Dennis Lillee

Dennis Lillee
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 lipca 1949
Subiaco

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Australia
Odznaczenia
Order Australii (cywilny)
Pomnik Dennisa Lillee

Dennis Keith Lillee (ur. 18 lipca 1949 w Subiaco, Australia Zachodnia) – australijski krykiecista, najskuteczniejszy fast bowler tego kraju w latach 70. i na początku 80., jeden z najlepszych australijskich krykiecistów w historii.

Kariera

Lillee zadebiutował jako zawodnik Western Warriors w sezonie 1969-70. Dwa lata później został powołany do reprezentacji Australii i zadebiutował na szczeblu meczów testowych w serii The Ashes w styczniu 1971. Jego indywidualny rezultat z debiutanckiego meczu to 5 za 83 (5 zdobytych bramek, 83 oddane runy) w 28,3 overa – wynik nadspodziewanie dobry jak na debiutanta. W meczu z "jedenastką świata" w grudniu tego samego roku poradził sobie z tak renomowanymi batsmanami jak Garfield Sobers, Clive Lloyd, Rohan Kanhai i Sunil Gavaskar, zdobywając 8 bramek za 29 runów w pierwszym inningsie spotkania w Perth.

W 1972 roku wziął udział w tournée do Anglii w ramach The Ashes. W serii zremisowanej 2-2 zdobył 31 wicketów, osiągając świetną średnią rzutu 17,67. Te występy dały mu tytuł Krykiecisty Roku za rok 1973 przyznawany przez "Wisden Cricketers' Almanack".

Właśnie w 1973, podczas tournée do Indii Zachodnich, Lillee odniósł poważną kontuzję – przeciążeniowy uraz kręgosłupa w czterech miejscach niemalże zmusił go do zakończenia kariery, ale Lillee poddał się intensywnej fizjoterapii i po półtorarocznej przerwie wrócił do wyczynowego sportu, szybko odzyskując miejsce w reprezentacji Australii. Kontuzja zmusiła go jedynie do zmiany stylu rzucania piłki, co i tak nie przeszkadza w obecnym uznawaniu go za doskonałego czy też "kompletnego" bowlera.

W The Ashes 1974/75 wspólnie z drugim fast bowlerem Jeffem Thomsonem, nazywanym często najwybitniejszym graczem na tej pozycji w historii, poprowadził Australię do zwycięstwa nad Anglikami 4-1 w całej serii. W tym samym czasie zmierzono jaką prędkość osiągają rzucane przez niego piłki. Wynik wyniósł 154,8 km/h.

Stał się drugim najszybszym (po Clarriem Grimmetcie) bowlerem, któremu udało się zdobyć 200 wicketów w meczach testowych, a w serii domowych meczów przeciw Indiom pobił należący dotąd do Richiego Benauda rekord 248 wicketów dla reprezentacji Australii w meczach testowych. Niedługo potem pobił absolutny rekord wicketów w meczach testowych – grając przeciw Indiom Zachodnim w Melbourne wyeliminował kolejno batsmanów Desmonda Haynesa, Colina Crofta i Viva Richardsa pierwszego dnia meczu, a drugiego dzięki wyeliminowaniu Larry'ego Gomesa przeskoczył należący do Lance'a Gibbsa rekord 309 wicketów.

Karierę międzynarodową zakończył wraz z batsmanem Gregiem Chappellem i wicket-keeperem Rodem Marshem, z którym przez wiele lat tworzył skuteczny duet, po meczu z Pakistanem w Sydney w styczniu 1984. Lillee był wówczas najskuteczniejszym rzucającym w historii meczów testowych ze średnią 23,92.

W 1977 Lillee stał się jednym z graczy, którzy przyłączyli się do World Series Cricket Kerry'ego Packera, co wykluczyło go na pewien czas z gier testowych i jednodniowych.

Po zakończeniu kariery reprezentacyjnej w roku 1984 Lillee jeszcze przez cztery lata grał w krykieta na szczeblu pierwszoklasowym w barwach klubu Tasmanian Tigers, który w dużej mierze dzięki niemu stał się liczącą się drużyną w Sheffield Shield. Odszedłszy na dobre z zawodowego krykieta, nie porzucił samej dyscypliny, wciąż grywając, aż do 1999, w tradycyjnych meczach President's XI. W swoim ostatnim spotkaniu zdobył trzy wickety.

Pod koniec XX wieku poświęcił się pracy trenera, szkoląc młodych fast bowlerów. W tej roli również zyskał wielką renomę. W 2010 odznaczony Orderem Australii.

