaczęła brać udział w wydarzeniach o krajowym zasięgu. Pierwszym z nich był program Bem Brasil w Tv Cultura de São Paulo, transmitowany na żywo z Uniwersytetu w São Paulo. Zazwyczaj nagranie odbywało się w obecności ok. tysiąca osób, ale na odcinek z udziałem Danieli przyszło 25 tys. widzów[3].

W 1992 r. Daniela Mercury wystąpiła z koncertem w São Paulo, który ostatecznie spopularyzował muzykę axé poza granicami stanu Bahia. Koncert miał miejsce w Muzeum Sztuki (Museu de Arte) i był przeznaczony dla początkujących artystów. Nikt nie spodziewał się, że jej występ okaże się tak wielkim sukcesem.

Nie byłam tam w ogóle znana. Myślałam, że jedynymi osobami, jakie zobaczę, będą przypadkowi przechodnie jedzący kanapki.

W momencie rozpoczęcia koncertu przed sceną zgromadziło się ok. 3 tys. osób, a po 20 minutach było ich już ok. 20 tys. Wkrótce organizatorzy byli zmuszeni do przerwania występu, w obawie, że wciąż zwiększający się tłum może zniszczyć zbiory muzeum. Daniela Mercury wspomina, że stojąc na scenie obserwowała, jak autobusy zamieniły się w trios elétricos, pasażerowie tańczyli. W ciągu 20 minut stanęła cała Avenida Paulista. Następnego dnia informacje o tym występie pojawiły się w gazetach, co rozsławiło nie tylko nową gwiazdę, ale również gatunek muzyczny, jaką reprezentowała[7].

Po tym występie Daniela Mercury nawiązała współpracę z wytwórnią Sony Music i wydała swój drugi solowy album, O Canto da Cidade. Sprzedał się on w ponad 2 milionach kopii w Brazylii i wylansował takie hity jak O Mais Belo dos Belos, Batuque, Você Não Entende Nada oraz tytułowy utwór płyty, O Canto da Cidade. Pod koniec 1992 r. koncern mediowy Rede Globo zaprosił artystkę no nagrania specjalnej edycji albumu na placu Apoteose w Rio de Janeiro. W nagraniu uczestniczyły również takie sławy jak Caetano Veloso, Herbert Vianna i Tom Jobim. 15 lat później ten koncert został wydany w formie DVD.[8]

W lipcu 2013 r. Daniela była jedną z brazylijskich gwiazd szwajcarskiego festiwalu Festival de Jazz de Montreux[9].

Album O Canto da Cidade jest uważany za prekursora gatunku samba-reggae, który jest jednym z elementów szerszego nurtu muzyki axé.[10] Dzięki sukcesom Danieli Mercury, karnawał w Bahia zaczął być w większym stopniu obecny w krajowych mediach, a sama artystka zyskała przydomek “królowej axé”[11].

Dalszy rozwój (1994-2000)

Daniela Mercury podczas wręczenia nagrody Bravo

W 1994 r. Daniela wydała swój trzeci album Música de Rua i nie zebrała dobrych opinii – krytykowano ją za skopiowanie stylu z poprzedniego albumu, który odniósł sukces. Pomimo krytyki sprzedała ponad milion kopii i wydała trzy single z tej płyty: Música de Rua, O Reggae e o Mar i Por Amor ao Ilê (dwa pierwsze dostały się na pierwsze miejsca na listach przebojów, a trzeci z nich na szóste). Música de Rua do dziś pozostaje najbardziej autorskim albumem w twórczości piosenkarki, napisała teksty do 6 z 12 piosenek. W 1994 r. wraz z Rayem Charlesem nagrała reklamę piwa Antartica, pokazywaną podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Nagranie miało miejsce w San Francisco, czyli w mieście gdzie reprezentacja Brazylii grała swoje pierwsze mecze[12].

