Detektor dymu

Detektor dymu – urządzenie do wykrywania i lokalizowania zadymienia w budynkach, pomieszczeniach i urządzeniach.
Z uwagi na metodę działania można podzielić je na:
- optyczne – wykorzystujące światło optyczne lub laserowe. Ich zasada działania polega na wysyłaniu przez diodę nadawczą wiązki światła, która odbierana jest przez diodę odbiorczą. Detektor reaguje na przecięcie lub odbicie wiązki światła przez dym wnikający do detektora.
- jonizujące lub izotopowe – wykorzystujące materiały promieniotwórcze
- Składa się z dwóch komór jonizacyjnych z niewielką ilością substancji promieniotwórczej. Jedna z komór jest szczelna i stanowi odniesienie do wskazań z drugiej komory, która jest otwarta na środowisko zewnętrzne, tj. możliwy jest tam możliwy na przykład napływ zadymionego powietrza. Ponieważ pojawienie się dymu w komorze spowoduje zmianę pochłaniania promieniowania, możliwe jest wykrycie takiej sytuacji poprzez porównanie napięć wyjściowych między komorą otwartą a zamkniętą, np. komparatorem
- półprzewodnikowe – wykorzystujące detektory elektroniczne
Bibliografia
- Ryszard Szepke: 1000 słów o atomie i technice jądrowej. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06723-6. (pol.).
- Detektor dymu optyczny – budowa i zasada działania. safeizotop.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-01)]., SafeIzotop, [dostęp 2020-11-23] (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: 2022 test nepodobny, Licencja: CC0
Disassembled smoke detectors / rozebraný detektor kouře.