Drużyny

Narodowe

Australijskie drużyny stanowe

  • Tasmania
  • Australia Zachodnia

Hrabstwa angielskie

  • Northamptonshire

Pierwsze i ostatnie mecze

testowe

jednodniowe

Kontrowersje

World Series cricket

Największe kontrowersje wokół Lillee wybuchły, gdy odszedł z "tradycyjnego" krykieta do dużo bardziej skomercjalizowanego World Series Cricket, co na kilka lat uniemożliwiło mu występy w meczach międzynarodowych.

Incydent z metalowym kijem

Jeden z najprzykrzejszych incydentów w jego karierze miał miejsce na boisku WACA w Perth w grudniu 1979. Australia grała z Anglią i pod koniec pierwszego dnia meczu miała kiepski wynik: 232 runy za 8 outów z Lillee odbijającym. Gdy grę wznowiono dnia następnego, Lillee wyszedł do gry nie z tradycyjnym kijem z drewna wierzbowego, ale z kijem zrobionym z aluminium wyprodukowanym przez przyjaciela Lillee'ego, Grahama Monoghana. Kije takie produkowane były jako tani substytut do wykorzystywania na przykład w szkołach, ale Lillee postanowił skorzystać z faktu, że żaden przepis nie zabraniał wówczas użycia takiego kija w spotkaniu oficjalnym i użył go w meczu z Anglikami.

Przy czwartej piłce tego dnia Lillee odbił piłkę rzuconą przez Iana Bothama i zaliczył trzy runy. Jednakże kapitan Australijczyków, Greg Chappell, uznał, że ta piłka powinna była zdobyć cztery runy i nakazał rezerwowemu Rodneyowi Hoggowi, by dostarczył Lillee'emu tradycyjny kij drewniany. Hogg wykonał polecenie, lecz Lillee odmówił i przyjął postawę gotowości do odbicia kolejnej piłki.

Sędziowie, wraz z kapitanem Anglików, Mikiem Brearleym, który chwilę wcześniej złożył u nich skargę, twierdząc, że metalowy kij niszczy piłkę, przez blisko dziesięć minut dyskutowali z Lillee, zmuszając go wreszcie do przyjęcia kija drewnianego. Australijski krykiecista nie został ukarany ani za używanie kija metalowego, ani za odrzucenie go w geście wściekłości, gdy wreszcie uległ namowom i przyjął kij wierzbowy.

Po meczu sprzedaż aluminiowych kijów błyskawicznie wzrosła i choć trwało to tylko kilka miesięcy, do chwili, gdy oficjalnie nakazano używanie kijów wyłącznie drewnianych, Lillee zdążył się wzbogacić na prowizji otrzymanej od Monoghana. Drewniany kij z tamtego meczu wciąż jest w jego posiadaniu. Po meczu zebrał nań podpisy graczy obu drużyn; Brearley napisał "Powodzenia ze sprzedażą".

Lillee kontra Miandad

Konfrontacja pomiędzy Lilleem a pakistańskim batsmanem Javadem Miandadem nazwana została "najbardziej nieelegancką sceną w historii meczów testowych".

Javed odbił lekko piłkę rzuconą przez Lilleego i ruszył do przodu, aby zdobyć jeden run, ale po drugiej stronie pitchu zderzył się z bowlerem, właśnie Lilleem. Większość obserwatorów uważała, że była to wina Australijczyka, który umyślnie stanął na drodze Miandada. Wściekły Lillee odwrócił się w kierunku Pakistańczyka z podniesionymi rękami i gotowy do bójki, a Miandad podniósł swój bat, gotów uderzyć Lilleego. Zdjęcia, na których sędzia Tony Crafter przytrzymuje Lilleego, obiegły szybko cały świat krykieta. Lillee został ukarany karą pieniężną i zawieszeniem na dwa mecze.

Nagrody i wyróżnienia

  • Wisden Cricketers of the Year w 1973
  • Włączony do Australian Cricket Hall of Fame w 2002
  • Wybrany do oficjalnej Testowej Reprezentacji Australii stulecia
  • Zaśpiewał o nim zespół Men At Work w piosence "No Restrictions". Dotyczy go linijka "Hear the cricket calling, switch on the TV, sit and stare for hours, and cheer Dennis Lillee."

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

AUS Order of Australia (civil) BAR.svg
Baretka: Order Australii (odmiana cywilna).
Dennis Lillee stat.jpg
Autor: Zoonabar, Licencja: CC BY-SA 2.0
Australian cricketer Dennis Lillee
Cricket pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Cricket. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Dennis Keith Lillee (8121209028).jpg
Autor: Eva Rinaldi , Licencja: CC BY-SA 2.0
Sydney stars come out in force for Sony Foundation's Youth Cancer campaign