Deception Island

Deception Island
Ilustracja
Wejście do kaldery
KontynentAntarktyda
AkwenOcean Południowy
Powierzchnia72 km²
Położenie na mapie Szetlandów Południowych
Mapa konturowa Szetlandów Południowych, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Deception Island”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Deception Island”
Ziemia62°58′37″S 60°39′00″W/-62,976944 -60,650000
Mapa wyspy

Deception Island (Wyspa Zwodnicza) – wyspa położona w archipelagu Szetlandów Południowych na Oceanie Południowym u wybrzeży Antarktydy.

Wyspa Zwodnicza jest wierzchołkiem kaldery wulkanu wypełnionej wodą i zajmuje obszar o średnicy 12 km. Najwyższym jej punktem jest szczyt Mount Pond, liczący 542 m n.p.m. Wyspa ma kształt podkowy; pomiędzy lądem znajduje się wąski przesmyk Neptune's Bellows o szerokości 230 metrów. Obok znajduje się wyrwa w skale, nazwana „Oknem Neptuna” (Neptune's Window). Na wyspie, nad Zatoką Wielorybnika (Whaler's Bay), znajdują się gorące źródła i wulkaniczne plaże.

Według niektórych źródeł to właśnie z tej wyspy, z miejsca zwanego Oknem Neptuna, amerykański podróżnik i badacz Nathaniel Palmer po raz pierwszy zobaczył w 1820 roku Antarktydę.

Deception Island była od początku odkrycia wykorzystywana przez rybaków, łowców fok i wielorybników, a także badaczy z całego świata – istniała tu m.in. baza naukowa British Antarctic Survey. W latach 30. Wielkiego Kryzysu została opuszczona. W 1967 roku (w czasie erupcji, która wywołała powiększenie się wyspy) rozpoczęto pierwsze ewakuacje; kolejna próba stworzenia stacji na wyspie (chilijskie stacje Pedro Aguirre Cerda i Gutierrez Vargas) zakończyła się po erupcji wulkanu w 1969 roku. Obecnie na wyspie znajdują się dwie czynne w sezonie letnim stacje, argentyńska Decepción i hiszpańska Gabriel de Castilla.

Obecnie jedyny ślad po bazach stanowią zardzewiałe zbiorniki, rozpadające się kotły grzewcze, silosy, chaty, dwa groby oraz porozrzucane wszędzie elementy maszyn, wśród nich również koła zębate patentu André Citroëna.

W 1928 roku, z urządzonego na wulkanicznej plaży prowizorycznego lotniska samolotem firmy Lockheed wystartował lotnik, który dokonał pierwszego lotu transantarktycznego. Wrak samolotu można było jeszcze do niedawna oglądać wśród ruin bazy – niedawno został on usunięty z wyspy w ramach projektu likwidacji szkodliwych dla fauny i flory materiałów (obejmującego również zabezpieczenie azbestu, wciąż zalegającego w zachowanych kotłach parowych).

Kalderę wulkanu wypełnia duża zatoka Port Foster. Whaler's Bay jest mniejszą zatoką znajdującą się wewnątrz Deception Island, nazwaną przez francuskiego badacza Jean-Baptiste Charcot ze względu na zwiększoną aktywność wielorybników w tym obszarze na początku XX wieku. Po ich bazie – norweskiej Aktieselskabet Hektor – pozostała plaża usłana kośćmi wielorybów oraz co najmniej jedną starą, drewnianą łodzią.

Na Wyspie Zwodniczej można spotkać takie gatunki zwierząt, jak pingwiny antarktyczne, wydrzyki, mewy czy uchatki. Ponadto w ciepłych wodach przybrzeżnych można dojrzeć kryla i inne wodne skorupiaki oraz jeżowce. Na plażę często wyrzucana jest galaretowata ikra ryb z rodziny minogowatych.

Zdjęcia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
Heating Boilers - Deception Island.JPG
Autor: Lilpop,Rau&Loewenstein, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kotły grzewcze na Deception Island, Szetlandy Południowe.
Deception Island Map.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
map of Deception Island with the topography and the location of the stations and protected zones
Antarctica(js) 41.jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Antarctica, Deception Island
Mr Citroen's Invention - Deception Island, Antarctica.JPG
Autor: Lilpop,Rau&Loewenstein, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wynalazek pana Andre citroena - zębate koło z zębami w kształcie daszków - znalezione na Deception Island, niedaleko Półwyspu Antarktycznego.
Penguins on deception island 1962.jpg
Penguins on Deception Island, Antarctica
Antarctica relief location map.jpg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical Location map Antarctica, Azimuthal equidistant projection
South Shetland Islands Map.png
Mapa de les illes Shetland del Sud.