Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska DK10 (10).jpg
Dolina Kobylańska a8.jpg
Dolinka Kobylańska 1 VII 2005 22.jpg
Turnia Marcinkowskiego DK10.jpg
Dolina Kobylańska DK55 (2).jpg
Dolina Kobylańska a1.jpg
Dolina Kobylańska a2.jpg
Dolina Kobylańska a4.jpg
Dolina Kobylańska a5.jpg
Dolina Kobylanska Okret.jpg

Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Doliną Karniowską[1], Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim[2].

Położenie

Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa[1]. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i jest jedną z dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Dolina znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, a jej wylot dochodzi do Rowu Krzeszowickiego[3]. Najwyższe wzgórza w rejonie Gzylowej Skały wznoszą się na wysokość 455 m n.p.m. natomiast wylot doliny ma rzędną 300 m n.p.m.[1]

Wylot Doliny Kobylańskiej znajduje się na północnych krańcach zabudowań wsi Kobylany. Dojść można ulicą asfaltową wybudowaną w 2012 roku. Poprzednio do doliny prowadziła ścieżka z płyt betonowych, ułożonych obok koryta potoku Kobylanka mającego źródła w tej właśnie dolinie. Koryto tego potoku było równocześnie drogą dojazdową dla okolicznych mieszkańców (dla innych zakaz wjazdu). Do doliny od strony zachodniej prowadzi specjalna ścieżka z parkingu położonego przy drodze do Będkowic. Do górnej części doliny prowadzi droga z parkingu w centrum Będkowic.

Opis doliny

Wylot doliny ograniczony jest bramą skalną o szerokości około 30 m, znajdującą się pomiędzy Ponad Gnój Turnią i drugą, bezimienną turniczką. Wyżej, pomiędzy Żabim Koniem i Małą Płytą jest druga brama skalna, zwana Bramą Kobylańską. W okolicy tej bramy znajduje się trawiaste i płaskie rozszerzenie dna doliny[1]. Prowadzą stąd w ścianach wschodniego zbocza wąwozu schody do znajdującej się w grocie skalnej kapliczki Matki Boskiej. Wmurowana po lewej stronie tablica głosi: „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”. Spod kapliczki ładny widok na dolinę.

Wyżej ścieżka przekracza potok prowadząc obok samotnej skalnej iglicy wystającej z ziemi. Jest to Płetwa. Górna część doliny porośnięta jest lasem mieszanym. W nim również znajdują się wysokie skały wapienne[1]. W górnej części doliny wychodząc z lasu widzimy skałę, na wierzchołku której rośnie wykrzywiona przez wiatr sosna.

Dnem Doliny Kobylańskiej płynie potok Kobylanka, w niektórych miejscach zanikający. Zasilany jest wieloma źródłami i wywierzyskami, jednym z nich jest Źródło św. Antoniego znajdujące się tuż obok ścieżki w dolnej części doliny. Przepływ wód w dolinie w większości odbywa się podziemnymi szczelinami i pustkami krasowymi[2].

Dolina Kobylańska jest często odwiedzana przez wypoczywających na łonie natury wczasowiczów. Oprócz wspinaczy, upodobali ją sobie także paralotniarze i grotołazi, odbywają się w niej liczne kursy, odwiedzają ją wycieczki szkolne[4].

Wspinaczka skalna

Dolina Kobylańska jest jednym z głównych terenów wspinaczki skalnej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Skały wspinaczkowe znajdują się na obydwu jej zboczach, górując nad ścieżką szlaku turystycznego wiodącą dnem doliny[4]. Wspinacze skalni podzielili je na wiele grup:

  • Grupa Dwoistej Turni: Bodzio, Cycówka, Czarna Ścianka, Dwoista Turnia, Piersiówka, Postrzępiona Turnia, Turnia z Krzyżem, Rozwalista Turnia;
  • Grupa Kuli: Kula;
  • Grupa nad Źródełkiem: Asteriks, Bliźnięta, Brzuchata Turniczka, Chorobliwa Grań, Cyrk, Dziurawa Turnia, Jastrzębia Turnia, Lotniki, Obelisk, Omszała Turnia, Pochyła Grań, Podcięta Turnia, Sękata Grzęda, Sępia Baszta, Słoneczna Turnia, Szeroka Turnia, Szeroki Mur;
  • Grupa Okrętu: Okręt, Ściana naprzeciw Okrętu, Żabka;
  • Grupa Przydrożnych Skał: Ponad Gnój Turnia, 3 Przydrożne Skały;
  • Grupa Płetwy: Krucha Turnia, Płetwa, Tarasowata Turnia, Turnia Marcinkowskiego;
  • Grupa Wroniej Baszty: Pieninki, Skalny Mur, Wielka Wronia Baszta, Zadnia Wronia Baszta;
  • Grupa Zjazdowej Turni: Mała Płyta, Turnia Długosza, Turnia Marcinkiewicza, Turnia z Krokiem, Skałka z Sosną, Szara Płyta, Wysoka Płyta, Zjazdowa Turnia;
  • Grupa Żabiego Konia: Dziób Kobylański, Dzwon, Mnich, Żabi Koń;
  • Inne: Gzylowe Skały, Karniowicka Skała, Ostatnia, Samotne Skałki (Samotny Murek i Samotna Skała)[4][5][6].

