Dekanat Gliwice

Dekanat Gliwice
Państwo Polska
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Diecezjagliwicka
Dziekanks. Konrad Kołodziej
Wicedziekanks. Bernard Mroncz
Dane statystyczne
Liczba wiernych76 800
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych

114
Liczba parafii10

Dekanat Gliwice – jeden z 16 dekanatów katolickich wchodzących w skład diecezji gliwickiej, w którego skład wchodzi 10 parafii.

Parafie dekanatu Gliwice

Historia

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Gliwicach był jednym z dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza sporządzonym przez Galharda z Cahors w 1335 wymieniono 6 jego parafii[1]: Pilchowice (Pilchovicz), Łabędy (Lambag), Przyszowice (Prissovicz), Rincolovicz (?), Gliwice (Glivicz), Stanica (Stanovicz).

Według kolejnego zachowanego sprawozdania z poboru świętopietrza, tym razem sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 na dekanat gliwicki składały się następujące parafie[2]: Gliwice (Gleyvicz), Bojków (Schonewald), Gierałtowice (Geraltowicz), Bujaków (Boykaw), Knurów (Knawersdorff), Pilchowice (Pylchowicz), Stanica (Stanycz), Smolnica (Smolicz), Sośnicowice (Sosnyesowicz), Sierakowice (Syrakowicz), Kozłów (Coslaw), Brzezinka (Brzezinka), Łabędy (Laband), Szobiszowice (Petirsdorf i Sebiechowicze), Chudów (Chudoba), Żernica (Zyrnik), Reynsdorff (?), Rachowice (Raschovicze), Przyszowice (Praychowicze), Ostropa (? – Gersdorff[3]), Ornontowice (Andrisdorf).

Przypisy

Media użyte na tej stronie