Dmitrij Karbyszew

Dmitrij Karbyszew
Дмитрий Михайлович Карбышев
ilustracja
generał porucznik wojsk inżynieryjnych generał porucznik wojsk inżynieryjnych
Pełne imię i nazwisko

Dmitrij Michajłowicz Karbyszew

Data i miejsce urodzenia

26 października 1880
Omsk, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

18 lutego 1945
Mauthausen-Gusen, III Rzesza

Przebieg służby
Lata służby

1898–1945

Siły zbrojne

Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Red star.svg Armia Czerwona
VVN logo.png Ruch oporu w Auschwitz

Jednostki

78 Dywizja Piechoty
69 Dywizja Piechoty

Stanowiska

w RKKA:

  • przewodniczący komitetu inżynieryjnego Głównego Zarządu Wojsk Inżynieryjnych
  • szef katedry inżynieryjnej Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego
  • dowódca 10 Armii
Główne wojny i bitwy

wojna rosyjsko-japońska:

I wojna światowa:

wojna domowa w Rosji,
wojna zimowa,
II wojna światowa †

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonej Gwiazdy Medal jubileuszowy „XX lat Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej”
Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)
Miniaturowa kopia pomnika Dmitrija Karbyszewa z Mauthausen-Gusen, Centralne Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie
Tablica upamiętniająca Dmitrija Karbyszewa jako budowniczego umocnień Linii Stalina (Korosteń)

Dmitrij Michajłowicz Karbyszew, ros. Дмитрий Михайлович Карбышев (ur. 14 października?/ 26 października 1880 w Omsku, zm. 18 lutego 1945 w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen) – podpułkownik Armii Imperium Rosyjskiego, generał porucznik wojsk inżynieryjnych Armii Czerwonej, profesor, doktor nauk wojskowych, inżynier wojskowy – fortyfikator, Bohater Związku Radzieckiego (1946, pośmiertnie).

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się 26 października 1880 w Omsku w rodzinie pracownika wojska. W 1898 ukończył Syberyjski Korpus Kadetów, następnie w 1900 Nikołajewską Oficerską Szkołę Inżynieryjną oraz w 1911 Nikołajewską Wojskową Akademię Inżynieryjną. Był wykładowcą akademickim, od 1941 profesorem.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej był dowódcą drużyny łączności kablowej kompanii w 1 Wschodnio Syberyjskim Batalionie Saperów w Mandżurii. Brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904–1905, walczył w batalionie umocnienia pozycji. Uczestniczył w bitwie pod Mukdenem i pod Wafangou, za walki był wielokrotnie odznaczony orderami i medalami. Wojnę zakończył w stopniu porucznika.

Po wojnie służył we Władywostoku. W 1911, po ukończeniu akademii, w stopniu kapitana sztabowego skierowany do Brześcia jako dowódca kompanii minowania, kierował rozbudową fortów twierdzy Brześć.

I wojna światowa

W latach 1914–1919 walczył w Karpatach w składzie 8 Armii gen. Aleksieja Brusiłowa Frontu Południowo-Zachodniego, szef saperów 78, a później 69 Dywizji Piechoty, następnie szef wojsk inżynieryjnych 22 Finlandzkiego Korpusu Strzeleckiego. W 1915 uczestnik szturmu na twierdzę Przemyśl, gdzie został ranny. Za odwagę nagrodzony Orderem św. Anny. W 1916 walczył trakcie ofensywy Brusiłowa w Galicji i na Bukowinę. Później służył w Zarządach Wojsk Inżynieryjnych 11. i 8. Armii. Podpułkownik z 1917 (inne źródła podają 1915).

Wojna domowa w Rosji

W grudniu 1917 wstąpił do Czerwonej Gwardii w Mohylowie Podolskim. Od 1918 w Armii Czerwonej. W czasie wojny domowej 1918–1920 walczył z wojskami Aleksandra Kołczaka i Antona Denikina na północnym Kaukazie. Uczestniczył w rozbudowie rejonów umocnionych. W 1920 szef wojsk inżynieryjnych 5 Armii Frontu Zachodniego. Jesienią 1920 zastępca szefa wojsk inżynieryjnych Frontu Południowego. Kierował budową fortyfikacji przyczółka kachowskiego[1] i zabezpieczeniem inżynieryjnym przy operacji perekopsko-czongarskiej.

Okres międzywojenny

W latach 1921–1923 służył w sztabie Sił Zbrojnych Ukrainy i Krymu oraz Ukraińskiego Okręgu Wojskowego. W latach 1923–1926 przewodniczący Komitetu Inżynieryjnego Głównego Zarządu Wojsk Inżynieryjnych Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej, od 1926 wykładowca w Akademii Wojskowej im. Michaiła Frunzego, w 1929 autor projektu Linii Mołotowa, od 1934 szef katedry inżynieryjnej w Akademii Sztabu Generalnego. W tym czasie opracował podstawy teoretyczne inżynieryjnego zabezpieczenia operacji i użycia wojsk inżynieryjno-saperskich w operacjach. Od 1936 zastępca szefa katedry taktyki wyższych związków operacyjnych w tejże Akademii, w 1938 ukończył Akademię Sztabu Generalnego, mianowany profesorem ASG. Uczestnik wojny radziecko-fińskiej 1939–1940, podczas której opracował zasady wykorzystania wojsk inżynieryjnych do zabezpieczenia pokonania linii Mannerheima. W 1940 mianowany generałem porucznikiem wojsk inżynieryjnych. W 1941 obronił pracę doktorską.

