David Frost

David Frost
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1939
Tenterden

Data śmierci

31 sierpnia 2013

Zawód, zajęcie

dziennikarz

David Frost, właśc. sir David Paradine Frost (ur. 7 kwietnia 1939 w Tenterden, zm. 31 sierpnia 2013) – angielski dziennikarz, pisarz, aktor, gospodarz wielu programów telewizyjnych.

Życiorys

Jego kariera w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od roku 1962, gdy wkrótce po ukończeniu studiów w Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge[1] został wybrany na gospodarza programu satyrycznego „That Was a Week That Was”. Po sukcesie na wyspach, dostał propozycję prowadzenia tego programu również w USA.

Do miana legendy urosły jego najsłynniejsze wywiady z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Richardem Nixonem, przeprowadzone w trzy lata po ustąpieniu Nixona z urzędu w wyniku upublicznienia kulisów afery Watergate. Na ich podstawie napisano scenariusze do wielu sztuk teatralnych oraz filmów, m.in. sztuki Frost/Nixon autorstwa Petera Morgana i jego filmowej adaptacji pod tym samym tytułem z 2008 w reżyserii Rona Howarda, gdzie główne role zagrali Michael Sheen oraz Frank Langella.

W latach 1993–2005 był gospodarzem „Breakfest with Frost” dla stacji BBC. Od 2006 do 2012 roku prowadził w angielskojęzycznej telewizji Al-Dżazira program „Frost Over the World”, a od 2012 „The Frost Interview”.

Frost zmarł 31 sierpnia 2013 roku, na zawał serca, podczas rejsu na statku wycieczkowym „Queen Elizabeth”, gdzie miał wygłosić przemówienie. Miał 74 lata.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie