Dau
Ten artykuł od 2012-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Dau (dāwa) – tradycyjny arabski statek żaglowy, z jednym lub kilkoma żaglami. Pierwotnie używany był u wybrzeży Półwyspu Arabskiego, Indii i wschodniej Afryki. Duże dau mogą mieć około trzydziestu osób załogi, na mniejszych liczy ona zazwyczaj 12 osób.
Często nazwa jest zapisywana w sposób zaczerpnięty z angielskiego jako dhow.
Aż do lat 60. XX wieku dau odbywały komercyjne rejsy między Zatoką Perską a wschodnim wybrzeżem Afryki używając do poruszania łodzi wyłącznie żagli. Ładunkiem były głównie daktyle i ryby przewożone do Afryki, a w drodze powrotnej zabierano drewno mangrowe. Dau kursowały na południe w porze monsunowej zimą i wczesną wiosną, powracały zaś do Arabii późną wiosną lub na początku lata.
Dau obecnie
Obecnie nazwę „dau” noszą też niewielkie, tradycyjnej konstrukcji łodzie używane w celach handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej oraz na akwenie Oceanu Indyjskiego od Madagaskaru po Zatokę Bengalską. Jednostki takie mają masę między 300 a 500 ton, a ich kształt jest smukły i wydłużony.
Tego typu dau są często używane do przemytu narkotyków oraz piractwa.
Dau jako motyw heraldyczny
Dau jest częstym motywem heraldycznym w świecie arabskim. Zostało umieszczone w godle Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Typy dau
- Ğanża – duża jednostka pełnomorska
- Bağla – tradycyjne dau do żeglugi dalekomorskiej
- Badan – mała jednostka zdolna do żeglugi po płytkich wodach
Linki zewnętrzne
- The Durable Dhow (ang.)
- Dau z Kuwejtu (ang.)
Media użyte na tej stronie
Autor: —Steven G. Johnson, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dhow ferrying passengers from Inhambane to Maxixe in Mozambique. It is using a lateen sail, with the lateen sail currently in the "bad tack" (with the sail pressed against the mast.) Copyright © 2006 by Steven G. Johnson and donated to Wikipedia under the GFDL.