Dinara Safina

Dinara Safina
Ilustracja
Państwo Rosja
Data i miejsce urodzenia27 kwietnia 1986
Moskwa
Wzrost182 cm
Masa ciała70 kg
Grapraworęczna, oburęczny backhand
Status profesjonalny2000
Zakończenie kariery11 maja 2014
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje12 WTA, 4 ITF
Najwyżej w rankingu1 (20 kwietnia 2009)
Australian OpenF (2009)
Roland GarrosF (2008, 2009)
WimbledonSF (2009)
US OpenSF (2008)
Gra podwójna
Wygrane turnieje9 WTA, 3 ITF
Najwyżej w rankingu8 (12 maja 2008)
Australian OpenQF (2004, 2005)
Roland Garros3R (2006-2008)
Wimbledon3R (2005, 2008)
US OpenW (2007)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Igrzyska olimpijskie
srebroPekin 2008tenis ziemny
(gra pojedyncza)
Strona internetowa

Dinara Michajłowna Safina (ros. Динара Михайловна Сафина, tatar. Динара Мөбин кызы Сафина; ur. 27 kwietnia 1986 w Moskwie) – rosyjska tenisistka tatarskiego pochodzenia, finalistka trzech turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, mistrzyni US Open 2007 w grze podwójnej, półfinalistka US Open 2005 w grze mieszanej, liderka rankingu WTA w grze pojedynczej, srebrna medalistka olimpijska w grze pojedynczej z 2008 roku, zdobywczyni Pucharu Federacji 2005 wraz z drużyną Rosji, reprezentantka Rosji w Pucharze Hopmana. Siostra tenisisty Marata Safina. Obydwoje zajmowali pierwsze miejsca w indywidualnych rankingach tenisowych i jest to pierwszy przypadek w dziejach, gdy dokonali tego brat i siostra.

Kariera tenisowa

Dzieciństwo

Dinara Safina rozpoczęła treningi tenisowe w wieku siedmiu lat. Jej rodzice związani byli z tenisem – ojciec Michaił Aleksiejewicz Safin był menedżerem klubu tenisowego Spartak Moskwa, a matka Rausa Isłanowa to była radziecka tenisistka i w późniejszych latach trenerka. Profesjonalnym tenisistą został też jej o sześć lat starszy brat Marat. Wkrótce wyjechała razem z nim do Walencji, aby uczestniczyć w programach treningowych, które nie były dostępne na terenie Rosji.

Lata 2000-2004

Rosjanka odnosiła sukcesy w rozgrywkach juniorskich Międzynarodowej Federacji Tenisowej. W 2001 roku zagrała w singlowym finale Wimbledonu. W półfinale ograła późniejszą pierwszą rakietę brytyjską, Anne Keothavong, ale w decydującym meczu lepsza od niej okazała się Angelique Widjaja. W grze podwójnej w 2000 została wicemistrzynią French Open, a jej partnerką była Matea Mežak. W drugiej rundzie wygrały z deblem, w składzie którego była Gisela Dulko, w półfinale ograły młodszą z sióstr Clijsters, Elke, a w finale uznały wyższość Maríí José Martínez Sánchez i Anabel Mediny Garrigues. W 2001 z rodaczką Anną Bastrikową awansowała do półfinału Wimbledonu – przegrały z Dulko i Ashley Harkleroad. W rankingu juniorek zajmowała indywidualnie miejsce dziewiąte, a w deblu lokatę siódmą.

W 2000 roku otrzymała status profesjonalnej tenisistki. W 2001 dwukrotnie próbowała swoich sił w eliminacjach do głównych turniejów WTA Tour, ale zarówno w Madrycie, jak i w Moskwie doszła do drugiej rundy. W kwietniu 2002 organizatorzy zawodów w Estoril przyznali jej dziką kartą, a Safina doszła tam do półfinału (jednocześnie pierwszy jej półfinał w WTA Tour), ulegając najniżej notowanej spośród swoich czterech przeciwniczek, Ance Barna. W lipcu, po przejściu kwalifikacji, wygrała swój pierwszy profesjonalny turniej w grze pojedynczej. Dokonała tego w Sopocie. W finale skreczowała jej rywalka, Henrieta Nagyová, ale wcześniej Rosjanka przekonująco pokonała wysoko notowane rywalki: Patty Schnyder, Magüi Sernę i Wierę Zwonariową. Została najmłodszą triumfatorką imprezy WTA od czterech lat, pierwszą od trzech lat kwalifikantką, która tego dokonała i w efekcie awansowała do czołowej setki światowego rankingu.

