Demografia Rumunii
Rumunia jest dość zaludnionym państwem Europy biorąc pod uwagę jej powierzchnię oraz, duży udział terenów, które trudno jest zasiedlić. Kraj wyróżnia się w Europie zróżnicowaną strukturą etniczną co wynika z jego burzliwej historii.
Statystyka
- Liczba ludności 22 215 421 (2009)
- Gęstość zaludnienia 91 os/km²
- Struktura wiekowa 0-14 lat: 16,9%; 15-64 lat: 69%; 65 lat i więcej: 14% (2003)
- Przyrost naturalny -0,21% (2003)
- Średnia życia całej populacji 74,92 lat (2015)
- Średnia życia kobiet 78,59 lat (2015)
- Średnia życia mężczyzn 71,46 lat (2015)
- Analfabetyzm 1,6% (2003)
Przyrost ludności
Źródła różnią się szacunkami liczby ludności w historii Rumunii. National Institute for Research and Development in Informatics (NIRDI) podaje następujące liczby:
Skład etniczny
Struktura etniczna ludności Rumunii według wyników spisu powszechnego z 2002 roku
- Rumuni – 89,7%
- Węgrzy – 6,6% (w tym Seklerzy)
- Romowie – 2,3%
- Ukraińcy – 0,3%
- Niemcy – 0,3%
- Rosjanie (Staroobrzędowcy) – 0,2%
- Turcy – 0,2%
- Inne – 0,4%
Dane dotyczące liczebności mniejszości narodowych mogą być mocno zaniżone.
Struktura ludności
Rumuni są narodem wschodnioromańskim. Większość Rumunów mieszka w Rumunii, ale duże mniejszości rumuńskie posiadają m.in. Hiszpania i USA. Całkowita liczebność tego narodu wynosi 21,5 mln, z czego około 19 mln w Rumunii. Czasem do Rumunów zalicza się też Mołdawian co powoduje podawaną zawyżoną liczbę Rumunów. Nazwa Rumuni oznacza "obywatele Rzymu". Kiedyś zamiast słowa Rumuni używano było słowo Wołochowie lub Dakowie, a sama Rumunia nazywana była Wołoszczyzną. Dominującą religią w tym narodzie jest tradycyjne prawosławie, a stosunkowo dużo wyznawców ma też katolicyzm i grekokatolicyzm.
Najliczniejszą mniejszość narodową w Rumunii stanowią Węgrzy. Seklerzy zamieszkują głównie tereny okręgów Harghita, Covasna, Marusza, gdzie jest ich więcej niż Rumunów. Większość Seklerów jest wyznania katolickiego i kalwińskiego. Następnym narodem żyjącym na terenie Siedmiogrodu są niemieckojęzyczni Sasi siedmiogrodzcy. Obecnie, w związku z masową emigracją do Niemiec, liczba Sasów w Rumunii jest zdecydowanie mniejsza niż po II drugiej wojnie światowej[1].
Innym narodem żyjącym licznie w Rumunii są Romowie. Oficjalnie na terenie Rumunii mieszka ok. 500 tys. Romów, lecz najprawdopodobniej zamieszkuje ich tam dużo więcej, nawet do 2,5 miliona. Romowie są narodem pochodzącym z północno-zachodnich Indii. Obszar ten opuścili w X wieku n.e.[2]. Z powodu późnego opuszczenia Azji Romowie nie znaleźli w Europie kraju do zasiedlenia, więc stali się ludem koczowniczym. Na terenie Rumunii Romowie nie byli dobrze traktowani, a nawet byli sprowadzani do roli niewolników. Wołoski kodeks karny z 1811 roku stwierdzał, że każdy Cygan rodzi się niewolnikiem. Dopiero w połowie XIX w. niewolnictwo zostało stopniowo zniesione najpierw na Wołoszczyźnie, a później w całej Rumunii. Podczas II wojny światowej miała miejsce masowa eksterminacja Romów. Szacuje się, że liczba zamordowanych wynosiła od 200 tysięcy do 2 milionów.
W rumuńskiej Bukowinie znajdują się skupiska Polaków. Zgodnie z rumuńskim ustawodawstwem, miejscowości, w których mniejszości stanowią co najmniej 20% populacji mają obok nazwy rumuńskiej również nazwę w języku mniejszości ustaloną urzędowo. Na Bukowinie 8 miejscowości zamieszkanych przez mniejszość polską spełnia ten warunek. Zatem oficjalnie 8 miejscowości w Rumunii ma polskie nazwy[3].
Innymi mniejszościami narodowymi stosunkowo licznie zamieszkującymi Rumunię są: Turcy, Ukraińcy i Rosjanie.
Przypisy
- ↑ Rumunia 2004-Ludność Transylwanii. [dostęp 2010-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-09-05)].
- ↑ Stowarzyszenie Romów w Polsce-historia i tradycja
- ↑ Polskie miejscowości w Rumunii
Bibliografia
- Encyklopedia Geograficzna Świata: Europa. Wydawnictwo OPRES Kraków, 1998, ISBN 83-85909-36-2
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bogdan (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0