Deutsche Bank Polska

Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna
Ilustracja
Ilustracja
Siedziba Banku przy al. Armii Ludowej w Warszawie
Forma prawna

spółka akcyjna

Data założenia

1995

Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Adres

al. Armii Ludowej 26,
00-609 Warszawa

Nr KRS

0000022493

Prezes

Tomasz Kowalski

Rodzaj banku

bank uniwersalny

Kapitał własny

1.744.449.384,00 zł

Strona internetowa

Deutsche Bank Polska S.A.bank komercyjny i inwestycyjny z siedzibą w biurowcu Focus przy al. Armii Ludowej 26 w Warszawie. Od podziału Banku w 2018 roku, obsługuje on wyłącznie klientów korporacyjnych oraz indywidualnych w zakresie posiadanych kredytów hipotecznych w walutach obcych, a pozostała część działalności została włączona do Santander Bank Polska.

Historia banku do 2018 r.

Początkowo grupa kapitałowa Deutsche Bank AG funkcjonowała w Polsce jako dwa osobne banki – Deutsche Bank Polska SA oraz Deutsche Bank PBC SA. Deutsche Bank Polska SA działał od 11 października 1995 roku jako bank specjalizujący się w bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, skierowanej do średnich i dużych przedsiębiorstw, koncernów międzynarodowych oraz instytucji finansowych.

1 lipca 2001 roku działalność w Polsce rozpoczął również Deutsche Bank 24 SA (później Deutsche Bank PBC SA) jako bank powstały na bazie pionu bankowości prywatnej Deutsche Bank Polska SA oraz Banku Współpracy Regionalnej SA[1][2]

We wrześniu 2012 zarząd Deutsche Bank AG we Frankfurcie podjął decyzję o połączeniu działających w Polsce banków w celu utworzenia silnego banku uniwersalnego, obsługującego wszystkie grupy potencjalnych klientów[3][4]. 31 stycznia 2014 r. nastąpiło połączenie obydwu banków, które od tej pory funkcjonują już jako jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Deutsche Bank Polska SA[5].

Podział banku w 2018 r.

9 listopada 2018 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Santander Bank Polska SA w związku z podziałem Deutsche Bank Polska SA. Tym samym, Santander Bank Polska SA wstąpił z mocy prawa w prawa i obowiązki Deutsche Bank Polska SA związane z częścią wydzielaną, obejmującą bankowość detaliczną i business banking, wraz z domem maklerskim DB Securities SA, z wyłączeniem portfela kredytów mieszkaniowych oraz pożyczek hipotecznych, denominowanych w walutach obcych. 10 listopada 2018 r. klienci wydzielonej części (m.in. klienci indywidualni), stali się klientami Santander Bank Polska SA[6][7].

Po rejestracji podziału przez KRS w dniu 9 listopada 2018 r., Deutsche Bank Polska S.A. świadczy usługi w zakresie bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej, w tym globalnej bankowości transakcyjnej, obsługując polskich i zagranicznych klientów korporacyjnych, instytucje finansowe i sektor publiczny. Bank obsługuje posiadaczy walutowych kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipotecznie[8]. W 2019 roku prezes i wiceprezes Banku – Krzysztof Kalicki i Leszek Niemycki opuścili zarząd Deutsche Bank Polska SA w związku z powołaniem na członków rady nadzorczej spółki. Na stanowiskach w zarządzie zastąpili ich odpowiednio Tomasz Kowalski i Magdalena Rogalska - dotychczasowi członkowie zarządu[9][10].

Struktura własnościowa[11]

AkcjonariuszLiczba akcji% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy
Deutsche Bank AG2 651 449 384100%
Razem2 651 449 384100%

Zarząd banku[12]

W skład zarządu Deutsche Bank Polska wchodzą (stan na 03.06.2022 r.):

  • Tomasz Kowalski – prezes zarządu
  • Magdalena Rogalska – wiceprezes zarządu
  • Zbigniew Bętkowski – członek zarządu
  • Piotr Gemra – członek zarządu
  • Piotr Pawłowski – członek zarządu

Przypisy

Media użyte na tej stronie