Data scientist
Data scientist – osoba zajmująca się data science, w szczególności analizą big data.
Został spopularyzowany przez Harvard Business Review w roku 2012. Jako polski odpowiednik niekiedy stosuje się określenie „mistrz danych”[1].
Krytycy wskazują na jego bliskie pokrewieństwo do innego od dawna istniejącego zawodu, jakim jest analityk danych. Jako kontrargumentację wskazuje się, że Data Scientist musi:
- wykazać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych, związane z technologiami, które obecnie bardzo dynamicznie ewoluują
- odnosi się do jego cech osobowości: jest zaangażowany w zrozumienie biznesu - potrafi dostrzec szeroki kontekst swoich analiz, wyjść poza schematyczne rozwiązania, przenieść rozwiązanie z innej gałęzi biznesowej, myśli innowacyjnie i strategicznie, jest ciekawy świata i patrzy na niego przez pryzmat danych z różnorodnych źródeł, rozwiązuje problemy, ma zacięcie hackerskie
- odnosi się do jego miękkich umiejętności: zdolność do komunikacji - także z wyższą kadrą zarządzającą, zdolność do komunikacji poprzez wysokiej jakości wizualizacje, umiejętność wyjaśnienia wykonanych złożonych analiz
- często posiada kompetencje analityka lub administratora baz danych służących do przetwarzania dużych zbiorów danych (ang. Big Data) - porusza się w środowiskach takich jak Hadoop czy Spark.
Natomiast praca tradycyjnego analityka danych ogranicza się do stosowania metod analizy statystycznej do danych pochodzących z hurtowni, charakteryzujących się spójną strukturą, a zatem stosunkowo łatwych do obróbki. Wyciąga podstawowe wnioski.
Przypisy
- ↑ Automatyzacja a przyszły rynek pracy, porp.pl
Bibliografia
- Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century, Harvard Business Review, Oct 2012 (ang.)
- Data Science vs. Data Analytics (ang.)
- Difference Between Data Analyst and Data Scientist (ang.)
- Na co komu Data Scientist (webarchive). oracle.gridwise.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-14)]. [dostęp 2014-05-14] (pol.)