Atak Niemiec na ZSRR

Na początku wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 znajdował się na Froncie Zachodnim w Zachodniej Białorusi w sztabie 3 Armii w Grodnie, później w sztabie 10 Armii. 27 czerwca znalazł się w okrążeniu ze sztabem 10 Armii. 8 sierpnia przy próbie wyjścia z okrążenia został ciężko kontuzjowany w walkach nad Dnieprem i dostał się do niewoli niemieckiej w okolicach wsi Dobrejka w rejonie szkłowskim obwodu mohylewskiego na Białorusi.

Niewola i śmierć

Był znany przez Niemców jako specjalista fortyfikator. Namawiany do przejścia na stronę niemiecką w ramach sił tzw. Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej gen. Własowa. Nie zgodził się na propozycje, za co był osadzony w obozach koncentracyjnych Zamość, Hammelburg, Flossenbürg, Majdanek, Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen. W obozach Zamościa, Majdanka i innych, prowadził antyfaszystowską agitację. 18 lutego 1945 Niemcy dali mu ostatnią propozycję przejścia na ich stronę. W wyniku odmowy, z grupą 500 więźniów został rozebrany, postawiony pod pręgierzem i polewany wodą na 12-stopniowym mrozie w obozie koncentracyjnym w Mauthausen, w wyniku czego zmarł.

Miał duże zasługi w wypracowaniu zasad wykorzystania na polu walki zapór inżynieryjnych, minowania i niszczeń oraz forsowania i pokonania przeszkód wodnych. Opublikował ok. 100 prac teoretycznych związanych z inżynieryjnym zabezpieczeniem pola walki. Jego artykuły i podręczniki z zakresu taktyki inżynieryjno-saperskiej były wykorzystywane na polu walki i w szkoleniu kadr wojsk inżynieryjnych.

Upamiętnienie

Po wojnie wystawiono mu pomniki w Omsku, Mauthausen (przy wejściu do obozu), Tallinnie, Moskwie, Kazaniu, Władywostoku, Samarze. Jego imieniem nazwano szereg szkół i ulic oraz planetoidę (1959) Karbyshev.

Dzieła

  • Inżynieryjne przygotowanie granic ZSRR, wyd. 1924
  • Niszczenia i zapory (współautor), wyd. 1931
  • Zabezpieczenie inżynieryjne działań bojowych związków taktycznych piechoty, wyd. 1939-40

Awanse

  • podporucznik – 1900
  • porucznik – 1905
  • sztabskapitan – 1 października 1908
  • kapitan – 1911
  • podpułkownik – 26 kwietnia 1916
  • dywinżynier – 5 grudnia 1935
  • komdyw – 22 lutego 1938
  • generał porucznik wojsk inżynieryjnych – 4 czerwca 1940

Odznaczenia

Związek Radziecki

Imperium Rosyjskie

  • Order św. Włodzimierza z mieczami IV klasy – 2 września 1904
  • Order Świętej Anny z mieczami II klasy – 13 czerwca 1915
  • Order św. Stanisława z mieczami II klasy – 20 lutego 1905
  • Order Świętej Anny z mieczami III klasy – 2 stycznia 1905
  • Order Świętej Anny IV klasy (nagroda na szablę) – 27 marca 1905
  • Order św. Stanisława z mieczami III klasy – 4 listopada 1904
  • trzy medale

Przypisy

  1. Kachowskij płacdarm [w:] Grażdanskaja wojna i wojennaja intierwiencija w SSSR. Encikłopiedija, Sowietskaja Encikłopiedija, Moskwa 1983, t. II, s. 254.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Red star.svg
A red star. 1922-1943. Used as a symbol of communism in some occasions. The symbol can also represent socialism. Also seen on Soviet aircraft.
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
Coat of Arms of Russian Empire.svg
Central element of the Russian imperial coat of arms.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
20 years saf rib.png
Ribbon bar of the Jubilee Medal "XX Years of the Workers' and Peasants' Red Army"
Dmitrij Karbyszew tablica upamiętniająca budowniczego umocnień Linii Stalina w Korosteniu (Ukraina).jpg
Autor: Piotrzyk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Memorial desk of the soviet gen. Dmitri Karbyshev on the Stalin's Line in Korosten (Ukraine)
Karbyshev. A. Mironov.jpg
Autor:
Андрей Николаевич Миронов (A.N. Mironov)
, Licencja: CC BY-SA 4.0
RA A F7aLtGen 1943.svg
Autor: Олюсь, Licencja: CC BY-SA 3.0
Union of Soviet Socialist Republics (USSR); Workers' and Peasants' Red Army; rank insignia commanding and leading personnel of the ground forces (Army) generic, here:
  • gorget patch – great (to tunic, tunic with stand-up collar, gymanstyorka, and coat) design as to 1940:
  • rank «General-lеytenant» (comparable to NATO OF-7).
Mini copy of the monument of Dmitry Karbyshev.jpg
Autor: Fastboy, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mini copy of the monument of Dmitry Karbyshev located at the place of the Austrian concentration camp Mauthausen.
VVN logo.png
Autor: WorldlyVoice, Licencja: CC BY-SA 4.0
The old logo of the Vereinigung der Verfolgten des Naziregimes