Dolina Sucha Giewoncka
Dolina Sucha Giewoncka – górne, zachodnie odgałęzienie Doliny Białego w polskich Tatrach Zachodnich. Ciągnie się od miejsca, w którym Biały Potok rozgałęzia się na dwa potoki aż po grań Długiego Giewontu. W górnej części rozgałęzia się na dwa żleby: Skośny Żleb i Potargany Żleb. Orograficznie lewe zbocza Doliny Suchej tworzy Juhaska Turnia, Wyżnia Sucha Przełęcz, Sucha Czubka, Niżnia Sucha Przełęcz, Suchy Wierch, Czerwona Przełęcz, Sarnia Skała i jej północno-wschodnia grań opadająca do Łomika. Zbocza prawe tworzy grzbiet odbiegający ze wschodniej grani Turni nad Białem w północnym kierunku przez Zameczki i Igłę i kończący się zalesionym stokiem, u podnóży którego Dolina Białego rozgałęzia się. Dnem doliny spływa jeden ze źródłowych cieków Białego Potoku. Niewielkie potoczki spływają również dolną częścią Skośnego Żlebu i Potarganego Żlebu[1].
Dolina Sucha była dawniej wypasana wchodziła w skład Hali Białe. W jej środkowej części znajdowała się Polana Białego z szałasem[2]. Obecnie polana jest w końcowym etapie zarastania lasem, dolina jest całkowicie zalesiona lub porośnięta kosodrzewiną. Niewielkie trawiaste obszary istnieją w górnej części Skośnego Żlebu. Najwyższe partie doliny (grań Długiego Giewontu, Suchy Wierch) są skaliste[3]. Z rzadkich roślin stwierdzono występowanie gnidosza Hacqueta – gatunku, który w Polsce występuje tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach[4].
Przez Dolinę Suchą biegną dwa szlaki turystyczne; przecinający ją w poprzek czarny szlak (Ścieżka nad Reglami) i dołączający do niego z dna Doliny Białego szlak żółty. Ścieżka nad Reglami mostkiem przekracza potok spływający dnem Doliny Suchej[1].
Szlaki turystyczne
- Kalatówki – Przełęcz Białego – Dolina Strążyska
- Dolina Białego – skrzyżowanie z czarnym szlakiem
Przypisy
- ↑ a b Tatry Polskie. Mapa turystyczna 1:20 000, Piwniczna: Agencja Wydawnictwo „WiT” S.c., 2009, ISBN 83-89580-00-4 .
- ↑ Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1 .
- ↑ Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-04-16] .
- ↑ Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirek, Czerwona księga Karpat Polskich, Warszawa: Instytut Botaniki PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-71-6 .
Media użyte na tej stronie
Czarny szlak turystyczny.
Żółty szlak turystyczny.
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Miejsce, w którym ścieżka nad Reglami przekracza dopływ Białego Potoku (w Suchej Dolinie)
Autor: Rafał Kozubek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Masyw Długiego Giewontu.