W styczniu 2003 zadebiutowała w turnieju wielkoszlemowym w Melbourne, w trzech setach przegrywając z Katariną Srebotnik. W lipcu zwyciężyła kolejne zawody, tym razem w Palermo, eliminując w ćwierćfinale Francescę Schiavone, a potem rewanżując się Srebotnik w finale. Nie obroniła tytułu w Sopocie, ale po raz pierwszy w karierze awansowała do czwartej rundy imprezy z cyklu Wielkiego Szlema (US Open), nie dając rady Justine Henin-Hardenne. W lutym 2004 została półfinalistką halowego turnieju w Paryżu, gdzie przegrała z Kim Clijsters. W październiku znalazła się w finale w Luksemburgu, ale puchar wywalczyła wówczas Alicia Molik. Safina po raz pierwszy w karierze znalazła się w gronie pięćdziesięciu najlepszych tenisistek globu.

Lata 2005-2007

W lutym 2005 poprawiła swój wynik z Paryża, zdobywając halowe mistrzostwo. W dwóch ostatnich meczach zwyciężyła ulubienice publiczności, Tatianę Golovin i Amélie Mauresmo, a w ćwierćfinale skorzystała z walkowera Sereny Williams. Do tego momentu był to największy sukces w jej singlowej karierze. W maju triumfowała w Pradze po finale z Zuzaną Ondráškovą. Doszła do półfinałów w Estoril, Luksemburgu, Moskwie i Hasselt, co zapewniło jej awans do najlepszej dwudziestki indywidualnego rankingu (po turnieju w Moskwie).

W 2006 regularnie osiągała ćwierćfinały i półfinały turniejowe. W czerwcu po raz pierwszy zagrała w jednej czwartej finału imprezy wielkoszlemowej; dokonała tego podczas French Open, pokonując między innymi Mariję Szarapową. Przegrała ze Swietłaną Kuzniecową. Tydzień później zagrała w swoim pierwszym finale na kortach trawiastych w ’s-Hertogenbosch, ale uległa tam faworytce gospodarzy, Michaëlli Krajicek. Drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał odnotowała w US Open, pokonana przez ówczesną liderkę rankingu, Amélie Mauresmo. 2 października po raz pierwszy została sklasyfikowana wśród dziesięciu najlepszych zawodniczek świata. Zimą 2007 triumfowała w Gold Coast, po zaciętym finale z Martiną Hingis. W kwietniu doszła do finału w Charleston; w ćwierćfinale skreczowała jej rywalka Golovin, a w półfinale Zwonariowa, przegrała walkę o tytuł z Jeleną Janković. Była w półfinałach w ’s-Hertogenbosch i Moskwie. Jednocześnie odniosła sukcesy w grze podwójnej – we wrześniu zdobyła jedyne w karierze mistrzostwo wielkoszlemowe w US Open 2007, partnerując Nathalie Dechy.

Sezon 2008

Safina podczas turnieju w Berlinie (2008)

Przełomowy w wykonaniu Safiny okazał się turniej w Berlinie w maju 2008. W trzeciej rundzie sensacyjnie wyeliminowała ówczesną liderkę rankingu WTA Justine Henin wynikiem 5:7, 6:3, 6:1. Tydzień później Belgijka ogłosiła zakończenie swojej tenisowej kariery. W ćwierćfinale Rosjanka pokonała Serenę Williams (6 WTA) po zaciętym tie-breaku trzeciego seta. W półfinale rozgromiła Wiktoryję Azarankę, a w finale swoją rodaczkę Jelenę Diemientjewą. Wysoko formę przypieczętowała finałem French Open, od czwartej rundy eliminując wyłącznie inne Rosjanki – Szarapową, Diemientjewą i Kuzniecową, a w finale nie dając rady Anie Ivanović. W czerwcu została wicemistrzynią w ’s-Hertogenbosch, przegrywając z Tamarine Tanasugarn. Latem odnotowała imponującą serię na kortach twardych, triumfując w Montrealu (finał z Dominiką Cibulkovą), Los Angeles (finał z Flavią Pennettą), grając w finale turnieju olimpijskiego w Pekinie (porażka z Diemientjewą) i dochodząc do półfinału US Open, zatrzymana przez Serenę Williams. Wygrała US Open Series. Następny tytuł zdobyła w połowie września w Tokio (finał z Kuzniecową). zakwalifikowała się do Mistrzostw WTA w Dosze, ale przegrała wszystkie mecze grupowe. 13 października była klasyfikowana jako wiceliderka rankingu WTA. Została pierwszą tenisistką w dziejach, która w jednym sezonie ograła trzy różne zawodniczki, notowane na pierwszym miejscu listy światowej w dniu rozegrania meczu.

