Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)

Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)
Ilustracja
Szpital Psychiatryczny w Płakowicach – zdjęcie satelitarne
Data założenia1829
Data likwidacji1945
Typ szpitalapsychiatryczny
Państwo Polska
Województwo dolnośląskie
Adresul. Pałacowa 4 ,
59-600 Lwówek ŚląskiPłakowice
Położenie na mapie Lwówka Śląskiego
Mapa konturowa Lwówka Śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)”
Położenie na mapie powiatu lwóweckiego
Mapa konturowa powiatu lwóweckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)”
Położenie na mapie gminy Lwówek Śląski
Mapa konturowa gminy Lwówek Śląski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)”
Ziemia51°06′58,43″N 15°36′55,94″E/51,116230 15,615540

Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach) (również pol. Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Płakowicach, Oficyna Pałacu Płakowice, niem. Provinzial Heil- und Pflegeanstalt Plagwitz) – zrujnowany, dawny szpital dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, który znajdował się w Lwówku ŚląskimPłakowicach. Szpital działał z przerwami przez 118 lat, od 1829 r. do 1945 r[1]. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków gminy Lwówek Śląski[2].

Pieczęć szpitala psychiatrycznego w Płakowicach

Rys historyczny

Obok zamku, w 2 połowie XIX w., postawiono pawilon szpitalny oraz nieco dalej niewielką kaplicę cmentarną. Obecnie dawny szpital psychiatryczny po pożarze jest w ruinie, a po kaplicy pozostały tylko fundamenty i zniszczone obok nagrobki. Szpital psychiatryczny (z przerwami) pełnił swoją funkcję do końca II wojny światowej[3].

Ostatnim prywatnym właścicielem kompleksu pałacowego w Płakowicach był August Ludwig von Nostitz-Rieneck, od którego zamek i jego pobliskie zabudowania odkupiła w 1824 roku rejencja legnicka z przeznaczeniem na szpital psychiatryczny. Szpital otwarto w 1829 r.

W latach 1866–1870, podczas wojny prusko-austriackiej, z płakowickiego Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych usunięto pacjentów, a pomieszczenia Zamku Płakowice i szpitala przeznaczono na wojskowy lazaret, w którym przebywali m.in. ranni i chorzy austriaccy żołnierze.

Kilkadziesiąt lat później, na polecenie władz III Rzeszy w płakowickim kompleksie szpitalnym systematycznie zabijano pacjentów w ramach akcji T4. Zamordowanych pacjentów pochowano na cmentarzu przy ul. Podgórskiej[1][4].

Lata powojenne

Po zakończeniu II wojny światowej w Pałacu Płakowice i w oficynie pałacowej przez pewien czas kwaterowały sieroty wojenne z Grecji i Macedonii[1].

W latach powojennych, 1953–1959, w poniemieckim budynku szpitala psychiatrycznego, na terenie kompleksu pałacowego w Płakowicach, znajdował się tajny ośrodek wychowawczy dla dzieci – sierot wojennych z Korei Północnej, które straciły rodziców w czasie wojny koreańskiej. Sieroty przydzielono Polsce w ramach pomocy solidarnościowej bloku państw socjalistycznych. Przez 6 lat w Płakowickim szpitalu psychiatrycznym mieszkało i uczyło się 1270 dzieci, będących pod opieką polskich i koreańskich wychowawców. Pobyt dzieci objęty był tajemnicą, dlatego wybrano ośrodek w miejscu mało znanym, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i na uboczu – w Płakowicach.

Po sześcioletnim pobycie sierot w Polsce, która udzieliła im schronienia po wojnie koreańskiej, dzieci wróciły do Korei Północnej[5].

W latach późniejszych w Płakowicach stacjonował batalion żołnierzy armii radzieckiej, znacznie doprowadzając kompleks pałacowy w Płakowicach do dewastacji[1].

Stan obecny

Od 1992 roku Zamek w Płakowicach wraz z zabudowaniami przypałacowymi należy do Chrześcijańskiego Ośrodka „Elim” Kościoła Baptystów. Okazały budynek dawnego szpitala psychiatrycznego pozostaje do dziś w ruinie po pożarze, który strawił m.in. cały dach budynku[5]. Na jednej z tylnych ścian dawnego szpitala znajduje się współczesna ścianka wspinaczkowa[6].

Zobacz też

Bibliografia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Lwówek Śląski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lwówek Śląski, Poland, location maps
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Obiekt zabytkowy.svg
Ikona ze wzoru znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków w Polsce
Medical hospital emergency beds.svg
medical icon for maps. hospital with emergency and beds
Szpital Psychiatryczny w Płakowicach - zdjęcie satelitarne.png
Autor: http://geoportal.dolnyslask.pl/imap/, Licencja: CC0
Szpital Psychiatryczny w Płakowicach - zdjęcie satelitarne
Siegelmarke Direktion der Provinzial-Heil- und Pflegeanstalt Plagwitz W0285814.jpg

Sealing stamp
Title: Direktion der Provinzial-Heil- und Pflegeanstalt Plagwitz
Description: gelb, weiß, geprägt
Place: Plagwitz

size: 3 cm