Dinant

Dinant
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Burmistrz

Richard Fournaux

Powierzchnia

99,80 km²

Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość


13 554
136 os./km²

Nr kierunkowy

082

Kod pocztowy

5500

Położenie na mapie prowincji Namur
Mapa konturowa prowincji Namur, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dinant”
Położenie na mapie Belgii
Ziemia50°15′N 4°54′E/50,250000 4,900000
Strona internetowa

Dinantmiasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją. W okolicy prowadzi się górnictwo lokalnych odmian wapieni.

Historia

Od początków do XI wieku

Teren obecnego Dinant był zamieszkany już w neolicie i czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o Dinant pochodzi z VII wieku. W tym czasie święty Perpete, biskup Tongeren i Maastricht, wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował kościół świętego Wincenta. W roku 870 Karol II Łysy zdecydował, iż część Dinant będzie administrowana przez hrabiego Namur, a pozostała część – przez biskupa Tongeren, a potem Liège. W XI wieku, cesarz Henryk IV dał niektóre prawa do Dinant księciu-biskupowi Liège. Od tego czasu miasto jest jedną z 23 głównych miast diecezji Liège. Pierwszy kamienny most na rzece Mozie i większe naprawy wybudowanego wcześniej zamku to dzieło XI-wieczne. Aż do końca XVIII wieku Dinant podlegało suwerenowi Liège, od czasu do czasu powstając przeciw niemu.

Późne średniowiecze

Z powodu strategicznego położenia na rzece Mozie, Dinant było narażone na ciągłe bitwy i grabieże. W 1466 roku, Filip III Dobry, książę Burgundii, wuj Ludwika Burbona, który został księciem-biskupem Liège i syn Filipa, Karol Zuchwały, ukarali miasto, topiąc 800 spośród jego mieszkańców w Mozie i podpalając je.

W owym okresie Dinant i rywalizujące z nim Bouvignes specjalizowały się w obróbce metalu, produkcji świeczników, paten i innych religijnych przedmiotów. Henri Pirenne napisał w 1883 roku pracę doktorską na temat średniowiecznego Dinant.

Okres do I wojny światowej

W XVI i XVII wieku z powodu wojen pomiędzy Francją i Hiszpanią, Dinant ucierpiało z powodu zniszczeń, głodu i epidemii, choć pozostawało neutralne. W 1675 roku wojsko francuskie pod wodzą marszałka François de Créquy okupowała miasto. Pod koniec XVIII wieku Dinant na krótko dostało się pod panowanie Monarchii Habsburgów. Cała diecezja została w 1795 roku scedowana na Francję.

Miasto zostało zniszczone ponownie w 1914 roku, w trakcie I wojny światowej. W tym roku 674 mieszkańców zostało zamordowanych przez wojsko niemieckie.

Okres po I wojnie światowej

Miasto Dinant zostało odznaczone Krzyżem Wojennym 1914–1918.

Zwiedzanie

  • Rozpoznawalnym punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym, jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.
  • Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liège przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Sławni mieszkańcy

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017. [dostęp 2017-01-01]. (fr.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Hanseatenwimpel.svg
Hanseatic Flag
Haupthandelsroute Hanse.png
Main trading routes of the Hanseatic League in northern Europe.
Hansestadt Lubeck Tatiana Yagunova Watercolor painting 2014.jpg
Autor: Tatiana Yagunova / Татьяна Ягунова, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lubeka (Akwarela Tatiany Yagunovej) — główne miejsce Ligi Hanzeatyckiej. Związek Hanzeatycki — organizację kupiecką pod kierownictwem doświadczonego racjonalnego ośrodka kupieckiego — Wolnego Miasta Lubeki. Opublikowano:
Flag of Dinant.svg
Flag of the Belgian city and municipality Dinant
Belgium Namur location map.svg
Autor: Milenioscuro, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Namur province, Belgium
Dinant wapen.svg
Autor: rode raaf, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wapen van Dinant