W 1996 r. wydała czwarty album Feijão com Arroz, we współpracy z kompozytorem Alfredo Moura. Album został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Portal AllMusic ocenił go na 4,5 gwiazdki – najwyżej ze wszystkich albumów piosenkarki[13]. Płyta sprzedała się w blisko 2 mln kopii, co daje jej drugie miejsce spośród albumów artystki, za O Canto da Cidade. Znalazły się na niej takie hity jak À Primeira Vista, Nobre Vagabundo, Rapunzel (pierwsze miejsce na listach przebojów), Minas com Bahia (z udziałem Samuela Rosy z zespołu Skank) trafił do pierwszej dwudziestki, a Feijão de Corda do pierwszej dziesiątki. Album Feijão com Arroz zyskał popularność za granicą. W Portugalii sprzedano 270 tys. krążków i Daniela trafiła na okładkę tygodnika Visão. We Francji sprzedała 300 tys. kopii albumu i wystąpiła w wypełnionym widzami teatrze La Cigale w Paryżu. W Nowym Jorku na jej występie podczas Festival de Artes Latinas w Lincoln Center padł rekord liczby widzów[14].

W 1996 r. piosenkarka po raz pierwszy pojawiła się podczas karnawału w Salvadorze ze swoim blokiem Crocodilo, maszerując od razu jedną z głównych tras: Barra-Ondina. W 1997 r. wystąpiła w telenoweli Mandacaru u boku Alceu Valençy, gdzie zagrali role Lampião i Marii Bonita.

Występ na Pelourinho w Salvadorze

W 1998 r. Daniela nagrała swój pierwszy album w całości na żywo, zatytułowany Elétrica, który sprzedał się w ilości pół miliona kopii i wylansował hit Trio Metal. W tym samym roku nagrała piosenkę Caetano Veloso pt. Alegria, Alegria, która trafiła do składanki Tropicália – 30 anos. Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Francji w 1998 r. w przerwach pokazywano piosenkę Rapunzel i Daniela Mercury zyskała tytuł artystki lata, nadawany przez kanał France 2[9].

W 1999 r. wydała swój ostatni album z wytwórnią Sony Music, zatytułowany Swing Tropical. Zawiera on zbiór największych przebojów oraz cover piosenki País Tropical Jorge Ben Jora z udziałem zespołu Olodum. W tym samym roku Daniela założyła jeden z trios elétricos karnawału w Salvadorze, Trio Tecno. Początkowo publiczność krytykowała połączenie axé z muzyką elektroniczną, ale dzisiaj blok gromadzi tłumy podczas przemarszu trasą Barra-Ondina[15].

Flirt z muzyką elektroniczną (2000-4)

Daniela Mercury

W tym okresie Daniela wydała 4 albumy za pośrednictwem wytwórni BMG, oddalając się od nurtu muzyki axé i pokazując swoją wszechstronność. Pierwszym z tych albumów był wydany w 2000 r. Sol da Liberdade – sprzedano milion kopii. Znalazły się na nim takie hity jak Ilê Pérola Negra (O Canto do Negro) czy cover Como Vai Você, Antônio Marcosa. W piosence O Sol da Liberdade towarzyszy jej Milton Nascimento, a w piosence Dara piosenkarka z Beninu Angelique Kidjo. Utwór z tej płyty, Santa Helena, zajął 26. miejsce na listach przebojów, najgorsze w karierze Danieli. Nowatorskim elementem jest zmiksowanie samba-reggae z muzyką elektroniczną (rap, funk lounge i house). Album spotkał się z pozytywnymi opiniami, także za granicą[16]. Artystka zaprezentowała utwory z tej płyty podczas otwarcia Rock in Rio III 12 stycznia 2001, gdzie zaśpiewała dla 160 tys. widzów[17].

W 2001 r. piosenkarka nagrała album Sou de Qualquer Lugar, który sprzedał się zaledwie w połowie tak dobrze jak poprzedni krążek, ale za to znalazł się na nim hit Mutante, napisany przez Ritę Lee i Roberto de Carvalho. Płyta spotkała się jednak z krytyką i pojawiały się opinie, że artystka jest niezdecydowana i dlatego eksperymentuje wciąż z różnymi gatunkami muzyki[18].

W tym samym roku Daniela Mercury zaśpiewała wraz z Paulem McCartneyem podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo, w Norwegii. Wykonali utwór “Let it be”, a towarzyszyli im: Wyclef Jean, Natalie Imbruglia i Anastacia[2].