Sezon 2009

Rok 2009 rozpoczęła od finału w Sydney i w Melbourne (drugi finał wielkoszlemowy). W walce o puchar imienia Daphne Akhurst została znokautowana przez Serenę Williams wynikiem 0:6, 3:6. 20 kwietnia, po osiągnięciu ćwierćfinału w Indian Wells i drugiej rundy w Miami awansowała na pozycję liderki światowych notowań. Wyrównała tym samym wynik swojego brata Marata, który w 2000 roku przewodził klasyfikacji mężczyzn ATP. Jest to pierwszy przypadek w dziejach, by na fotelu liderów zasiadali brat i siostra (inne rodzeństwa, które tego dokonały to siostry Serena Williams i Venus Williams oraz bracia Bob Bryan i Mike Bryan). Rosjanka odnotowała imponującą serię na kortach ziemnych – w Stuttgarcie była w finale, ale okazała się najlepsza w Rzymie i Madrycie. Ponownie doszła do finału French Open, ale tam górą była jej rodaczka Kuzniecowa. Wielokrotnie zarzucano Safinie, że zajmuje pierwsze miejsce w rankingu WTA, nie mając na koncie mistrzostwa wielkoszlemowego. W obronie tenisistki wystąpił między innymi jej brat.

W lipcu po raz pierwszy doszła do półfinału Wimbledonu, zatrzymana przez Venus Williams. Tydzień później zwyciężyła w niewielkich zawodach w Portorožu. W sierpniu została wicemistrzynią w Cincinnati, eliminując w ćwierćfinale powracającą po urlopie macierzyńskim Kim Clijsters (która trzy tygodnie później wygrała US Open). zakwalifikowała się do Mistrzostw WTA, ale wycofała się po rozegraniu dwóch gemów z Jeleną Janković z powodu kontuzji pleców; w efekcie straciła przewodnictwo w światowej klasyfikacji na rzecz Sereny Williams (po 26 tygodniach na pierwszym miejscu) i później go nie odzyskała.

Od roku 2010

Uraz pleców znacznie zredukował liczbę jej występów w sezonie 2010; po kreczu w czwartej rundzie Australian Open nie grała przez trzy miesiące. Nie wróciła jednak do optymalnej formy, dochodząc najdalej do ćwierćfinałów (Stuttgart, New Haven, Seul), wypadła tym samym ze światowej czołówki. Powróciła w 2011; doznała druzgocącej porażki w pierwszej rundzie Australian Open z Kim Clijsters (0:6, 0:6); w Indian Wells pokonała Samanthę Stosur i Danielę Hantuchovą; skreczowała w ćwierćfinale w Marbelli i oddała walkowerem półfinałowy mecz w Fezie. 12 maja ogłosiła, że przerywa tenisowe występy na czas nieokreślony, by w pełni wyleczyć nękający ją uraz pleców.

11 maja 2014 Dinara Safina ogłosiła zakończenie kariery profesjonalnej[1].

Sukcesy deblowe

Dinara Safina była utytułowaną deblistką. Wygrała dziewięć turniejów w grze podwójnej i zanotowała siedem występów finałowych. We wrześniu 2007 razem z Nathalie Dechy triumfowała w US Open, ogrywając w decydującym meczu dwie Tajwanki, Chan Yung-jan i Chuang Chia-jung 6:4, 6:2. Rok wcześniej również zagrała w finale w Nowym Jorku, tym razem u boku Katariny Srebotnik, przegrały z Dechy i Wierą Zwonariową. Serię triumfów w mniejszych imprezach rozpoczęła w Pekinie w 2004 (z Emmanuelle Gagliardi), w 2005 była najlepsza w ’s-Hertogenbosch z Anabel Mediną Garrigues, trzykrotnie, w latach 2006, 2007 i 2008 triumfowała w Gold Coast (z Meghann Shaughnessy, potem ze Srebotnik i Ágnes Szávay). W marcu 2008 wygrały imprezę pierwszej kategorii w Indian Wells (z Jeleną Wiesniną), a po trzech latach przerwy w lutym 2011, pomimo kontuzji pleców, Safina w parze z Galiną Woskobojewą zdobyły mistrzostwo w Kuala Lumpur. 12 maja 2008 Dinara zajmowała ósme miejsce w gronie deblistek w rankingu WTA.

