Dobrochoczy
Dobrochoczy – istota demoniczna opiekująca się lasem znana wyłącznie u Słowian wschodnich[1].
W przeciwieństwie do Leszego, który był przede wszystkim panem zwierzyny leśnej, Dobrochoczy był opiekunem rosnących w lesie roślin. Był także od niego mniej kapryśny i bardziej pokojowo nastawiony do ludzi odwiedzających las[1]. Odnosił się do nich nieufnie, jednakże był uważany za sprawiedliwego sędziego. Opiekował się pokrzywdzonymi i karał nieuczciwych, dla których był bezlitosny. Zsyłał na nich dotkliwe choroby, a czasami również bolesną śmierć. Jego kary zawsze dotykały wyłącznie winnego, nigdy całej jego rodziny[2].
Przebłagać go można było zawiniętą w czyste płótno ofiarą z chleba i soli pozostawioną w lesie. W ten sposób błagano także demona o pomoc w odnalezieniu zaginionych w lesie jako, że Dobrochoczy często otaczał opieką pokrzywdzonych i zagubionych[2]. Tych często wyprowadzał z lasu bądź przenosił w bardziej bezpieczne miejsce[1].
Dobrochoczy upodabniał się najczęściej do drzew a jego wzrost zmieniał się w zależności od ich wysokości[3]. Mógł w ten sposób obserwować przebywających w lesie ludzi. Demon przyjmował także postać leśnego jeźdźca lub wiru powietrznego. Rzadziej można go było także zobaczyć w postaci zwierzęcej. Potrafił także naśladować odgłosy lasu, np. imitując echo[4].
Przypisy
- ↑ a b c Autor Kamil Gołdowski , Leszy i Dobrochoczy – strażnicy leśnego ładu, Slawoslaw.pl, 30 września 2015 [dostęp 2019-01-23] (pol.).
- ↑ a b Barbara i Adam Podgórscy , Wielka księga demonów polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej, Katowice: KOS, 2005, s. 149-150, ISBN 83-89375-40-0 .
- ↑ Paweł Zych , Witold Vargas , Bestiariusz słowiański, Olszanica: BOSZ, 2014, s. 66, ISBN 978-83-7576-221-1 .
- ↑ n, Leszy i Dobrochoczy, Demony Słowiańskie, 25 sierpnia 2016 [dostęp 2019-01-23] (pol.).
Media użyte na tej stronie
The Zbruch Idol (sometimes identified as Światowid) found in Ukraine propably represents four old Slavic deities and other symbolism
The Zbruch Idol (sometimes identified as Światowid) found in Ukraine propably represents four old Slavic deities and other symbolism