W 2003 r. piosenkarka wydała drugi album na żywo, MTV Ao Vivo – Eletrodoméstico. Powstał 23 i 24 stycznia tego roku w teatrze Castro Alves w Salvadorze. Płyta została wydana także w formacie DVD, a pojawili się na niej również Carlinhos Brown, Olodum i Ilê Aiyê. Sprzedaż tej płyty wypadła gorzej w porównaniu z poprzednimi i tylko jeden utwór, Meu Plano, dotarł do pierwszej 20. hitów.

W 2004 r. artystka wydała album Carnaval Eletrônico z udziałem Gilberto Gila, Carlinhosa Browna i Lenine. Sprzedaż osiągnęła 190 tys. egzemplarzy, a piosenka z tej płyty Maimbê Dandá znalazła się na szczycie list przebojów. Z kolei inny utwór Vou Batê Pra Tu zajął ostatnie 76. miejsce.

W tym roku Daniela Mercury wzięła gościnny udział w nagraniu DVD MTV ao Vivo Ivete Sangalo, śpiewając wspólnie piosenkę Pan-americana. Nagrała też DVD w 25. rocznicę powstania zespołu Banda Eva, wykonując piosenkę Anjo w duecie z Saulo Fernandesem. 5 czerwca 2004 r. wystąpiła podczas Rock in Rio w Lizbonie, co było częścią jej tournée, promującego płytę Carnaval Eletrônico[19].

Powrót do źródeł (2005-7)

Daniela Mercury

W 2005 r. Daniela wydała swój trzeci album na żywo, Clássica, wydany zarówno na CD, jak i DVD przez wytwórnię Som Livre. Pojawiają się na nim utwory z gatunków bossa nova, jazz i MPB (música popular brasileira). W tym samym roku ukazał się jej ósmy album Balé Mulato, tym razem wydany przez EMI, porównywany przez krytyków do płyty Feijão com Arroz. Piosenka z tego albumu, Olha o Gandhi Aí, zdobyła tytuł najlepszej piosenki karnawału w Salvadorze, Troféu Band Folia, przyznawany głosami widzów TV Bandeirantes[20], a rok później inny utwór z tego samego albumu, Levada Brasileira, powtórzył ten sukces[21].

W tym samym roku Daniela miała występować podczas koncertu noworocznego w Watykanie, jednak jej występ został odwołany. Powodem był udział artystki w kampanii przeciwko AIDS, propagującej używanie prezerwatyw. Piosenkarka, określająca się jako głęboko wierząca katoliczka, nie kryła rozczarowania odwołaniem występu. Jednocześnie podkreśliła, że jako ambasadorka UNICEF i UNAIDS nie zgadza się ze stanowiskiem Kościoła i wierzy, że używanie prezerwatyw może zapobiegać zakażeniu się wirusem HIV[22].

W 2006 r. ukazał się album DVD Baile Barrocco, wydany przez wytwórnię EMI, nagrany podczas karnawału poprzedniego roku. Gościnnie wystąpili: Gilberto Gil, Luiz Caldas i Ricardo Castro, a na ścieżce dźwiękowej zamiast zespołu muzycznego pojawił się pianista, grający muzykę poważną. 17 września 2006 r. nagrała album na żywo Balé Mulato – Ao Vivo no Farol da Barra w Salvadorze. Album ukazał się w formacie CD i DVD i zdobył nagrodę Grammy Latino za najlepszy brazylijski album w kategorii muzyka etniczna[23].

W 2007 r. Daniela została zaproszona do wzięcia udziału w nagraniu albumu w hołdzie dla Ennio Morricone oraz do nagrania ścieżki dźwiękowej do telenoweli Caminhos do Coração. Wykonała też utwory Cidade Maravilhosa i Aquarela do Brasil podczas otwarcia ceremonii XV Igrzysk Panamerykańskich i III Paraolimpijskich Igrzysk Panamerykańskich w Rio de Janeiro[24]. W tym samym roku wraz z João Bosco nagrała piosenkę De Frente Para o Crime, która znalazła się na DVD Cidade do Samba. Brała udział w nagraniu utworów na płytę DVD Beth Carvalho Canta o Samba da Bahia, a w kolejnym roku wraz z Claudią Leitte nagrała piosenkę Cidade Elétrica z płyty Ao Vivo em Copacabana.

