Delfin
Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne)[1], obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu. W ściślejszym ujęciu odnosi się ono też do rodzaju należącego do rodziny delfinowatych.
Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej[1]. Często przebywają w gromadach (stadach) od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Mają zdolność do echolokacji[1], a przynajmniej jeden gatunek (Sotali guianensis) także do elektrorecepcji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków[1], określanych jako język delfinów.
Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym[2]. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię, nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Żywią się rybami, kalmarami i skorupiakami. Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka[3]. Ich duże rozmiary oznaczają, że mają lepszą ochronę przed zimnem mroźnych mórz.
Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5). Tresuje się je do sztuczek w delfinariach. Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non-human person”, czyli osób pozaludzkich, co m.in. powoduje prawne sankcjonowanie ich prawa do wolności[4].
Tworzenie dużych społeczności pozwala delfinom uniknąć ataku drapieżnika, przede wszystkim rekina. Samice ze swoimi młodymi otoczone są szczególną ochroną, ponieważ zawsze znajdują się wewnątrz stada[5].
Żyją od 7 do 21 lat.
Zobacz też
- zwierzęta użytkowe
- Delphinus
- polowanie na delfiny z nagonką
- Delfin w kulturze
Przypisy
- ↑ a b c d Mały słownik zoologiczny. Ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
- ↑ Amy Campbell & Daniel Denman: Unihemispheric Slow-Wave Sleep. academic.reed.edu. [dostęp 2007-12-09]. (ang.).
- ↑ Dolphin facts and information - Whale & Dolphin Conservation USA, whales.org [dostęp 2021-06-05] (ang.).
- ↑ Delfin jako osoba. [dostęp 2013-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-01)].
- ↑ Dlaczego Nowa Ama?. nowa-ama.pl. [dostęp 2008-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-04)]. (pol.).
Linki zewnętrzne
- Delfiny-saperzy służyły pół wieku. Zostaną zastąpione przez roboty
- Pokazy umiejętności delfinów w delfinarium w kronice PKF w bazie Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej
Media użyte na tej stronie
Autor: Malene Thyssen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animation of the echo-location of a dolphin.
Bottlenose dolphin (Tursiops truncatus) of the NMMP on mineclearance operations, with locator beacon.
K-Dog, a bottle-nose dolphin belonging to Commander Task Unit (CTU) 55.4.3, leaps out of the water in front of Sgt. Andrew Garrett while training near the USS Gunston Hall (LSD 44) in the Persian Gulf. Attached to the dolphin's pectoral fin is a "pinger" device that allows the handler to keep track of the dolphin when out of sight.