Rosjanka sporadycznie występowała w turniejach gry mieszanej w Wielkim Szlemie. Jej partnerami byli Simon Aspelin, Jonatan Erlich i Andy Ram. Z tym ostatnim osiągnęła półfinał US Open 2005, rosyjsko-izraelska para przegrała z Katariną Srebotnik i Nenadem Zimonjiciem.

Puchary Federacji i Hopmana

Safina na Pucharze Hopmana w roku 2009

Od 2005 do 2008 roku reprezentowała Rosję w rozgrywkach o Puchar Federacji. W swoim debiucie zdobyła to trofeum, wygrywając mecze w kolejnych konfrontacjach z Włoszkami, Amerykankami i Francuzkami. W starciu finałowym razem z Jeleną Diemientjewą wygrały trzysetowy mecz przeciwko Amélie Mauresmo i Mary Pierce, dający Rosjankom zwycięstwo. W latach 2006 i 2008 grała w ćwierćfinałach Grupy Światowej, częściej angażowana w mecze deblowe niż singlowe.

W 2009 roku wystąpiła w pokazowym turnieju o Puchar Hopmana w parze z Maratem Safinem. Rosyjskie rodzeństwo osiągnęło finał, pokonując w fazie grupowej wszystkich przeciwników: Włochów (Flavia Pennetta i Simone Bolelli), Tajwańczyków (Hsieh Su-wei i Lu Yen-hsun oraz Francuzów (Alizé Cornet i Gilles Simon), ale po finale mistrzami zostali Słowacy, Dominika Cibulková i Dominik Hrbatý.

Letnie igrzyska olimpijskie

W swoim jedynym występie w letnich igrzyskach olimpijskich Safina zdobyła srebrny medal w grze pojedynczej. Miało to miejsce w 2008 roku w Pekinie. Pokonała w ćwierćfinale Jelenę Janković, a w półfinale faworytkę gospodarzy, Li Na. Przegrała trzysetowy finał z Jeleną Diemientjewą. W grze podwójnej partnerowała jej Swietłana Kuzniecowa, odpadły w trzeciej rundzie z utytułowanymi chińskimi deblistkami, Yan Zi i Zheng Jie.

Styl gry

Tenis Safiny oparty był głównie na silnych i głębokich uderzeniach z głębi kortu. Zdecydowanie więcej uderzeń kończących odnotowywała z forehandu. Backhandem potrafiła otworzyć sobie kort. Popełniała wiele niewymuszonych błędów. Uważa się, że jej serwisowi brakowało siły i precyzji, pomimo że była wysoką zawodniczką. Ulubioną nawierzchnią Rosjanki były korty ziemne, a najmniej pewnie czuła się na kortach trawiastych. Często zmagała się z mentalnym aspektem występów turniejowych, co niejednokrotnie miało duży wpływ na jakość jej gry.

Życie prywatne

Rodzice Dinary Safiny związani byli z tenisem ziemnym. Ojciec, Michaił Aleksiejewicz Safin był menedżerem moskiewskiego klubu Spartak. Matka, Rausa Isłanowa to była tenisistka radziecka, później pracująca jako trener. Starszy o sześć lat brat Marat Safin to były lider rankingu ATP w grze pojedynczej, mistrz dwóch turniejów wielkoszlemowych i zdobywca Pucharu Davisa. Rodzina Safinów jest pochodzenia tatarskiego.

Wychowała się w Moskwie, przez kilka lat mieszkała w Walencji, później razem z bratem zamieszkała w Monte Carlo.

Finały turniejów WTA

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
WTA Tour Championships
1988