Canibália (2007-13)

19 listopada 2007 r. Daniela Mercury wraz z Seu Jorge wykonała utwór Preta, piosenkę zainspirowaną sambą karnawałową. Na karnawał 2009 r. wraz z Alfredo Moura i Margareth Menezes przygotowała piosenkę Oyá Por Nós, opartą na utworze Keto de Yansã, który Moura wykonał na Universidade de Aveiro w Portugalii, podczas ceremonii przyznania tytułu doktora honoris causa Gilberto Gilowi[25]. Ten utwór Moura wykorzystał też w sztuce teatralnej, którą wystawił w Wiedniu, w Austrii.

W 2009 r. pismo Rolling Stone Brasil uznało Danielę Mercury za jedną ze 100 największych artystek muzyki brazylijskiej wszech czasów[26]. W tym samym roku, w listopadzie, wydała album Canibália, który po 5 latach przerwy nagrała w studiu nagrań. Album trafił do sklepów z 5 różnymi okładkami i ścieżkami dźwiękowymi w różnej kolejności. Zdaniem artystki, jest to projekt, który łączy muzykę, taniec, wideo i sztuki plastyczne – sztuka jest wyrażona na wiele sposobów. Jest czymś na kształt kanibalizmu, który pochłania nurt Tropicália i wszystko, co powstało w sztuce brazylijskiej od czasu Tygodnia Sztuki Nowoczesnej w 1922 r.[27] Artystka na tej płycie oddaje hołd Carmen Mirandzie takimi utworami jak Tico-Tico no Fubá i O que é que a Baiana Tem?

W lutym 2013 r. piosenkarka została poproszona przez CNN Internacional o udzielenie wywiadu w programie Leading Women[28].

Pod koniec 2013 Daniela wydała album z gatunku pop-rock zatytułowany Daniela Mercury & Cabeça de Nós Todos z udziałem grupy Cabeça de Nós Todos. Znalazły się na nim takie utwory jak Couchê, Alma Feminina, Paula e Bebeto, Aquele Abraço i Cheia de Graça.

W tym samym roku wydała książkę Daniela e Malu: Uma História de Amor, opowiadającą historię związku od przyjaźni do małżeństwa[29].

Współcześnie

W 2014 r. piosenkarka wzięła udział jako jurorka w portugalskim programie The Voice Kids[30]. W tym samym roku wydała singiel A Rainha do Axé (Rainha Má) z gatunku elektronicznego ijexá, który opowiada o sile kobiet, o miłości i wierze – ta piosenka pojawiła się podczas karnawału w 2015 r. W listopadzie 2015 r. ukazał się jej album Vinil Virtual z 15 utworami, z których 10 wykonuje samodzielnie, a 5 z udziałem innych artystów[31].

W tym samym miesiącu nagrała swoje szóste w karierze DVD pt. O Axé, a Voz e o Violão, miało to miejsce na scenie teatru Castro Alves w Salvadorze.

Działalność dobroczynna

Z byłą prezydent Brazylii Dilmą Rousseff – kampania na rzecz walki z rakiem.

W 2008 r. Daniela Mercury założyła Instituto Sol da Liberdade (Instytut Słońce Wolności), który realizuje we współpracy z UNICEF i ESPN Brasil projekt Caravana da Música (Muzyczna Karawana), który polega na tym, że każdego miesiąca UNICEF wskazuje miejscowości, wybrane na podstawie wskaźnika rozwoju społecznego, a Karawana je odwiedza i włącza dzieci do działań związanych z tańcem, muzyką, teatrem, tworzeniem instrumentów muzycznych i innymi formami artystycznymi. Poza tym Karawana kształci również nauczycieli[32].

Daniela od 1995 r. jest ambasadorką dobrej woli UNICEF-u. Brała udział w wielu pokazach na rzecz dzieci, takich jak Criança Esperança UNICEF/Rede Globo i Teleton zrealizowany przez AACD/SBT. Przekazała na rzecz UNICEF-u część zysków z albumu Elétrica z 1998 r. Jest również ambasadorką Instytutu Ayrtona Senny.

