Dobrzynka (dopływ Neru)

Dobrzynka
Ilustracja
Ujście Dobrzynki do Neru
KontynentEuropa
Państwo Polska
LokalizacjaWyżyna Łódzka
Rzeka
Długość25,5 km
Źródło
MiejsceGórki Duże
Wysokość250 m n.p.m.
Współrzędne51°34′54″N 19°30′00″E/51,581667 19,500000
Ujście
RecypientNer
MiejsceŁódź (Łaskowice)
Wysokośćok. 165 m n.p.m.[1]
Współrzędne51°42′44″N 19°21′20″E/51,712222 19,355556
Szlak
RiverIcon-Spring.svg25,4Górki Duże
250 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentL.svgPabianka
RiverIcon-delta.svg0
Łódź (Łaskowice)
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Dobrzynkarzeka, lewy dopływ Neru[2] o długości 25,5 km[3].

Rzeka płynie na Wyżynie Łódzkiej. Źródła rzeki znajdują się na wysokości 250 m n.p.m. we wsi Górki Duże niedaleko Tuszyna. Następnie przepływa przez Pabianice, a uchodzi do Neru w granicach administracyjnych Łodzi przy południowo-zachodniej granicy miasta na polach między Łaskowicami a Gorzewem powyżej ulicy Łaskowice w odległości 1 kilometra od lotniska Lublinek i stacji kolejowej Łódź Lublinek. Lewym dopływem rzeki jest Pabianka, oprócz tego kilka mniejszych cieków wodnych po obu stronach rzeki.

W górnym biegu – do miejscowości Zofiówka, rzeka charakteryzuje się bardzo czystą wodą. Wskaźnikiem czystości jest występowanie raków. Jednakże już kilka kilometrów od źródeł woda zanieczyszczona jest organicznie zanieczyszczeniami wiejskimi oraz nadmiernie użyźniona wypłukiwanymi z gleby nawozami. Jakość wody jest jednak wystarczająco dobra, by jeszcze tuż przed Pabianicami, w Sereczynie funkcjonowało turystyczne gospodarstwo rybackie. Oparte jest ono o odnowione stawy dawnego PGR, a w części także urządzenia hydrotechniczne dawnego tradycyjnego młyna na Dobrzynce. Młyn ten od lat 80. XX wieku w ruinie, a został wyburzony w drugiej połowie lat 90. Znajdował się po lewej stronie drogi jadąc w stronę Pabianic (ok. 30 metrów przed krzyżem). Do dziś widoczne są zbiorniki przepływowe młyna oraz przepusty pod drogą wchodzące w skład gospodarstwa rybackiego.

1
2
Dobrzynka w Pabianicach przed i po rewitalizacji koryta

W dolnym biegu rzeki Dobrzynka jest silnie zanieczyszczona, lecz jej stan znacznie poprawił się w porównaniu z okresem PRL. Zlikwidowano największych trucicieli, a budowa oczyszczalni ścieków sprawiła, że ścieki komunalne niezbyt często trafiają do rzeki (wyjątek: cuchnące przecieki z nielegalnych przyłączy do kanalizacji burzowej, uchodzącej do rzek na terenie tzw. bulwarów).

Rzeka ta odegrała podobną rolę w życiu Pabianic jak rzeka Łódka w historii Łodzi. Nad jej prawym brzegiem lokowano Pabianice, które już w roku 1297 uzyskały prawa miejskie. Wzdłuż rzeki w dzielnicy Pabianic o nazwie Bugaj znajdują się dwa połączone sztuczne zalewy nazywane przez Pabianiczan stawami na Lewitynie. Zalewy te znajdują się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Businka” im. Włodzimierza Durajskiego w Pabianicach. „Businka” nie jest w pełni zbiornikiem przepływowym, więc jest wrażliwa na osadzanie zanieczyszczeń oraz zamulanie i dlatego wymaga częstych zabiegów hydrotechnicznych.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
RiverIcon-delta.svg
Icon for riverfloating diagrams. Informations on the Category Page
Pabianice fabryki.jpg
Autor: Tszwagrzak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dobrzynka płynąca poprzez dawne obiekty fabryczne w Pabianicach.
Dobrzynka wpływa do Neru.jpg
Łódź Łaskowice - Dobrzynka wpływa do Neru
Łódź Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Dobrzynka i Formownia, Pabianice.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzeka Dobrzynka przy Formowni w Pabianicach.