2008
Kategoria I
Kategoria II
Kategoria III
Kategoria IV
Kategoria V
2009

2020
WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series
WTA 125K series (2012–2020)

Gra pojedyncza

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Zwyciężczyni1.27 lipca 2002SopotCeglanaSłowacja Henrieta Nagyová6:3, 4:0 krecz
Zwyciężczyni2.13 lipca 2003PalermoCeglanaSłowenia Katarina Srebotnik6:3, 6:4
Finalistka1.31 października 2004LuksemburgTwardaAustralia Alicia Molik3:6, 4:6
Zwyciężczyni3.13 lutego 2005ParyżDywanowa (hala)Francja Amélie Mauresmo6:4, 2:6, 6:3
Zwyciężczyni4.15 maja 2005PragaCeglanaCzechy Zuzana Ondrášková7:6(2), 6:2
Finalistka2.21 maja 2006RzymCeglanaSzwajcaria Martina Hingis2:6, 5:7
Finalistka3.24 czerwca 2006’s-HertogenboschTrawiastaHolandia Michaëlla Krajicek3:6, 4:6
Zwyciężczyni5.6 stycznia 2007Gold CoastTwardaSzwajcaria Martina Hingis6:3, 3:6, 7:5
Finalistka4.15 kwietnia 2007CharlestonCeglanaSerbia Jelena Janković2:6, 2:6
Zwyciężczyni6.11 maja 2008BerlinCeglanaRosja Jelena Diemientjewa3:6, 6:2, 6:2
Finalistka5.7 czerwca 2008French OpenCeglanaSerbia Ana Ivanović4:6, 3:6
Finalistka6.21 czerwca 2008’s-HertogenboschTrawiastaTajlandia Tamarine Tanasugarn5:7, 2:6
Zwyciężczyni7.27 lipca 2008CarsonTwardaWłochy Flavia Pennetta6:4, 6:2
Zwyciężczyni8.3 sierpnia 2008MontrealTwardaSłowacja Dominika Cibulková6:2, 6:1
Finalistka7.17 sierpnia 2008PekinTwardaRosja Jelena Diemientjewa6:3, 5:7, 3:6
Zwyciężczyni9.21 września 2008TokioTwardaRosja Swietłana Kuzniecowa6:1, 6:3
Finalistka8.16 stycznia 2009SydneyTwardaRosja Jelena Diemientjewa3:6, 6:2, 1:6
Finalistka9.30 stycznia 2009Australian OpenTwardaStany Zjednoczone Serena Williams0:6, 3:6
Finalistka10.3 maja 2009StuttgartCeglana (hala)Rosja Swietłana Kuzniecowa4:6, 3:6
Zwyciężczyni10.9 maja 2009RzymCeglanaRosja Swietłana Kuzniecowa6:3, 6:2
Zwyciężczyni11.17 maja 2009MadrytCeglanaDania Caroline Wozniacki6:2, 6:4
Finalistka11.6 czerwca 2009French OpenCeglanaRosja Swietłana Kuzniecowa4:6, 2:6
Zwyciężczyni12.26 lipca 2009PortorožCeglanaWłochy Sara Errani6:7(5), 6:1, 7:5
Finalistka12.16 sierpnia 2009CincinnatiTwardaSerbia Jelena Janković4:6, 2:6

Gra podwójna

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Finalistka1.6 stycznia 2003CanberraTwardaCzechy Dája BedáňováWłochy Tathiana Garbin
Francja Émilie Loit
3:6, 6:3, 4:6
Finalistka2.12 stycznia 2004SydneyTwardaStany Zjednoczone Meghann ShaughnessyZimbabwe Cara Black
Australia Rennae Stubbs
5:7, 6:3, 4:6
Zwyciężczyni1.26 września 2004PekinTwardaSzwajcaria Emmanuelle GagliardiArgentyna Gisela Dulko
Wenezuela María Vento-Kabchi
6:4, 6:4
Finalistka3.9 stycznia 2005HobartTwardaHiszpania Anabel Medina Garrigues Yan Zi
Zheng Jie
4:6, 5:7
Finalistka4.7 lutego 2005ParyżTwarda (hala)Hiszpania Anabel Medina GarriguesCzechy Iveta Benešová
Czechy Květa Peschke
2:6, 6:2, 2:6
Finalistka5.14 lutego 2005AntwerpiaDywanowa (hala)Hiszpania Anabel Medina GarriguesZimbabwe Cara Black
Belgia Els Callens
6:3, 4:6, 4:6
Zwyciężczyni2.18 czerwca 2005’s-HertogenboschTrawiastaHiszpania Anabel Medina GarriguesCzechy Iveta Benešová
Hiszpania Nuria Llagostera Vives
6:4, 2:6, 7:6(11)
Zwyciężczyni3.7 stycznia 2006Gold CoastTwardaStany Zjednoczone Meghann ShaughnessyZimbabwe Cara Black
Australia Rennae Stubbs
6:2, 6:3
Zwyciężczyni4.19 lutego 2006AntwerpiaDywanowa (hala)Słowenia Katarina SrebotnikFrancja Stéphanie Foretz
Holandia Michaëlla Krajicek
6:1, 6:1
Finalistka6.7 września 2006US OpenTwardaSłowenia Katarina SrebotnikFrancja Nathalie Dechy
Rosja Wiera Zwonariowa
6:7(5), 5:7
Zwyciężczyni5.6 stycznia 2007Gold CoastTwardaSłowenia Katarina SrebotnikCzechy Iveta Benešová
Rosja Galina Woskobojewa
6:3, 6:4
Zwyciężczyni6.9 września 2007US OpenTwardaSłowenia Katarina Srebotnik Chan Yung-jan
Chuang Chia-jung
6:4, 6:2
Finalistka7.1 października 2007StuttgartTwarda (hala) Chan Yung-janCzechy Květa Peschke
Rennae Stubbs
7:6(5), 6:7(4), 2–10
Zwyciężczyni7.5 stycznia 2008Gold CoastTwardaWęgry Ágnes Szávay Yan Zi
Zheng Jie
6:1, 6:2
Zwyciężczyni8.22 marca 2008Indian WellsTwardaRosja Jelena Wiesnina Yan Zi
Zheng Jie
6:1, 1:6, 10–8
Zwyciężczyni9.6 marca 2011Kuala LumpurTwardaKazachstan Galina WoskobojewaTajlandia Noppawan Lertcheewakarn
Australia Jessica Moore
7:5, 2:6, 10–5