Dyskografia

Albumy studyjne
  • Daniela Mercury (1991)
  • O Canto da Cidade (1992)
  • Música de Rua (1994)
  • Feijão com Arroz (1996)
  • Sol da Liberdade (2000)
  • Sou de Qualquer Lugar (2001)
  • Carnaval Eletrônico (2004)
  • Balé Mulato (2005)
  • Canibália (2009)
  • Daniela Mercury & Cabeça de Nós Todos (2013)
  • Vinil Virtual (2015)

Albumy na żywo

  • Elétrica (1998)
  • MTV Ao Vivo – Eletrodoméstico (2003)
  • Clássica (2005)
  • Baile Barroco (2005)
  • Balé Mulato – Ao Vivo (2006)
  • Canibália: Ritmos do Brasil (2011)
  • O Axé, a Voz e o Violão (2016)

Filmografia

Telewizja

RokTytułRola
1992O Canto da CidadeGrała samą siebie
1997MandacaruMaria Bonita
1998Dona Flor i Jej Dwóch MężówEsmeralda
2002PopstarsJurorka
2006Dança ComigoJurorka
2007Paraíso TropicalGrała samą siebie
2014The Voice Kids PortugalJurorka
2016SuperstarJurorka

Kino

RokTytułRolaUwagi
2005Chame Gente – A História do Trio ElétricoGrała samą siebieFilm dokumentalny
2017Axé: Canto do Povo de um LugarGrała samą siebieFilm dokumentalny

Trasy koncertowe

  • Swing da Cor (1991–92)
  • O Canto da Cidade (1992–94)
  • Música de Rua (1995–96)
  • Feijão com Arroz (1996–97)
  • Elétrica (1998–99)
  • Sol da Liberdade (2000–01)
  • Sou de Qualquer Lugar (2002)
  • Eletrodoméstico (2003)
  • Carnaval Eletrônico (2004)
  • Balé Mulato (2006–09)
  • Canibália (2009–12)
  • Couché (2013)
  • Pelada (2014)
  • Baile da Rainha Má (2015–16)
  • O Axé, a Voz e o Violão (2016–17)