Najbardziej oblegane przez wspinaczy są skały w dolnej, południowej części doliny. Znajdują się blisko parkingu w Kobylanach i są na otwartym terenie. Skały w środkowej i górnej części doliny są bardziej ukryte w lesie, ale zapewniają spokój i często długie drogi wspinaczkowe. Większość skał ma dobrą asekurację (zwłaszcza te w dolnej części doliny)[4].

Przyroda

Dolina Kobylańska jest nie tylko piękna krajobrazowo, ale ma również bogatą przyrodę. Na wapiennych skałach występują bogate zbiorowiska muraw kserotermicznych i naskalnych. Na piargach występuje rzadki gatunek paproci zachyłka Roberta. W płaskich rozszerzeniach doliny roślinność pastwiskowa (Lolio-Suretum) i krzaczaste zarośla. Nad potokami znaleźć można zbiorowiska ziołorośli i szuwaru mannowego (Sparganio-Glycerietum). Wiosną przed rozwojem liści przez drzewa bujnie zakwitają tutaj: śledziennica skrętolistna, zawilec gajowy i żółty, kokorycz pełna (wśród fioletowych kwiatów trafiają się osobniki o białych kwiatach), fiołki, zdrojówka rutewkowata, pierwiosnek lekarski, miodunka ćma, knieć błotna, a w cienistych miejscach w lesie przylaszczka pospolita i kopytnik pospolity. Na różnorodność zbiorowisk leśnych składają się: lasy grądowe, brzozowe młodniki i lasy sosnowo-dębowe[2]. Na zachodniej stronie zbocza górnej części wąwozu występuje rzadki endemiczny gatunek brzoza ojcowska i jedyne na całej Jurze stanowisko krzaczastej brzozy Szafera[7].

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny żółty pieszy – z Kobylan przez Dolinę Kobylańską, Będkowice, fragment Doliny Będkowskiej, Dolinę Szklarki, rezerwat przyrody Dolina Racławki do Paczółtowic.
szlak rowerowy niebieski rowerowy – z Kobylan przez Dolinę Kobylańską (do góry), Krzemionkę, Dolinę Bolechowicką (w dół) do Bolechowic.
Panorama dolnej części Doliny Kobylańskiej

Przypisy

  1. a b c d e Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2018-06-28].
  2. a b c Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych w dolinie i w Kobylanach.
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  4. a b c d Paweł Haciski, Jura Południowa. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa: Wydawnictwo Ring, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7.
  5. Baza topo portalu górskiego [dostęp 2018-06-26].
  6. Samotny Murek, Wspinka [dostęp 2022-02-26].
  7. Brzoza, Encyklopedia leśna [dostęp 2018-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-11].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Dolina Kobylańska a1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dolina Kobylańska (Dolinki Krakowskie)
Dolina Kobylańska a2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dolina Kobylańska (Dolinki Krakowskie)
Dolina Kobylańska DK10 (10).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dolina Kobylańska. Z prawej strony Żabi Koń
Dolinka Kobylańska 1 VII 2005 22.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Macieias~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
author macieias
Dolina Kobylańska a8.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dolina Kobylańska (Dolinki Krakowskie)
Dolina Kobylańska DK55 (2).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dolina Kobylańska
Szlak rowerowy niebieski.svg
Niebieski szlak rowerowy
Kobylańska Valley.jpg
Autor: Kotasik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dolina Kobylańska
Turnia Marcinkowskiego DK10.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Turnia Marcinkowskiego w Dolinie Kobylańskiej
Dolina Kobylańska a5.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dolina Kobylańska (Dolinki Krakowskie)
Dolina Kobylańska a4.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dolina Kobylańska (Dolinki Krakowskie)