Die Deutsche Wochenschau
Die Deutsche Wochenschau – niemiecka cotygodniowa kronika filmowa produkowana od 1940 do 1945, w czasie II wojny światowej.
Historia
Po ataku na Polskę w 1939 naziści połączyli cztery istniejące kroniki (Ufa-Tonwoche, Deulig-Tonwoche, Tobis-Woche, Fox-Tönende Wochenschau) w jedną wojenną kronikę. Nie miała ona jednej wspólnej nazwy, lecz w napisach początkowych pojawiały się odpowiednio nazwy połączonych wcześniej kronik. W czerwcu 1940 pojawiła się wspólna nazwa Die Deutsche Wochenschau[1]. Kronika pod tą nazwą ukazywała się do końca II wojny światowej. Stała się źródłem zdjęć dla późniejszych filmów, jak np. Wieczny Żyd i powojennych filmów dokumentalnych. Die Deutsche Wochenschau był także wyświetlany na terenach okupowanych i włączonych do III Rzeszy. Dla innych państw produkowano Auslandwochenschau, np. dla neutralnej Szwecji Ufa produkowało Auslandstonwoche[2].
Każdy odcinek kroniki był przeglądany przez Josepha Goebbelsa, a następnie przekazywany do osobistej akceptacji Adolfa Hitlera. Typowy odcinek przedstawiał zwykle licznych - martwych lub oddających się do niewoli - żołnierzy wroga, podczas gdy żołnierze Wehrmachtu rzadko wyglądali na choćby draśniętych. Nigdy, nawet po Stalingradzie, nie pokazywano ciał zabitych Niemców ani jakichkolwiek treści, które mogłyby się kojarzyć ze zbliżającą się klęską. Ujęciom pikujących niemieckich bombowców nurkujących niezmiennie towarzyszył przeraźliwy dźwięk wyjących syren, po których następował odgłos eksplozji spadających bomb. Dlatego też z niemieckich kronik wojennych Szwajcarzy usuwali tego typu fragmenty, aby nie osłabiać morale własnej ludności. Za pomocą swoich kronik naziści wzbudzali strach i poczucie beznadziei, stwarzając wrażenie, że ich silnej, uzbrojonej i wyszkolonej armii nie sposób pokonać[3].
Ważne odcinki
Wśród wielu godnych uwagi scen utrwalonych w kronice znajduje się bitwa o Normandię widziana z perspektywy niemieckiej. Oprócz tego zdjęcia ze spotkania Hitlera z Benito Mussolinim tuż po dokonanym na kanclerza Rzeszy zamachu 20 lipca 1944. Nagrania z drugiej połowy 1944 pokazują także walki oddziałów niemieckich w Warszawie w czasie powstania warszawskiego, oraz jego kapitulację. Jednym z ważniejszych jest fragment kroniki przedstawiający kapitulujących powstańców składających broń i wychodzących z Warszawy pod sztandarem biało-czerwonym. Wśród nagrań kroniki znajdują się także ostatnie zdjęcia Hitlera odznaczającego członków Hitlerjugend krótko przed bitwą o Berlin. Ostatni dokument kroniki Zdrajcy przed Sądem Ludowym pokazującym proces oskarżonych o zorganizowanie zamachu z 20 lipca nigdy nie został pokazany[4].
Prawa autorskie
Większość filmów kroniki jest objęta prawami autorskimi. Obecnie prawa do nich posiada firma Transit Film GmbH z Niemiec. W USA prawa do nagrań z lat 1914-1940 wygasły w związku z nieuporządkowaniem w amerykańskich przepisach. Prawa autorskie zostały przywrócone w 1996 przez URAA (Uruguay Round Agreements Act) dla filmów wydanych po 1922. Firma Transit Film powołała się na przepis "notices of intent to enforce" (NIEs) amerykańskiego urzędu ds. praw autorskich. Dzięki temu firma może egzekwować przestrzegania praw autorskich od innych, którzy używali tych filmów zgodnie z prawem przed wejściem w życie URAA.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Bucher, Peter, "Goebbels und die Deutsche Wochenschau. Nationalsozialistische Filmpropaganda im Zweiten Weltkrieg 1939-1945", Militärgeschichtliche Mitteilungen, 15, 1986, 2, s. 53-69.
- ↑ Vande Winkel, Roel, "Nazi newsreels in Europe, 1939-1945: the many faces of Ufa's foreign weekly newsreel (Auslandstonwoche) versus the German weekly newsreel (Deutsche Wochenschau)", Historical Journal of Film, Radio and Television, 24, 2004, 1, s. 5-34
- ↑ Stephen Halbrook Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015, str. 61-64
- ↑ Robert Edwin Hertzstein, The War That Hitler Won s.283 ISBN 0-399-11845-4
Linki zewnętrzne
- Pełny indeks kroniki (ang.)
Media użyte na tej stronie
Autor: Семён0709, Licencja: CC BY-SA 4.0
Эта заставка использовалась с 1940 по 1945 г.
(c) Bundesarchiv, Bild 183-2007-1026-501 / Nieznany / CC-BY-SA 3.0
Die Deutsche Wochenschau entsteht.
Der Sprecher, dessen Stimme in allen deutschen Lichtspieltheatern zur Wochenschau ertönt.(c) Bundesarchiv, Bild 183-2007-1026-500 / CC-BY-SA 3.0
Die Deutsche Wochenschau entsteht. Im Mischraum der Redaktion der Deutschen Wochenschau.
Die Mischbänder mit Sprache, Musik und Geräusch, die von dem Tonmeister zu einem einheitlichen vorführungsfertigen Band zusammengemischt werden, laufen hier noch getrennt - aber "synchron" durch das Mischgerät. Ihr Ton ist als fertige Mischung in der Tonbox zu hören.