Dionizy Areopagita
biskup i męczennik | |
Święty Dionizy Areopagita (XVI-wieczna rycina) | |
Data i miejsce śmierci | |
---|---|
Czczony przez | |
Wspomnienie | 3 października (kat.), |
Dionizy Areopagita (cs. Диони́сий Ареопаги́т; zm. 96) – według chrześcijańskiej tradycji pierwszy biskup Aten, postać wymieniona w Dziejach Apostolskich, a także przez ojców Kościoła, jeden z siedemdziesięciu dwóch apostołów, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Urodził się w szlachetnej rodzinie pogańskiej. Młodość spędził w Atenach studiując filozofię grecką, następnie przeniósł się do Heliopolis w Egipcie, gdzie studiował astronomię. Po powrocie ożenił się i został członkiem trybunału ateńskiego (stąd przydomek Areopagita).
Nowy Testament podaje, iż Dionizy przyłączył się do uczniów Apostoła Pawła z Tarsu po jego mowie wygłoszonej na Areopagu (Dzieje Apostolskie 17,34)[2][3]. Fakt ten datuje się na lata 50–53 po Chrystusie. Wraz z Dionizym przyłączyła się do Pawła kobieta o imieniu Damaris.
Według tradycji, Apostoł mianował Dionizego biskupem Aten, ale miał głosić on również Słowo Boże w Galii, docierając aż do dzisiejszego Paryża (Lutecji). Tam schwytano go podczas prześladowań za panowania Domicjana i poddano torturom, a ostatecznie ścięto mieczem.
Według niektórych źródeł te tradycyjne przekazy nie znajdują jednak swego historycznego uzasadnienia, gdyż chodzi tu o dwóch różnych świętych. Do XVI wieku Areopagitę mylono z patronem Francji świętym Dionizym, męczennikiem z drugiej połowy III wieku n.e., którego wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim przypada 9 października[4].
Ponadto Areopagitę do czasów renesansu uważano za autora szeregu pism o charakterze teologicznym, jednakże i w tym przypadku krytyka historyczna tego nie potwierdziła, określając ich autora (żyjącego w innych czasach) jako Pseudo-Dionizego Areopagitę[5].
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 października w ślad za wczesnym Martyrologium Rzymskim[6].
Prawosławni wspominają męczennika dwukrotnie: 3 października/16[7] według kalendarza gregoriańskiego i 4 stycznia/17, w rocznicę „Soboru siedemdziesięciu apostołów”.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b Schäfer ↓.
- ↑ Dz 17,34 w Biblii Tysiąclecia
- ↑ Dz 17,34 w przekładach Biblii.
- ↑ Hugo Hoever: Żywoty świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1988, s. 367.
- ↑ Dionizy Areopagita. na opoka.org.pl.
- ↑ San Dionigi l'Areopagita Discepolo di S. Paolo - Enciclopedia dei Santi, "Santi Beati" (autor: Francesco Spadafora ) (wł.).
- ↑ Podwójne datowanie.
Bibliografia
- Słownik-konkordancja osób Nowego Testamentu (opr. P.Cz. Bosak). Poznań: „W Drodze”, 1991, s. 73.
- Dionizy Areopagita na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
- męcz. Dionizy Areopagita, biskup ateński na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)
- Joachim Schäfer , Dionysios der Areopagite, Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.).
Media użyte na tej stronie
"Denis the Areopagite, first apostle to the Gauls", from book 1, folio 1 recto of Les vrais pourtraits et vies des hommes illustres grecz, latins et payens (1584) by André Thevet.