Przypisy

  1. Latin Grammy Winners, GRAMMY.com [dostęp 2017-04-24].
  2. a b Folha Online – Reuters – McCartney canta pela paz e homenageia George Harrison em Oslo – 12/12/2001, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  3. a b c d e Daniela Mercury –, Daniela Mercury [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  4. BIOGRAFIA – DANIELA MERCURY, www.facom.ufba.br [dostęp 2017-04-24].
  5. Daniela Mercury – Dados Artísticos – Dicionário Cravo Albin da Música Popular Brasileira, Dicionário Cravo Albin da Música Popular Brasileira [dostęp 2017-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-06].
  6. G1 > Música – NOTÍCIAS – G1 lista 15 músicas para entender o axé e o carnaval baiano, g1.globo.com [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  7. Primeiro show de Daniela Mercury em São Paulo engarrafa a Av. Paulista, „GSHOW” [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  8. Daniela Mercury relembra 15 anos de „O Canto da Cidade” com CD e DVD – 15/03/2008 – UOL Música, musica.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  9. a b Daniela Mercury, MEO Music [dostęp 2017-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-25] (port.).
  10. 30 anos do Axé: O canto dessa cidade é dela, a “Rainha do Axé”, Daniela Mercury, 30 anos do Axé: O canto dessa cidade é dela, a “Rainha do Axé”, Daniela Mercury [dostęp 2017-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-13] (port. braz.).
  11. Achavam que era arrogante, lembra Daniela Mercury sobre Canto da Cidade – Notícias – UOL Carnaval 2015, „UOL Carnaval 2015” [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  12. Folha de S.Paulo – Antarctica grava clip em San Francisco – 6/4/1994, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  13. Feijão com Arroz – Daniela Mercury | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, AllMusic [dostęp 2017-04-24].
  14. Daniela Mercury, Superplayer [dostęp 2017-04-24] (port.).
  15. Folha de S.Paulo – „Trio tecno” de Daniela Mercury é vaiado – 06/03/2000, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  16. Jon Pareles, POP REVIEW; Brazil’s Port For Slaves Now Sings Of Freedom, „The New York Times”, 19 września 2000, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-04-24].
  17. Daniela Mercury Setlist at Rock in Rio 3, setlist.fm [dostęp 2017-04-24].
  18. Folha Online – Ilustrada – Crítica – Atordoada, Daniela Mercury opta pela variedade por indecisão – 01/10/2001, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  19. Daniela Mercury fecha o elenco do Rock in Rio Lisboa – 26/04/2004 – EFE, musica.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  20. Daniela Mercury, www.musicapopular.org [dostęp 2017-04-24] (ang.).
  21. Daniela Mercury é Carmem Miranda em noite dourada – Terra – Salvador, carnaval2006.terra.com.br [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  22. Folha Online – Ilustrada – Vaticano veta Daniela Mercury em show – 23/11/2005, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-24].
  23. G1 > Pop & Arte – NOTÍCIAS – Com show de Daniela Mercury, Grammy Latino é apresentado nesta quinta, g1.globo.com [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  24. G1 > Edição Rio de Janeiro – NOTÍCIAS – Pan é aberto com vaias a Lula e homenagem a atletas, g1.globo.com [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  25. Gilberto Gil doutorado Honoris Causa pela Universidade de Aveiro Notícias de Aveiro, www.noticiasdeaveiro.pt [dostęp 2017-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-25].
  26. Listas – Os 100 Maiores Artistas da Música Brasileira – Daniela Mercury – Rolling Stone Brasil [dostęp 2017-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-13] (port.).
  27. Daniela Mercury diz que novo CD é „provocação” – Terra – Música, musica.terra.com.br [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  28. OFuxico, Daniela Mercury é a única brasileira a participar do Leading Women, da CNN [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  29. Livro de Daniela Mercury e Malu Verçosa, 'Uma História de Amor’, já está à venda [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  30. A TARDE On Line, Candidato de Daniela Mercury vence The Voice Kids Portugal, „Portal A TARDE” [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  31. Vinil Virtual, vinil do passado – ISTOÉ Independente, „ISTOÉ Independente”, 23 października 2015 [dostęp 2017-04-24] (port. braz.).
  32. UNICEF Brasil – Imprensa – Projetos sociais Caravana do Esporte e Caravana da Música chegam a Embu das Artes, www.unicef.org [dostęp 2017-04-24].

Media użyte na tej stronie

Daniela Mercury by Fábio Cerati cropped.jpg
Daniela Mercury atop trio eletrico during carnaval in Salvador Bahia
Daniela Mercury - Claridália 17.jpg
Autor: Ministério da Cultura, Licencja: CC BY 2.0
Daniela Mercury in celebration of 35th anniversary of independence Cape Verde.
Brazilian singer, Daniela Mercury.jpg
Autor: Ministry of Culture of Brazil, Licencja: CC BY 2.0
Musical Entertainment with the participation of artists in the context of the celebrations of 510 years of the discovery of Brazil and 35 years of Independence of Cape Verde
Daniela Mercury no prêmio BRAVO.jpg
Autor: CPFL Cultura / Damião Francisco, Licencja: CC BY 2.0
Daniela Mercury during the 5th edition of the award BRAVO! Prime de Cultura, delivering the award for best DVD.
02 - 2014 02 28 Sex - Carnaval SSA - Circuito Dodô - Trio Daniela Mercury - Foto João Ramos - Bahiatursa (12859186614).jpg
Autor: Turismo Bahia, Licencja: CC BY-SA 2.0
02 - 2014_02_28 Sex - Carnaval SSA - Circuito Dodô - Trio Daniela Mercury - Foto João Ramos - Bahiatursa
Manaus - AM (5776779697).jpg
Autor: Dilma Rousseff from Brasil, Licencja: CC BY-SA 2.0
Manaus - AM, 22/03/2011. Presidenta Dilma Rousseff posa pra foto com a cantora Daniela Mercuri durante o Lançamento do Programa de Fortalecimento da Rede de Prevenção, Diagnóstico e Tratamento do Câncer de Colo de Útero e de Mama no Teatro Amazonas. Foto: Roberto Stuckert Filho/PR
Daniela Mercury no São João do Pelourinho 2.jpg
Autor: Agecom, Licencja: CC BY 2.0
The singer Daniela Mercury was one of the attractions of São João do Pelourinho in 2009.