Historia występów w turniejach wielkoszlemowych

Dinara Safina podczas US Open 2008

Gra pojedyncza

Turniej2002200320042005200620072008200920102011W całej karierze
Australian Open1R3R2R2R3R1RF4R1R0/915-9
Roland Garros1R2R1RQF4RFF1R0/820-8
WimbledonLQ1R1R3R3R2R3RSF0/712-7
US Open2R4R1R1RQF4RSF3R1R0/918-9
Turnieje wielkoszlemowe – wygrane/porażki1-13-43-43-411-49-413-419-43-30-10-3465-33

Legenda

     zielony: W, wygrała turniej seniorski

     żółty: F, odpadła w finale w turnieju seniorskim

     ciemnobrązowy: SF, odpadła w półfinale w turnieju seniorskim

     jasnobrązowy: QF, odpadła w ćwierćfinale w turnieju seniorskim

     różowy: 4R, 3R, 2R, 1R, odpadła w IV, III, II, I rundzie w turnieju seniorskim

     biały: LQ, odpadła w kwalifikacjach w turnieju seniorskim

     biały: –, nie startowała

Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych

Gra pojedyncza (1)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Finalistka2001Wielka Brytania WimbledonTrawiastaIndonezja Angelique Widjaja4:6, 6:0, 5:7

Gra podwójna (1)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Finalistka2000Francja French OpenCeglanaChorwacja Matea MežakHiszpania M. J. Martínez Sánchez
Hiszpania A. Medina Garrigues
0:6, 1:6

Przypisy

  1. Rafał Smoliński: Dinara Safina oficjalnie zakończyła karierę (pol.). sportowefakty.pl, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-12].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
Chinese Taipei Olympic Flag. According to the official website of Chinese Taipei Olympic Committee, Blue Sky(circle) & White Sun(triangles) above the Olympic rings is neither the National Emblem of the Republic of China, nor the Party Emblem of Kuomintang (KMT), but a design in between, where the triangles do not extend to the edge of the blue circle, as registered at International Olympic Committee in 1981 and digitally rendered in 2013. Besides, the blue outline of the five-petaled plum blossom is broader than the red one. Moreover, the CMYK code of the blue one and the Blue Sky & White Sun is "C100-M100-Y0-K0", and different from the Olympic rings (C100-M25-Y0-K0). Note that it's the only version recognized by IOC.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Dinara Safina at the 2008 WTA Tour Championships2.jpg
Autor: Jet Magbanua, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dinara Safina at the 2008 WTA Tour Championships
Dinara Safina at the 2008 US Open.jpg
Autor: Christian Mesiano, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dinara Safina at the 2008 US Open
Dinara Safina.JPG
Autor: Sergey Smirnov, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dinara Safina at the final of German Open 2008
Dinara Safina at the 2008 WTA Tour Championships4.jpg
Autor: Jet Magbanua, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dinara Safina at the 2008 WTA Tour Championships
Din safina.jpg
Autor: Esther Lim, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dinara Safina during the 2009 Hopman Cup event.